Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

Політика РФ прямо шкодить інтересам ЄС

Автор:

|

Вересень 23, 2021

|

Рубрика:

Політика РФ прямо шкодить інтересам ЄС
Андрюс Кубілюс

Минулого тижня депутати Європейського парламенту (ЄП) ухвалили доповідь Андрюса Кубілюса, євродепутата від Литви, яка визначає пріоритети та головні напрямки політики ЄС стосовно РФ.
16 вересня були оголошені результати голосування. За документ, що містить політичні рекомендації ЄП для Ради Європи (РЄ), Європейської комісії та високого представника ЄС у відносинах з РФ, проголосували 494 депутати, проти були 103, утрималися 72. «ЄП робить різницю між народом РФ і режимом Путіна, який перетворився на стагнуючу авторитарну клептократію, яку очолює довічний президент в оточенні кола олігархів», — йдеться у документі.
У доповіді наголошується, що РФ є інтегральною складовою Європейського континенту, найбільшим сусідою ЄС, з яким європейські держави поєднані спільною історією, культурними та гуманітарними зв’язками. Водночас політика російського політичного керівництва прямо шкодить інтересам ЄС і його найближчого сусідства. Свобода, стабільність і мир на Європейському континенті перебувають під загрозою внаслідок аґресивної політики російської влади, яка є одним із найбільших викликів для стратегічного та зовнішньополітичного порядку денного ЄС.
Водночас, як зауважує автор доповіді, у РФ може бути демократичне майбутнє, позаяк росіяни поділяють універсальні цінності свободи та демократії. «Стосунки між ЄС і РФ ґрунтуються на принципах міжнародного права, на базових принципах Організації з безпеки та співпраці в Європі, демократії, мирного врегулювання конфліктів і добросусідства, при цьому російська влада демонструє неповагу до цих принципів, попри свої зобов’язання їх дотримуватися. Хоча РФ і повернулася до РЄ 2019 року, вона продовжує грубо порушувати права людини та відмовляється виконувати рішення Європейського суду з прав людини», — наголошується у доповіді.
Серед злочинів кремлівського режиму згадали, зокрема, спробу анексії Криму, військові дії й окупацію територій в Україні, Грузії та Молдові, провокації, акти аґресії, диверсії та вбивства як на території Росії, так і в країнах ЄС, аґресивну політику та використання найманців в інших реґіонах світу, підтримку злочинного диктаторського режиму Олександра Лукашенка у Білорусі, неповагу до міжнародного права, репресії, утиски тощо.
Окрему увагу в доповіді зосередили на залежності ЄС від російського газу, яка є руйнівною для єдності унії. «Рішення деяких країн-членів щодо будівництва «Північного потоку-2» (ПП2) є несумісним із цінностями солідарності й довіри в межах Енергетичного союзу, крім того, ПП2 є несумісним із цілями Європейської «зеленої» угоди, яка передбачає зменшити викиди парникових газів щонайменше на 55 % до 2030-го та позбутися їх до 2050 року», — йдеться у документі.
В частині рекомендацій для європейських інституцій ЄП наголошує на необхідності вибудовувати взаємин із РФ, виходячи із трьох головних засад: обмеження, стримування та залучення, а також на основі п’яти керівних принципів, що були визначені лідерами ЄС 2016-го.
Зокрема, високого представника ЄС закликають провадити автономну та відповідальну зовнішню політику, спрямовану на зміцнення солідарності між країнами-членами та на заперечення спроб РФ будувати взаємини з країнами ЄС виключно на двосторонній основі, ігноруючи інтереси та позицію усього Євросоюзу. Таким чином, на думку автора документу, Брюссель має бути європейською столицею, де прийматимуться рішення щодо відносин між ЄС і РФ.
ЄС разом із НАТО та міжнародними партнерами має брати участь у стримуванні Москви, зміцнювати власні оборонні спроможності та чинити тиск на російську владу у контексті застереження від втручання у справи сусідів ЄС на сході та півдні, вимагати від Кремля припинити конфлікти у реґіоні «Східного сусідства» ЄС та повернути всі окуповані території країнам реґіону.
ЄС має бути готовим використати наявні важелі та закликати до вилучення РФ із платіжної системи, аби змусити російську владу утримуватися від аґресивної поведінки, а також бути готовим припинити імпорт нафти та газу з РФ, якщо погрози щодо країн-членів та військові дії проти країн «Східного партнерства» триватимуть.
«ЄС має продовжувати підтримку незалежності, суверенітету та територіальної цілісності країн «Східного партнерства» в їхніх міжнародно визнаних кордонах, засуджувати пряме та непряме залучення РФ до військових конфліктів на територіях реґіону, незаконну окупацію Криму, фактичну окупацію окремих частин Донецької та Луганської областей, порушення прав людини та міжнародного права на окупованих територіях. ЄС має чітко зазначити, що повернення до «бізнесу як завжди» не може передбачатися, поки Москва не припинить аґресивну політику та застосування гібридних засобів проти ЄС, його країн-членів, та країн «Східного партнерства», поки територіальна цілісність Грузії, Молдови й України не буде відновлена в межах їхніх міжнародно визнаних кордонів. ЄС має забезпечити збереження санкцій, доки Кремль не виконає всіх відповідних умов для їхнього скасування», — йдеться у доповіді.
ЄС має визнати європейські прагнення сусідніх країн і заперечити російську політику поділу Європи на «сфери впливу». ЄС відповідальний за стабільність та розвиток у сусідстві, особливо в реґіоні «Східного партнерства», та має вимагати конструктивного залучення РФ до нормандського процесу та виконання міжнародних зобов’язань за мінськими угодами.
Як повідомляв «Міст», Андрюс Кубілюс вважає, що Захід не повинен дозволити Путіну виграти битву в Україні.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply