Новини для українців всього свту

Sunday, May. 9, 2021

Президентами Болгарії та Молдови обрали проросійських політиків

Автор:

|

Листопад 17, 2016

|

Рубрика:

Президентами Болгарії та Молдови обрали проросійських політиків
Ігор Додон

Ігор Додон

Світові експерти радять не надто вірити у виборчі гасла популістів.

Лише шантажують
14 листопада українська служба Deutsche Welle констатувала в заголовку свого повідомлення, що «Молдова та Болгарія отримають проросійських президентів». Адже й голова молдавської Партії соціалістів Ігор Додон обіцяв виборцям «відновити зв’язки з Москвою» та назвав Крим «російською територією», й колишній командувач військово-повітряними силами Болгарії Румен Радев твердив, що санкції Європейського Союзу (ЄС) щодо Російської Федерації (РФ) шкодять його країні, й що прапор РФ у Криму — це, мовляв, «реальність».
Відтак, Кено Версек, оглядач німецького часопису Der Spiegel, резюмував: «По Центральній і Південно-Східній Європі бродить привид усе сильнішого впливу Росії». «У Болгарії та Молдові на президентських виборах перемогли відверто проросійські кандидати. У Чорногорії не так давно Росія хотіла організувати путч. Сербія проводить спільні із РФ військові навчання, а угорський прем’єр Віктор Орбан, його словацький колега Роберт Фіцьо й чеський президент Мілош Земан усе сильніше вимагають згорнути санкції проти РФ. Росія все більше повертає вплив у колишніх радянських «братських країнах» Східної Європи», — пояснив він.
Щоправда, п. Додон після перемоги на виборах дещо відкоригував свою позицію — обіцяв, що «буде президентом усіх — лівих і правих, тих, хто хоче в ЄС і тих, хто хоче бути поруч із РФ». «Нам не потрібна ненависть у суспільстві», — запевнив він.
Але не виключено, що до цих заспокійливих закликів його спонукали «лише» ті тисячі людей, які, звинувативши владу в підтасовуванні результатів голосування, вийшли на акції протесту в Кишиневі з вимогою третього туру виборів і відставки центральної виборчої комісії. Радше, лише їм п. Додон адресував, аби вони припинили протестувати, свій заклик «Давайте заспокоїмо пристрасті. Пропоную зустрітися завтра ж, обговорити, що робимо далі, щоб зберегти стабільність».
Бо голова молдовської Партії соціалістів водночас запевнив, що свій перший президентський візит він здійснить до Москви. «Якщо парламентська більшість не погодиться з президентом, якого обрав народ, тоді президент може вийти на референдум, поміняти Конституцію, попросити більше повноважень або розпуску парламенту», — погрожував він.
Та все ж сербський експерт Єлена Міліч із Центру євроатлантичних досліджень вважає, що антидемократичні правителі лише шантажують Захід за допомогою сценарію російської загрози. А Леонід Бершидський, оглядач інформаційної агенції Bloomberg View, зауважив, що президентами Болгарії та Молдові стали «політики, котрі нагадують Дональда Трампа» своїм популізмом, який вони цілком можуть забути після перемоги на виборах.

«Усе-таки різні речі»
Своєю чергою, Богдан Яременко, колишній генеральний консул України в Стамбулі, пояснив: «Перемога проросійських сил в Молдові та Болгарії — це продовження переважаючої на цей момент у багатьох країнах тенденції протестного голосування: люди, невдоволені економічною ситуацією (насамперед, у своїй країні) і нездатністю правлячих еліт реагувати на їхні проблеми, обирають тих, хто пропонує прості й очевидні способи вирішення складних проблем».
Але прості й очевидні способи зазвичай забуваються популістами після того, як ті отримують безпосередній доступ до складних проблем. Як зауважив політичний експерт Євген Магда, «Додон під час виборчої кампанії робив гучні заяви, але як показує досвід, заяви кандидата в президенти та заяви діючого глави держави — це, зазвичай, різні речі». Тим паче, що як порадив не забувати п. Магда, «Молдова — парламентська республіка, де права президента обмежені». Тому він вважає, що «робити зараз дуже швидкі висновки не варто».
Молдовський політичний аналітик Віктор Жосу також зауважив, що «абсолютно неважливо, хто виграв президентські вибори в Молдові, важливо, як себе поведе новий президент». Богдан Яременко також констатував, що у Молдові президент не володіє всією повнотою виконавчої влади, це фігура великою мірою церемоніальна».
Політолог Володимир Фесенко також вважає, що хоч наразі зарано робити висновки щодо політики Ігоря Додона, та все ж, на його думку, новообраний президент Молдови шукатиме балансу інтересів між Москвою та Брюсселем, але не створюючи конфліктну ситуацію з Києвом. «Я спілкувався з молдовськими експертами і вони кажуть, що Додон — це молдовський Трамп. Людина, яка робить іноді суперечливі заяви. Вчора — одне, завтра — інше, післязавтра — третя заява з одного і того ж приводу. Він — популіст і людина, котра цинічно використовує наявні суспільні настрої. Проте, гадаю, що передвиборна риторика Додона і його реальна політика будуть відрізнятися», — пояснив експерт.
«Будь-який керівник молдовської держави так чи інакше змушений враховувати реалії. А реалії такі, що визнання Криму російським створить величезні проблеми щодо врегулювання придністровської проблеми. По-друге, якщо, наприклад, Додон почне рухатися в бік Росії і почне руйнувати всі ті досягнення Молдови, які були у європейській інтеграції, зокрема, безвізовий режим, гадаю, що це призведе до серйозної, глибокої та дуже гострої політичної кризи в Молдові», — зауважив політолог.
Тому, на думку п. Фесенка, враховуючи всі наведенні чинники, Додон змушений вибудовувати збалансовану компромісну політику — буде шукати рівновагу, повний баланс інтересів між Брюсселем і Москвою. Тобто рух у бік Москви буде, але так, аби не створювати конфліктну ситуацію з Києвом, бо це загрожує величезними проблемами для Молдови.
«Не ми залежимо від Молдови, а Молдова більше залежить від нас, зокрема, від транзиту через нашу територію, а також від відносин із ЄС. Тому, я думаю, що на посаді президента Додон буде стриманішим. Ще раз нагадаю, його повноваження обмежені, вони є набагато меншими, ніж повноваження нашого президента», — пояснив політолог.

Представницькі фігури
А Ганна Гопко, голова українського парламентського комітету у закордонних справах, переконана, що між передвиборчими заявами кандидата у президенти Додона та реальною політикою, яку він вестиме на посаді глави держави «буде величезна різниця». Депутат вважає, що Молдова вже має негативний досвід існування «в обіймах Росії», і на сьогодні у парламенті та уряді країни є сили, які чітко розуміють, що цього не можна знову допустити.
Лише заграванням з виборцям називає проросійську риторику Ігоря Додона й Віктор Романюк, депутат українського парламенту, котрий відвідав Молдову під час президентських виборів. Він передбачає, що хоч РФ в «транслюватиме через Додона свої меседжі з приводу своїх інтересів у Молдові й Україні», зокрема, щодо федералізації цих двох країн і щодо статусу Криму, однак зовнішня політика Кишинева з приходом до влади п. Додона залишиться незмінною, й оскільки економічно Молдова залежить від фінансової допомоги ЄС, то «вона й далі дрейфуватиме в бік Брюсселя».
Депутат також переконаний, що в парламентській республіці, якою є Молдова, Ігор Додон не матиме «ні політичного, ні юридичного ресурсу для денонсації угоди про асоціацію з ЄС», як він обіцяв під час передвиборчих перегонів.
А от Віталій Портников, оглядач «Радіо Свобода», на своє ж запитання «Чи означає це, що Кремль переміг в обох країнах і їх зовнішньополітичний курс зазнає значних змін?» відповів: «Ні, не означає, принаймні поки що. У Болгарії президент — представницька фігура. Крім того, давайте не будемо забувати, що Болгарія — одна з найбідніших країн ЄС. І яким би не був її уряд, залежність від економічної допомоги ЄС нікуди не подінеться. Ніхто в Софії не стане кидати виклик європейській політиці».
«Повноваження президента Молдови ще більше обмежені, ніж повноваження президента Болгарії. Не випадково спостерігачі в Кишиневі вважають, що для п. Додона пост президента може виявитися пасткою, а не нагородою. Так що не будемо поспішати з висновками. Суспільні настрої на користь змін і в Болгарії, і в Молдові очевидні — і ці зміни виборці пов’язують із проросійськими кандидатами. Питання тільки в тому, що ці кандидати реально можуть змінити?» — зауважив п. Портников.
Леонід Бершидський також вважає, що «в короткочасній перспективі отримання популістами істотнішого представництва і більшої наочності діяльності має піти на користь ЄС — воно знищить зарозумілість і надмірну впевненість європейських центристів задовго до того, як їх відштовхнуть від влади так само безцеремонно, як відштовхнули демократів у США». «У неспокійні часи у м’якшої, менш визначеної, менш керованої, менш стабільної політичної моделі є очевидні переваги перед більш надійною і чіткою. Перо не приземляється так жорстко, як гарматне ядро», — пояснив журналіст.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply