Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 5, 2022

Проєвропейська кандидатка перемогла на виборах у Молдові

Автор:

|

Листопад 21, 2020

|

Рубрика:

Проєвропейська кандидатка перемогла на виборах у Молдові
Майя Санду

Ще одна пострадянська країна продовжує позбуватися колоніального спадку. Гасло Дмитра Донцова взялася втілювати сусідня з Україною Молдова.

Делегатка 943486-х
У Молдові 15 листопада відбувся другий тур виборів президента. В Центральній виборчій комісії країни вже перевірили 100 % протоколів дільниць, відтак констатували, що Майя Санду, 48-річна лідерка проєвропейської партії «Дія і солідарність», набрала 57,75 % голосів, а її проросійський попередник на посаді глави держави Ігор Додон — 42,25 %.
У першому турі виборів президента він набрав 1 листопада 32,61 % голосів виборців. Натомість його суперниця — 36,16 %. А 15 листопада вона стала першою жінкою, котра очолила Молдову, й рекордсменкою за кількістю голосів на президентських виборах у ній. Їй делегували владу 943 486 співгромадян.
Перемогу п. Санду забезпечили центральні райони Молдови й її столиця Кишинів. А в її передмістях вона отримала понад 72 % голосів виборців. Небачену активність молдовани проявили й за кордоном, де голосували 262 тис. виборців. 93 % з них — за кандидатку Санду.
Натомість у Гагаузькій автономії майже 95 % голосів отримав її суперник. Його також підтримали понад 60 % у другому за величиною місті Бєльці на півночі Молдови. Але п. Санду перемогла попри те, що проігнорувала дебати з ним. А свою відмову пояснила так: «Ми наполягали на проведенні дебатів за темами, що становлять національний інтерес, — економічні проблеми, подолання кризи охорони здоров’я, боротьба з бідністю. Але Додон кидає по три брехні в одному реченні. Нам немає чого обговорювати з ним. Єдині дебати, які він може вести, з прокурорами».
«Через корупцію в нас високий рівень бідності. Через корупцію люди виїздять із країни. Третина населення виїхала. І це люди, котрі могли б тут створювати робочі місця, які могли б відкрити бізнес. Це молоді люди. Вони їдуть, тому що вони не бачать жодної перспективи», — наголошувала вона.
А напередодні другого туру президентських виборів попереджала: «Додон хоче використати Російську Федерацію (РФ) для того, щоб залишитися при владі. І він обіцяв дуже багато РФ, робив обіцянки, які не можна взагалі виконати. І зараз Москва зрозуміла, що він її дурив. Із того, що ми бачили, з матеріалів, які були у пресі, нещодавніх розслідувань, бачили, що його там уже не приймають на високому рівні. Ним займаються люди на рівні начальників відділів у Кремлі».

Нерукоподатний
Майя також заявила: «Узагалі впродовж чотирьох років він не зустрічався ні з ким у Києві, Бухаресті. У нього не було жодного офіційного візиту. Він не зустрічався з лідерами європейських країн, у нього не було зустрічей у США. Порівняно з тими зустрічами, які в мене були впродовж чотирьох місяців. У мене був і візит у Київ, і в Бухарест, і в Європу тощо. Тобто він нерукоподатний. Люди знають про те, хто він, і не хочуть із ним зустрічатися. Маємо позбутися такого президента. Нам потрібен президент, котрий представлятиме народ і з яким захочуть розмовляти наші сусіди — по-перше, Україна та Румунія, й усі наші партнери по розвитку».
Додон сподівався, що в другому турі виборів його підтримає Ренато Усатий, інший проросійський кандидат і володар «золотої акції», лідер молдовської «Нашої партії» та популіст. Адже той посів зі 16,9 % голосів виборців третє місце в першому турі.
Але п. Усатий закликав голосувати у другому турі проти Додона, бо той набув «слави» корупціонера. І пояснив, що хоч він і не є лояльним прихильником прозахідної п. Санду, але нічого не чув про її причетність до певних незаконних схем. «У нас різні методи, але є мета. Представники партії Санду мають намір найближчим часом запропонувати план дій, який призведе до розпуску парламенту і оголошення дочасних парламентських виборів», — зазначив «бронзовий призер».
Усвідомивши, що ризикує програти вибори, Додон закликав своїх прибічників: «16 листопада, якщо знадобиться, ми всі маємо вийти і захищати свою перемогу. Ми маємо бути жорсткими і давати відсіч. І я вам обіцяю, що ми не впустимо перемогу. І якщо треба буде вийти сюди, на площу і захищати її — ми вийдемо і будемо захищати».
Тож іще 15 листопада, в день другого туру президентських виборів, на 42 дільницях, організованих для проросійських жителів непідконтрольною Кишиневу невизнаною «Придністровської молдовською республікою» (ПМР), утворилися великі черги.
Але, як і під час першого туру, на адміністративній межі з ПМР чергували молдовські патріоти — ветерани війни та депутати від опозиції. Вони записували реєстраційні номери автобусів та автівок, аби переконатися, що ті не проїжджали через контрольно-пропускні пункти по два-три рази, й перешкодити таким чином організованому підвезенню виборців.
А коли зафіксували його — спробували перекрити дорогу до виборчих дільниць, які відкрили для жителів Придністров’я. Тож виникли сутички між патріотами та «гастролерами». Довелося втрутитися поліції, яка розмежувала опонентів.
Натомість Додон хоч і привітав опонентку з перемогою, водночас, пригрозив: «Мій виборчий штаб зареєстрував безпрецедентну кількість порушень під час проведення виборів. У цій ситуації я зобов’язаний використати всі законні методи, щоб опротестувати результати — звернуся до суду. Практично половина виборців підтримала мою кандидатуру. Закликаю до спокою, категорично ніяких протестів і дестабілізації. Я вам скажу, якщо треба буде вийти на вулицю».

Референдум щодо вектору
Оглядач Христина Зеленюк зауважила: «Президентські вибори в Молдові були радше референдумом щодо вектору розвитку країни — РФ чи Захід? І молдовани знову обрали Захід. Два невеличких, але дуже красномовних приклади свідчать самі за себе — після інавгурації 2016-го Додон одразу ж зняв з будівлі адміністрації президента прапор Європейського Союзу (ЄС), а свій перший закордонний візит здійснив до Москви».
Натомість п. Санду на своїй першій пресконференції після перемоги на виборах запевнила: «Побудуємо справжній баланс у зовнішній політиці, виходячи з національних інтересів Молдови, і прагматичний діалог із усіма країнами, в т. ч. з Румунію, Україною, європейськими країнами, РФ і США».
І хоч їй, звісно ж, перешкоджатиме у цьому «п’ята колона» Росії, президентці це може вдатися, бо вона засвідчила здатність реалізувати накреслене. Ця донька ветеринара й учительки спромоглася на приголомшливу кар’єру. Спершу здобула дипломи двох академій — економічної освіти та державного управління при президенті Молдови. Працювала головним спеціалістом у Департаменті зовнішньоекономічних відносин Міністерства економіки Молдови, економістом у представництві Світового банку (СБ) у Кишиневі. Але, заощадивши на заробітній платі й оформивши два кредити, переїхала до США навчатися в Школі управління ім. Джона Кеннеді при Гарвардському університеті.
Згодом працювала радницею виконавчого директора СБ у Вашинґтоні, але повернулася до Молдови на запрошення уряду очолити Міністерство освіти. А створивши партію «Дія і Солідарність», яка підтримувала євроінтеграцію, ринкову економіку та жорстку боротьбу з корупціонерами, тоді невдало спробувала позмагатися 2016 року з Додоном на президентських виборах.
А 2019 року очолила уряд Молдови. Але й зараз на її рахунках лише трохи більше 74 тис. EUR, отримані ще за часів роботи у США. А переїжджати до президентської резиденції п. Санду відмовилася, мовляв, хоче заощадити кошти платників податків.
Сергій Герасимчук, заступник голови правління Ради зовнішньої політики «Українська призма», прогнозує: «Санду залишиться прихильницею прозахідного курсу, не буде гратися у тісну дружбу з Путіним та патріархом Кирилом, не їздитиме до Москви на паради і не погрожуватиме виходом Молдови з угоди про Асоціацію з ЄС».
Володимир Зеленський уже привітав молдовську колегу з перемогою на виборах і запевнив у своїй налаштованості на продовження тісної та взаємовигідної співпраці з нею, закладеної під час її візиту до Києва як прем’єрки 2019 року. А та розповіла 16 листопада: «Я вже поговорила сьогодні вранці з президентом Зеленським. Ми домовилися, що відновимо наші хороші стосунки, що достатньо скоро у нас буде зустріч і будемо працювати разом, щоб між нашими країнами були дуже хороші стосунки».
Але Молдова — парламентська республіка, де у президента менше повноважень, ніж, приміром, в Україні. Тому п. Санду потребує парламентської більшості й уряду. Тож на Молдову чекають ще й дострокові парламентські вибори. Утім, Леонід Літра, старший аналітик Центру «Нова Європа» вважає: «У чинному парламенті може й не бути постійної коаліції, але необхідна кількість голосів за певні рішення все ж буде, бо депутати розуміють, що не здобудуть мандат на дочасних виборах».
Як повідомляв «Міст», Росія програє Молдову.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply