Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

Прем’єр-міністра РП звинуватили в запереченні Голокосту

Автор:

|

Лютий 22, 2018

|

Рубрика:

Прем’єр-міністра РП звинуватили в запереченні Голокосту

Мацей Моравецький (третій ліворуч) під час церемонії у зоопарку Варшави, під час якої він визнав своє єврейське коріння

Варшава спричинила черговий грандіозний міжнародний скандал. На прес-конференції в рамках форуму з безпеки в Мюнхені Мацей Моравецький, прем’єр-міністр Республіки Польща (РП), заявив, що серед посібників нацистів у роки Другої світової були й… євреї. Звинувачення у фактичному запереченні Голокосту Варшава повервах намагалася зневажливо пояснити поганим знанням п. Моравецьким англійської, якою він виступав. Але «відмазка» не пройшла — спалахнула величезна дипломатична пожежа.

Історія однієї мами
Під час прес-конференції Ронен Берґман, спеціальний кореспондент ізраїльського видання «Єдіот ахронот», звертаючись до глави уряду РП, розповів історію своєї матері, котра дивом врятувалася під час єврейських погромів у Польщі наприкінці 1930-х, та зрештою змогла втекти з країни. «Моя мати після того пообіцяла, що більше не скаже ні слова польською, — заявив журналіст. — Згідно новим польським законом («Про Інститут національної пам’яті». — Ред.) тепер я став злочинцем через те, що розповів про це. Скажіть, навіщо вам це? Ви лише привертаєте більше уваги до цих звірств», — звернувся ізраїльський журналіст до п. Моравецького.
Останній мусів зачекати з відповіддю, оскільки в залі залунали тривалі аплодисменти. Перша частина виступу польського прем’єра була цілком пристойною. Він пояснив, що прийняття закону — вимушений крок. «Торік польські посольства за кордоном 160 разів реагували на вислови «польські табори смерті». Чому ми маємо досі це робити? Це були німецькі нацистські табори, тоді не було незалежної Польщі», — слушно заявив п. Моравецький.
Але наступна його фраза приголомшила всіх. Представник РП заявив, що «в тих подіях були польські винуватці, але були й винуватці євреї, росіяни, українці й інші, не лише німці». За словами п. Берґмана, він насилу повірив, що прем’єр-міністр РП наважився на таку антисемітську заяву. А п. Моравецький, не моргнувши оком, продовжував вихваляти участь поляків у порятунку євреїв: «Польща — єдине місце в світі, де людей, цілі родини і навіть села вбивали тільки за те, що вони допомагали євреям».

Дипломатичне цунамі
Реакція Тель-Авіва не забарилася. «Заяви Мацея Моравецького про колабораціонізм євреїв із нацистами є черговим дном», — не надто добираючи слів заявив Реувен Рівлін, президент Ізраїлю. Заяву гостро розкритикували й інші ізраїльські політики. Так, прем’єр-міністр Беньямін Нетаньяху назвав заяву обурливою, а лідер ізраїльської «Партії праці» Аві Габбай заявив, що вона прозвучала як заперечення Голокосту. 50 депутатів кнесету спрямували прем’єру петицію з вимогою відкликати посла Ізраїлю з РП.
Натомість реакція Варшави була вкрай непослідовною. Спочатку Яцек Чапутович, міністр закордонних справ РП, заявив, що його шефу не варто вибачатися за сказане, оскільки це була помилка через незнання тонкощів англійської мови, пише Polstat News. Міністр зазначив, що п. Моравецький пішов назустріч організаторам заходу, виступаючи англійською, і використав слово perpetrators («винуватці»), маючи на увазі тих, хто співпрацював із нацистами незалежно від національності.
Однак, це мало допомогло. Тоді в прес-службі уряду РП узялися переконувати, що насправді слова прем’єр-міністра аж ніяк не означають заперечення Голокосту. «Зауваження п. Моравецького під час обговорення в Мюнхені жодним чином не мали на меті заперечувати Голокост або зробити євреїв, котрі постраждали від Голокосту, відповідальними за те, що було нацистським німецьким ґеноцидом», — заявили в польському уряді. «Слова слід тлумачити як щирий заклик до відкритої дискусії про злочини, скоєні проти євреїв під час Голокосту, незалежно від національності тих, хто винен у кожному злочині», — наголошується в заяві.
Зрештою, позичати в сірка очі довелося й самому п. Моравецькому. 19 лютого він провів телефонну розмову з п. Нетаньяху. «Прем’єр-міністри говорили про долю людей — євреїв та поляків — під німецькою окупацією», — обтічно повідомила канцелярія польського прем’єру. Згідно з повідомленням, глави урядів пояснили один одному свої позиції щодо ухвалених у Польщі поправок до закону про ІНП та «ширшої проблеми, яка полягає в необхідності зміцнення польсько-ізраїльського діалогу про історичну пам’ять».
У канцелярії прем’єр-міністра РП зазначили, що політики домовилися про проведення «безпрецедентних історичних досліджень складних подій, розмова про які вимагає «чесності та відповідальності, а також взаємної поваги та розуміння». Чесно кажучи, все це виглядає на очевидну капітуляцію Варшави.

Богдан Хмельницький започаткував… Голокост?
Але чи вдасться Києву те, що вдалося Тель-Авіву? В тому ж таки Мюнхені Мацей Моравецький зустрічався з Президентом України. «Звісно, ми очікуємо розгляду Конституційним судом РП закону про ІНП. Це питання хвилює не тільки українців, як ви знаєте. Але, на моє глибоке переконання, Польща є нашим стратегічним партнером, нашим адвокатом у питаннях європейської інтеграції. І ми повинні робити все можливе, щоб прибирати з порядку денного чутливі питання, які розколюють нас, і об’єднуватися навколо надзвичайно важливих для України питань», — цитує главу Української держави Ukr.Media.
Проте лише за кілька днів до початку безпекової конференції в Мюнхені п. Моравецький під час лекції в місті Холм, присвяченій польсько-єврейським стосункам, публічно заявив, що Богдан Хмельницький входить до числа тих, хто вчинив найбільші злочини проти єврейського народу! «В нас майже тисяча років співпраці на одній землі з євреями, цього не можна порівняти з іншими країнами в Європі та світі», — заявив польський прем’єр.
«Першим великим злочинним актом проти євреїв, який у єврейській історіографії часом прирівнюється до Голокосту, було повстання Хмельницького. Очевидно, що тоді доходило до страшних злочинів, історики кажуть про 100 тис. убитих євреїв», — з якогось дива заявив польський прем’єр. Самозваний «історик» навів епізод з облогою Львова, коли Богдан Хмельницький нібито в обмін на видачу євреїв обіцяв відступити від міста: «Львів відмовив, сказав, що не віддасть єврейських братів і не віддав». Про те, що насправді гетьман Хмельницький навчався в Львівській єзуїтській колегії та був великим патріотом цього міста, а тому й не пішов на штурм, п. Моравецький, вочевидь, ніколи не чув.
Але й на цьому глава польського уряду не зупинився. Він також розповів про свою нещодавню поїздку до Торуню: «Один із тамтешніх рабинів представив свій погляд на історію. Він казав про трьох злочинців — Гітлера, Гіммлера і Хмельницького. Останній — це герой для наших сусідів, а для нас той, хто фактично призвів до першого занепаду Речі Посполитої». Ось і домовляйся з ним після цього.

Ігор Берчак

Гоп-ля
Восени минулого року Мацей Моравецький взяв участь у церемонії, присвяченій полякам, котрі рятували євреїв під час Другої світової, що проводилася у Варшавському зоопарку. Керівники зоопарку, польська подружня пара, переховувала там єврейські родини. «На таких церемоніях я завжди думаю про особисту історію моєї власної сім’ї», — сказав п. Моравецький і несподівано заявив про свою єврейську тітку Ірен, котра ховалася в польській родині. За його словами, іншій його тітці — Ромі, котра живе зараз в Ізраїлі, також пощастило врятуватися, в той час, як більшість її родичів убили.

До теми
В автобусі Варшави в ході конфлікту на національному ґрунті 19 лютого побили двох громадян України. Як повідомляє Польське радіо, інцидент стався в районі «Воля» після того, як українці на зупинці зайшли в автобус. «Коли вони заходили в автобус, якийсь чоловік штовхнув одного з громадян України. Коли автобус рушив із місця, цей же чоловік підійшов до них і напав, завдаючи українцеві удари кулаками в голову. При цьому в присутності інших пасажирів він публічно їх ображав через їхню національну приналежність», — розповіла підкомісар Марта Сульовська з районної поліції Варшави. На наступній зупинці нападник зник, а постраждалих забрала карета «швидкої допомоги». У лікарні їм наклали шви. Поліція відкрила справу і почала пошуки зловмисника. За допомогою записів камер спостереження поліціянтам вдалося затримати 27-річного чоловіка. У прокуратурі йому висунули звинувачення в побитті на національному ґрунті, затриманому загрожує до п’яти років позбавлення волі.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply