Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Примусова посадка літака в Мінську була спецоперацією КДБ

Автор:

|

Грудень 21, 2021

|

Рубрика:

Примусова посадка літака в Мінську була спецоперацією КДБ
Роман Протасевич

Станіслав Жарин, речник міністра координатора спецслужб Республіка Польща (РП), оприлюднив докази злочину.

Офіцер віддавав команди
Чиновник презентував, за його словами, «основні висновки розслідування операції білоруських спецслужб». Зокрема, оприлюднив запис розмови пілота рейсу «Афіни-Вільнюс» ірландської авіакомпанії Ryanair і диспетчера мінського аеропорту під час примусової посадки цього літака 23 травня в столиці Білорусі, в результаті якої були затримані двоє пасажирів — колишній головний редактор Telegram-каналу Nexta Роман Протасевич, а також його подруга — громадянка Росії Софія Сапега.
Диспетчер запевнив пілота, що на його облавку закладена вибухівка, тому той повинен приземлитися в Мінську «з міркувань безпеки». Але на запис потрапив і третій голос — як вважають польські слідчі, офіцера Комітету державної безпеки (КДБ) Білорусі.
Аґенція внутрішньої безпеки РП констатувала: «Докази свідчать, що 23 травня офіцер білоруського КДБ був в оперативній кімнаті під час роботи вежі управління повітряним рухом. В основний момент він узяв під контроль роботу авіадиспетчера. Офіцер віддавав команди й ухвалював рішення про висаджування в Мінську. Взяття під контроль диспетчерської вежі аґентом спецслужб виходить за межі правил і практики».
Про все це, як повідомили в часописі The New York Times із посиланням на анонімних представників спецслужб, розповів слідчим Олег Галегов, уже колишній наразі диспетчер мінського аеропорту, одружений із громадянкою Білорусі уродженець Грузії, який нещодавно втік зі своєю сім’єю до Польщі разом із міґрантами з близькосхідних країн. Надані ним докази засвідчили, що посадка літака компанії Ryanair була спланованою акцією КДБ.
Бо саме офіцер КДБ, як запевнив диспетчер, підказував йому, що казати пілоту. Зокрема, дезінформувати про вигадану небезпеку.
Але й це ще не все — рейс «Афіни-Вільнюс» переспрямували до Мінська попри те, що йому залишалося до входу в повітряний простір Литви всього дві хвилини. Бо літак ірландської авіакомпанії Ryanair змусив розвернутися в бік Мінська та подолати значно довшу відстань нього білоруський винищувач МіГ-29, озброєний ракетами. Авіаексперт Вадим Лукашевич констатував: «Екіпаж лайнера розвернувся тільки після отримання від білоруського винищувача повідомлення, що в разі непокори той відкриє вогонь до виходу пасажирського літака з повітряного простору Білорусі».

Викрадення та піратство
У Мінську на облавку рейсу «Афіни-Вільнюс» вибухівки не виявили. У Міністерстві транспорту Республіки Білорусі (РБ) запевняли, що отримали попередження про вибухівку від палестинської терористичної організації ХАМАС. А нелегітимний президент Білорусі Олександр Лукашенко стверджував, що зі Швейцарії.
У NYT зауважили: «Те, що загроза вибуху в літаку Ryanair була фейком, ніколи не викликало жодних реальних сумнівів — електронний лист, надісланий від імені ХАМАС із попередженням про вибухівку та на який білоруська влада посилалася як доказ справжньої загрози безпеці, був надісланий лише після того, як літаку наказали приземлитися в Мінську. Палестинська терористична організація ХАМАС заперечила, що надсилало якісь повідомлення».
Швейцарський провайдер електронної пошти Proton Technologies AG також запевнив, що повідомлення про «мінування» літака надійшло вже після його розвороту на Мінськ.
Тож Майкл О’Лірі, генеральний директор Ryanair, констатував, що метою вимушеної посадки літака його компанії на летовищі Мінська була не загроза вибуху нібито закладеного вибухового пристрою на облавку, а затримання білоруського опозиціонера. І кваліфікував примусову посадку літака як «викрадення та піратство, яке підтримує держава».
У спільній заяві голів комітетів із міжнародних відносин парламентів країн Європейського Союзу (ЄС) і НАТО погодилися: «Використання винищувачів для перехоплення цивільного рейсу Ryanair є актом піратства на маршруті між двома країнами НАТО й ЄС. Цей безрозсудний вчинок піддав серйозній небезпеці пасажирів і екіпаж».
А директор Департаменту нацбезпеки РП після свідчень диспетчера вже офіційно констатував: «Посадка літака була операцією білоруських спецслужб проти Романа Протасевича. З цією метою була створена фальшива інформація про загрозу бомби, було здійснене тероризування екіпажу літака та позбавлення волі й свободи пасажирів на облавку. Безумовно, ми маємо справу з тим, що варто оцінювати та сприймати як дії, що мають характер державного тероризму, здійсненого білоруськими спецслужбами».
Управління боротьби з організованою злочинністю та корупцією РП провело розслідування, в ході якого з’ясувало: «Поведінка персоналу аеропорту, а також дії екстрених служб свідчать про повну відсутність загрози. Інформація про буцімто вибухівку на облавку була приводом, аби змусити пілота приземлитися в Мінську».
Після того, як у Польщі отримали докази авіатероризму, в цій країні готують судовий позов проти білоруської влади. Бо літак Boeing-737, на облавку якого був Протасевич, зареєстрований у Польщі, його експлуатує тамтешня філія авіакомпанії Ryanair.
А Ентоні Блінкен, державний секретар США, обурився: «Шокуючий акт режиму Лукашенка становив загрозу для життя 120 громадян, у т. ч. американських».
Серед пасажирів рейсу «Афіни-Вільнюс» були й четверо громадянок Польщі. Одна з них, Ева Сідорек, розповіла: «Літак долітав вже до кордону Литви, коли раптом почав розвертатися. Нам усім здавалося, що літак починає падати, позаяк рух літака був дуже нервовий, а екіпаж також став дуже нервозним». Матеуш Моравецький, прем’єр-міністр РП, запевнив: «Захоплення цивільного літака — це безпрецедентний акт державного тероризму, який не може залишитися без покарання».

Корисне для Росії
Але білоруські спецслужби переслідують опонентів Лукашенка не лише в іноземних літаках. Микола Карпенков, начальник головного управління Міністерства внутрішніх справ РБ у боротьбі з організованою злочинністю й корупцією, не блефував, коли обіцяв протестувальникам проти режиму Лукашенка: «Ми вас усіх дістанемо».
3 серпня в одному з парків Києва знайшли в зашморгу 26-річного Віталія Шишова, очільника громадської організації «Білоруський дім в Україні», який торік утік із Мінська, щоб уникнути репресій за протести проти узурпації влади Лукашенком. Садна на обличчі й тілі повішеного спонукали до сумнівів, що це був суїцид.
Відтак, українська поліція порушила кримінальну справу про навмисне вбивство Шишова. А його колега Юрій Щучко розповів: «У нас були інсайди від білоруських силовиків, інтегрованих у структуру режиму Лукашенка. Нас попереджали, що готують провокації, можливі викрадення аж до знищення. Працівники українських спецслужб попереджали нас, що аґентура Комітету державної безпеки (КДБ) РБ в Україні є, й її стає більше, в т. ч. за рахунок потоку біженців. Віталій займався їхньою верифікацією. Він був нашою контррозвідкою. І ми знали, що на нас полюють».
Тож Андрій Курейчик, член Координаційної ради білоруської опозиції, попередив: «Білорусь фактично вийшла за межі своєї юрисдикції в терористичну діяльність. Це означає, що спецслужби можуть убивати не тільки безпосередніх опонентів режиму з білоруського середовища. Цілком можливо, що можуть також убивати й українських, польських, литовських політиків, які ведуть неправильну, на думку Лукашенка, лінію. Дається індульгенція на вчинення політичних убивств, це якісно новий рівень небезпеки, яка виходить від Білорусі».
Натомість Богдан Яременко, депутат Верховної Ради та колишній генеральний консул України у Стамбулі, зауважив: «Білоруські «правоохоронці» не знають меж у себе вдома, але за кордоном можливості у них скромніші. За кордоном білоруські спецслужби працюють, в основному, в інтересах росіян або за сприяння росіян. Ліквідація опозиційного активіста за межами РБ, організована білоруськими спецслужбами (особливо після істеричних силових акцій із літаком Ryanair), матиме для Білорусі серйозні наслідки, які додатково позбавлять режим диктатора Лукашенка і без цього мінімального поля для маневру у стосунках зі Заходом. Такі наслідки були б цілком корисними для Росії, керівництво якої втомилося від вічних білоруських політичних викрутасів із багатовекторністю. Білорусь заганяють у стійло союзної держави.
З ним погодився Олексій Данилов, секретар Ради національної безпеки й оборони України: «Примусова посадка літака Ryanair у Білорусі має всі ознаки операції російських спецслужб, які здійснюють постійні провокації. Якщо цього не помічати, будуть рухатися далі».
Як повідомляв «Міст», польський солдат дезертирував до Білорусі.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

  • Алексей Верескун

    То виходить, що Зеленський прийняв правильне рішення і відмінив операцію з
    вагнерівцями. Міжнародна спільнота розцінила б примусову посадку літака в Києві, як міжнародний тероризм.
    https://aleks511.blogspot.com/2021/11/blog-post_20.html