Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 7, 2022

Президентка Молдови прагне вивести з Придністров’я псевдомиротворців

Автор:

|

Грудень 15, 2020

|

Рубрика:

Президентка Молдови прагне вивести з Придністров’я псевдомиротворців
Майя Санду

В Україні вже погоджувалися надати «зелений коридор» зайдам із Російської Федерації (РФ).

Плацдарм у Європі
Новообрана прозахідна президентка Молдови Майя Санду вже тричі запевнила, що буде домагатися виведення зі самопроголошеної 1991 року й жодною державою досі не визнаної «Придністровської Молдовської Республіки» (ПМР) російських військових. Близько 1,7 тис. із них — із Оперативної групи російських військ у Придністровському реґіоні Республіки Молдова (ОГРВ).
Ще 412 — з «миротворчої місії», нав’язаної 1992-го Кремлем під час спроби Молдови приборкати придністровських сепаратистів. Цими псевдомиротворцями стали військовослужбовці 14-ї радянської армії, яких РФ перепорядкувала собі після проголошення незалежності Молдовою.
У Москві «виправдовують» їхнє перебування в ПМР потребою охороняти військові арсенали радянської армії в с. Колбасна неподалік від Рибниці. Зокрема, й туди завезли після виведення радянських військ із Німеччини, Угорщини та Чехословаччини десятки тисяч тонн боєприпасів.
24 березня ц. р. інформаційна аґенція Міністерства оборони України «АрміяInform» повідомляла: «Сховища в с. Колбасна зберігають сотні танків і бронетранспортерів, понад 200 зенітно-ракетних комплексів і реактивний система залпового вогню «Град», 30 тис. автоматів, кулеметів і пістолетів».
До ОГРВ входять механізовані батальйони «охорони» (82-й) та «обслуговування» (113-й). на саміті Організації з безпеки і співпраці в Європі (ОБСЄ) 1999 року Росія зобов’язалася вивести їх і боєприпаси до кінця 2004-го, але свого зобов’язання не виконала.
В аґенції «АрміяInform» пояснили: «ПМР існує досі лише тому, що Москва утримує на її території своїх «миротворців». РФ украй необхідно зберегти там військову присутність, бо це її форпост і плацдарм у Європі, звідки можна проводити нові операції гібридної війни, яку веде Кремль проти України та західної цивілізації».
2017 року Конституційний суд Молдови визнав перебування російських військ у цій країні неконституційним. Адже в Конституції Молдови проголошені її позаблоковість і нейтралітет. Тому вона не припускає постійної присутності іноземних військ у Молдові.
2018-го Віктор Крижанівський, тодішній спеціальний представник України з придністровського врегулювання, запевнив: «Україна згодна пропустити через свою територію російських військових, які з 1992 року перебувають на території Придністров’я, сепаратистського реґіону Молдови. Відповідний механізм був розроблений на міжнародній конференції ОБСЄ у Стамбулі 1999-го і затверджений тодішніми президентами України та РФ».
Керівництво РФ проігнорувало й цю ініціативу, й ухвалену 2018 року резолюцію Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй із вимогою до РФ вивести війська з Молдови. Але Джеймс Ґілмор, керівник місії США при ОБСЄ, 30 квітня нагадав: «РФ зобов’язалася вивести свої сили та боєприпаси з Молдови на Стамбульському саміті 1999 року».

Без офіційних документів
Палата представників Конґресу США, ухвалюючи 19 листопада законопроєкт про перешкоджання поверненню РФ у «Велику сімку», попередила, що воно триватиме в т. ч. доти, доки Москва не виведе війська з Придністров’я. Відтак, п. Санду запевнила в інтерв’ю, опублікованому 20 листопада в київському виданні «Європейська правда»: «Вірю, що одного дня з’явиться геополітична можливість для возз’єднання Молдови. Але у будь-якому разі це має бути мирне вирішення. Це має бути рішення, яке пасує усій Молдові. Понад те, я впевнена, що це має бути план дій, розроблений у Молдові, погоджений із усіма політичними силами».
26 листопада Санду ще раз зажадала в етері телеканалу Moldova-1 виведення російських військ із Придністров’я й наголосила: «Це офіційна позиція Молдови, яка не змінювалася, й я продовжу її просувати. Всі наші уряди мали таку точку зору — ця оперативна група має бути виведена, боєприпаси мають бути вивезені. Дуже важливо відновити територіальну цілісність і незалежність Молдови».
А 30 листопада президентка нагадала: «Є дві частини російських військ у Придністров’ї. Є оперативна група російських військ, яка перебуває на території Молдови без жодних офіційних документів. Немає і не було ніколи угоди про перебування цих військ, немає згоди Молдови на перебування цієї групи військ у нашій країні. Й ці війська мають бути виведені, як і озброєння та боєприпаси, яке вони охороняють. Для нас є великою проблемою те, що там ці склади озброєнь».
«Вимога вивести війська — не просто декларації. Це необхідність. Буду працювати з Росією стільки, скільки треба, щоб вирішити питання вивозу зброї та виведення військ. Ця оперативна група має бути виведена, боєприпаси повинні бути вивезені. Дуже важливо відновити територіальну цілісність і незалежність Молдови, — наголосила п. Санду. — Стосовно миротворців є угода 1992 року. Але давно немає загрози відновлення воєнних дій на території держави. І ми вважаємо, що цю місію потрібно переналаштувати в місію цивільних спостерігачів при ОБСЄ».
«Вирішення конфлікту має бути винятково мирним. Ми повинні знайти ці виключно мирні дипломатичні методи, — запевнила вона. — Там немає ніякої загрози і немає ніяких передумов для відновлення військових дій. А якщо говорити про російськомовних, то в Кишиневі набагато більше російськомовного населення, ніж у всьому Придністров’ї».
1 грудня Майю Санду підтримав Єнс Столтенберг, генеральний секретар НАТО, котрий нагадав, що іноземні війська в Придністров’ї — «порушення територіальної цілісності Молдови і приклад того, як Росія дуже часто не дотримується міжнародного права».

У Москві — проти
Марія Захарова, речниця міністерства закордонних справ РФ, 27 листопада відпарирувала молдовській лідерці: «Виведення російських військ із Придністров’я підірве зусилля з мирного врегулювання конфлікту. Мандат миротворчої операції чітко вказує тривалість нашої участі у неї з виходом на політичну домовленість про врегулювання конфлікту. Поки що до цього далеко. Саме завдяки присутності миротворців у Придністров’ї зберігається стабільність і не проливається кров».
30 листопада Дмитро Пєсков, речник президента РФ, погрожував: «Росія виконує дуже важливі функції, і, безумовно, зміна статусу-кво, який ґрунтується на дусі й букві міжнародного права, може призвести до серйозної дестабілізації».
А 1 грудня Сергій Лавров, міністр закордонних справ РФ, заявив: «Навряд чи ми зможемо прийняти таку вимогу, достатньо безвідповідальну, скажімо прямо, це факт. Мета, за якою миротворці перебувають у Придністров’ї — не допустити нового вибуху кривавого конфлікту. Саме російські військові зупинили гарячу фазу придністровського конфлікту і з того часу тримають його в замороженому, але не смертельному стані. Крім цього, в Придністров’ї російські військові охороняють склади боєприпасів у с. Колбасна, і припинення контролю загрожує небезпечними інцидентами».
Михайло Самусь, заступник директора київського Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння, пояснив: «Я б не сподівався, що Росія так просто віддасть свою локацію під боком у Європи. Для неї це має сакральне та геополітичне значення. З військової точки зору це суто символічне перебування, яке демонструє, що РФ намагається зберегти свій неґативний вплив в реґіонах. Завдання РФ — не приносити стабільність чи врегулювання конфлікту, а якраз навпаки —зберігати напруження в реґіоні і, таким чином впливати на розвиток ситуації».
А в аґенції «АрміяInform» додали: «Хоч у Тирасполі й є військовий аеродром, на якому за необхідності можуть здійснювати зліт-посадку «транспортники», але ні Україна, ні Молдова не дадуть повітряний простір для перекидання російських військ. Тож Росії доведеться або визнавати поразку в Придністров’ї і просити «коридор» для виведення власних військ, або… Ситуація, яка може скластись у Придністров’ї, має стати casus belli для війни, й вона не дає навіть шансу для «грізного мовчання», як це склалось у випадку з Вірменією. Тут Росії доведеться виконувати все, що прописала в своєму законодавстві, — розпочати війну проти Молдови чи України (або проти обох)».
Журналісти також процитували військового експерта Костянтина Сівкова, котрий застеріг: «Сценарій із коридором через Україну має стати показовою акцією, що РФ битиметься до кінця. І для цього потрібно «забрати» Одесу, висадивши там російський десант, який кидком подолає з десяток кілометрів до мети. Це завдання російські військові цілком вирішать, адже на карту поставлена доля Росії. Ризиковано, так. Але бригада спецназу РФ впорається».
Як повідомляв «Міст», проєвропейська кандидатка перемогла на виборах у Молдові.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply