Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

Поляки прийняли «антибандерівський закон»

Автор:

|

Лютий 01, 2018

|

Рубрика:

Поляки прийняли «антибандерівський закон»

У державі, яку називали адвокатом України в Європейському Союзі, знову викинули українофобський фортель. 26 січня у Сеймі Республіки Польща (РП) відбулося третє читання пакета законопроектів, згідно з якими було передбачено зміни до закону про Інститут національної пам’яті. Серед них виявився і пункт, який стосувався «бандерівської ідеології» в Польщі. «За» проголосувала більшість депутатів — 279 із 414.
Міністерство закордонних справ (МЗС) України негайно висловило глибоку стурбованість фактом ухвалення такого законопроекту. «Прикро, що українська тематика вкотре використовується у внутрішній політиці Польщі, а трагічні сторінки спільного історичного минулого продовжують політизуватися. Категорично не сприймаємо чергової спроби нав’язати однобічне трактування історичних подій, у т. ч. некоректного використання в офіційному документі РП назви частини території сучасної України», — йдеться в заяві.
У МЗС нагадали авторам проекту цього законодавчого акта, що українці, як і поляки, зазнали надзвичайно великих страждань від тоталітарних режимів у роки Другої світової війни, а також самовіддано боролися за свободу своєї Батьківщини. «У цьому контексті надзвичайну стурбованість викликає намір зобразити українців виключно як «злочинних націоналістів» і «колаборантів Третього рейху», — додали у відомстві.
Зокрема, у міністерстві розраховують, що Сенат РП, який має незабаром розглянути зазначений законопроект, виявить політичну мудрість стосовно питань, які можуть неґативно вплинути на розвиток двосторонніх відносин. Українська сторона закликала польську сторону до відкритості та конструктивності в подальшому розвитку українсько-польських відносин. Вивчити законопроект пообіцяв і Анджей Дуда, президент РП.
Володимир Яворівський, колишній народний депутат України, переконаний, що прийняття польським парламентом «антибандерівського» закону матиме неґативні наслідки — він дуже погіршить стосунки з РП. «Вважаю, що наслідки від його прийняття будуть неґативні. Гадаю, що значна частина українців сприйме це дуже болісно, особливо та, яка поїхала до Польщі в результаті теперішньої економічної ситуації. Я собі уявляю, як цим людям, які там працюють, — зазначив він. — Треба пам’ятати, що на роботу до Польщі виїхали, в основному, мешканці західних областей. Це ті люди, для кого Бандера і бандерівський рух, УПА — не просто слова, як для дуже багатьох східняків».
За словами п. Яворівського, прийняття такого закону виглядає дивно. «Це якийсь сьогоднішній парадокс. Коли президента РП запитали, яку вимогу він ставить до Росії, він, не задумуючись, рішуче сказав, нехай відчепиться від України. Це позиція Польщі, яка є прийнятна для нас і абсолютно зрозуміла, а цей закон лобіювали праві сили РП. Це націоналісти, які мають своїх представників у парламенті. Це дуже погіршить стосунки з Польщею, але нам потрібно думати про своє і робити все по-своєму», — підсумував він.
Своєю чергою, Володимир В’ятрович, директор Українського інституту національної пам’яті, вважає законопроект про польський Інститут національної пам’яті, який у т. ч. забороняє пропаганду «бандерівської ідеології» небезпечним не для України, а для Польщі. «Це серйозний крок до згортання свободи слова та введення партійної цензури. Під дію закону потраплять не лише українські автори, а й польські, ті що писали про УПА, не вважаючи її діяльність злочинною. Під цензуру потраплять твори Тожецького, Куроня, Ґедройця», — перелічив він і додав, що без свободи слова демократія неможлива.
Відтак народні депутати України від Всеукраїнського об’єднання «Свобода» та Національного корпусу висловили вимогу скликати позачергову сесію Верховної Ради для надання політичної оцінки та прийняття рішення щодо підтриманого польським Сеймом антиукраїнського законопроекту. Про це повідомив Андрій Іллєнко, депутат від «Свободи». «Час зупинити політику всебічної капітуляції. Поважають лише тих, хто поважає себе сам», — заявив він.
Цікаво, що навіть Ізраїль закликав Польщу внести зміни до законопроекту щодо Інституту національної пам’яті. Беньямін Нетаньяху, прем’єр-міністр країни, особисто зателефонував Мацею Моравицькому, прем’єр-міністру РП аби висловити заперечення проти законопроекту. Більшість ізраїльських високопосадовців також оприлюднили заяви, що засуджують польський законопроект. Йдеться про заборону називати розташовані під час Другої світової війни на території Польщі концтабори «польськими таборами смерті». «Є одна історична правда, сильна і доведена, і в ній — жахи нацистських гнобителів і тих, хто їм допомагав, у т. ч. в Польщі», — наголосив, зокрема, міністр фінансів Ізраїлю.
А 31 січня Сенат РП несподіванки не вчинив і підтримав скандальний закон.

Євген Клен

До слова
Профільний комітет Європейського парламенту (ЄП) 29 січня проголосував за запуск процедури санкцій проти Польщі. За резолюцію проголосували 33 членів комітету, дев’ятеро були проти. У своїй резолюції комітет вітає рішення Європейської комісії (ЄК) від 20 грудня 2017 року з забезпечення виконання положень ст. 7 Договору про ЄС у зв’язку із ситуацією в РП і підтримує звернення ЄК до польської влади для вирішення проблеми. Також позбувся своїй повноважень Януш Корвін-Мікке, депутат ЄП від РП. Він відомий своєю антиукраїнською позицією, підтримував анексію Криму. Політик навіть заявляв, що Польща готувала снайперів, котрі розстрілювали людей на Майдані і вважає, що Україна, а не Росія, є ворогом Польщі. Наприкінці 2015 року п. Корвін-Мікке прилітав до окупованого Криму. На анексований Росією півострів євродепутат вирушив через Москву. У зв’язку з цим Генеральна прокуратура відкрила проти нього провадження. А під час виступу проти запровадження єдиного квитка для подорожей країнами Європи скандальний політик завершив свою промову нацистським привітанням. Януш Корвін-Мікке потрапив під санкції ЄП за образу жінок.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply