Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Придністров’я може змінити орієнтацію з Росії на Захід

Автор:

|

Липень 06, 2017

|

Рубрика:

Придністров’я може змінити орієнтацію з Росії на Захід

«Шериф» у Придністров’ї — це держава в державі

Ніким не визнана Придністровська молдавська республіка (ПМР) опинилася в центрі гучного скандалу, сюжет якого вартий Голівуду. Євген Шевчук, Колишній президент квазіутворення, через погрози місцевих олігархів був змушений уночі форсувати човном Дністер, шукаючи захисту в нібито ворожій Молдові, яка вважає Придністров’я сепаратистським реґіоном.

Чорні джипи і 83 млн
Сам «екс-президент» уже на іншому березі Дністра пояснив, що його «замовили» власники придністровського холдингу «Шериф». «Я помітив, що мій автомобіль переслідують чорні позашляховики, які належать службі безпеки фірми «Шериф». Крім цього, мені повідомили, що замовлена провокація з метою мого фізичного усунення», — бідкався втікач.
Натомість у керівництві ПМР заявили, що «екс-президент» справді злякався арешту, адже місцева прокуратура висунула йому обвинувачення в розкраданні стабілізаційного фонду, з рахунків якого зникли близько 8 млн USD.
Розслідування розпочалося після того, як у грудні 2016-го новим «президентом» ПМР став Вадим Красносельський. Він народився у російському Забайкальському краї, і з 1993 року служив в «міліції» Придністров’я, у 2007-2012 рр. був міністром внутрішніх справ, після чого очолив службу безпеки холдингу «Шериф». Саме за підтримки власників останнього колишній «правоохоронець» і став президентом.

Республіка «Шериф»
Ілля Казмали та Віктор Гушан заклали основи теперішньої бізнес-імперії під назвою «Шериф» через рік після закінчення війни на Дністрі. У червні 1993-го вони створили в самопроголошеній республіці свою першу компанію. Через 15 років кожен третій рубль, що надходив до бюджету ПМР, був заплачений компаніями, контрольованими власниками холдингу «Шериф».
По суті, компанії, пов’язані з «Шерифом», можна вважати державою в державі. Холдингу належать найбільші виробництва, єдиний мобільний оператор, єдина мережа автозаправок, найбільші торговельна й аптечні мережі, банки, страхові компанії, незмінний чемпіон з футболу (ФК «Шериф») та всі впливові засоби масової інформації.
Крім цього, два придністровські олігархи активно розширювали географію свого бізнесу. Цьому сприяла наявність у кожного аж трьох громадянств: ПМР, Російської Федерації (РФ) та України. Ще наприкінці 1990-х Гушан і Казмали почали відкривати підприємства в РФ.
Не оминули увагою й сусідню Україну. За даними реєстру юридичних осіб України, на початок 2016 року, Гушан значився один із власників «Інтертелекому» — одного з чотирьох найбільших операторів мобільного зв’язку України. Також автори журналістського розслідування в рамках проекту «Антикорупційна ініціатива Молдова-Україна», що реалізується Центром журналістських розслідувань, Інститутом масової інформації та Freedom House за підтримки уряду Канади, стверджують, що 2014-го, через два місяці після анексії Криму, в Сімферополі була зареєстрована фірма «Інтертелеком», власником якої виступив Владислав Черникевич. Формально нова російська компанія не має нічого спільного з однойменним українським оператором і тим більше — з придністровським. Проте зв’язок є: до цього Черникевич займав посаду комерційного директора в одній із підконтрольних «Шерифу» фірм у Придністров’ї.
2004 року Віктор Гушан ще й заснував у місті Вилкове Одеської області компанію «Екофорпост», яка спеціалізується на гуртовій торгівлі рибою. Також придністровські бізнесмени володіють в Україні безліччю об’єктів нерухомості. Зокрема, їм належить бізнес-центр в Одесі загальною площею понад 2 тис. кв. м.
2004-го тандем Гушан-Казмали «дістався» і до Британських Вірґінських островів. Завдяки російському громадянству підприємці стали власниками принаймні шести офшорних компаній, через які укладали десятки фінансових угод із компаніями країн Балтії, Великої Британії та Кіпру. Свої основні фінансові активи власники «Шерифу» зберігають у Німеччині, а 70-80 % експорту продукції їхніх підприємств орієнтовані на Молдову та країни Європейського Союзу (ЄС).
Зрозуміло, що за таких умов фактичних господарів Придністров’я мало влаштовує статус ПМР як вірного сателіта Кремля, що готовий всіляко капостити Молдові, яка прагне до тісного союзу з Румунією (членом ЄС і НАТО), та Україні (що прагне стати членом ЄС та НАТО).
Перший тривожний для Москви дзвіночок продзеленчав кілька років тому, коли власники «Шерифу», попри риторику контрольованої ними партії «Оновлення» про «необхідність найтіснішої інтеграції з Росією», несподівано продали всі свої російські компанії. Потім з’ясувалося, що Віктор Гушан підтримує тісні стосунки з Володимиром Плахотнюком, одним із найбагатших людей Молдови, котрий, за деякими даними, перебуває в дружніх відносинах із Петром Порошенком (шкільні роки котрого, до речі, пройшли в місті Бендери, що зараз входить до складу ПМР).
Як розповів «Газеті.Ru» Ігор Тулянцев, молдовський громадський діяч, Москва продовжує маневрувати між різними політичними силами як у Придністров’ї, так і в Молдові, але не формує їх. «Незалежно від того, хто перемагав на тих чи інших виборах, Москва зберігала свою присутність. Питання: чи будуть політичні кола в РФ, як і раніше, мати можливість впливати на ситуацію в реґіоні?», — риторично запитує експерт.
Дуже показовий момент — Вадим Красносельський в середині червня відвідав Лондон. Причому там він був прийнятий у Міністерстві закордонних справ Її Величності. Вперше в історії ПМР її главу прийняли на такому високому рівні. Раніше придністровські лідери могли розраховувати на такі зустрічі хіба в Кремлі, Південній Осетії або Абхазії.
«Така ситуація може призвести до того, що російський вплив у реґіоні в якийсь момент може бути втрачено остаточно», — впевнений п. Тулянцев. При цьому не допоможе навіть Ігор Додон, відверто проросійський президент Республіки Молдова, чиї повноваження вкрай обмежені (країна є парламентською республікою). Водночас наявність на території ПМР російського «миротворчого» контингенту чисельністю приблизно 2 тис. військовослужбовців, на озброєнні котрих є танки та гелікоптери, може спричинити появу на теренах колишнього СРСР ще однієї «гарячої точки».

Ігор Берчак

До слова
У Молдові з 1 липня набув чинності закон, який забороняє рух автомагістралями країни автомобілів із придністровськими реєстраційними номерами, а також із номерами інших самопроголошених і невизнаних Республікою Молдова та міжнародною спільнотою територій. Виняток становлять лише автомобілі з придністровськими реєстраційними номерами, котрі належать економічним агентам, котрі працюють і мешкають на території невизнаного Придністров’я. У разі недотримання законних вимог водії автомобілів із придністровськими номерами ризикують залишитися без своїх автотранспортних засобів.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply