Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 25, 2021

Політична криза в Молдові може загрожувати Україні

Автор:

|

Червень 12, 2019

|

Рубрика:

Політична криза в Молдові може загрожувати Україні
Володимир Плахотнюк

Від 8 червня ц. р. невеличка Молдова нагадує розворушений бджолиний вулик. У країні фактично встановилося двовладдя, на вулицях — демонстрації, багато державних установ блокують мітинґарі, причому дуже часто складно розібратися, кого саме вони підтримують. Унікальність ситуації ще й у тому, що вперше в новітній історії в умовах фактично «кольорової революції» Російська Федерація (РФ), Європейський Союз (ЄС) і США однозначно підтримують одну із сторін. Ситуація в Кишиневі не може не турбувати і Київ.

Скандальний КС
У лютому ц. р. в Молдові відбулися парламентські вибори. За їхніми підсумками Партія соціалістів Республіки Молдова (ПСРМ) отримала 35 мандатів у 101-місному парламенті, Демократична партія Молдови (ДПМ) — 30, на третьому місці — проєвропейський правий блок ACUM (26 мандатів). Донедавна всі три політсили не змогли створити правлячу коаліцію та призначити уряд.
8 червня, коли до можливого розпуску парламенту через нестворення коаліції залишалися лічені години, її таки створили з депутатів фракцій ПСРМ і ACUM (під угодою підписалися 60 депутатів). На засіданні обрали спікера парламенту Зінаїду Гречану, а також затвердили новий склад уряду на чолі з Майєю Санду. Того ж дня Конституційний суд (КС) Молдови всупереч законодавству та неймовірно перевищивши власні повноваження виніс вердикт про визнання цих рішень неконституційними, відсторонив від посади президента Ігоря Додона (нібито за його відмову розпустити парламент і призначити дочасні вибори), призначив тимчасовим виконувачем обов’язки президента заступника голови ДПМ Павла Філіпа. Той, своєю чергою, негайно підписав указ про розпуск парламенту та призначення дочасних виборів на 6 вересня ц.р. У відповідь парламент ухвалив декларацію «Про захоплену державу».
Відтак Володимир Плахотнюк, лідер ДПМ заявив, що ПРСМ і блок ACUM намагаються узурпувати владу в країні та закликав своїх прихильників вийти на акції протесту. Почалися блокування державних установ і числення мітинги, причому на вулиці вийшли як симпатики Плахотнюка, так і новоствореної коаліції й уряду, етер залила хвиля компроматів.

Тотальний контроль
Більшість експертів солідарні — кашу заварив саме Плахотнюк, найбагатший олігарх Молдови, котрого називають «сірим господарем» країни. Донедавна висуванці ДПМ очолювали уряд, парламент, усі без винятку центральні органи влади, в т. ч. силові структури. Вся судова система також перебувала під його особистим контролем, про що відкрито казали навіть західні дипломати. Представники ДПМ посідають понад 700 посад мерів міст і сільських голів зі загальних 900.
При цьому це зовсім не означає, що ДПМ користується підтримкою населення, на парламентських виборах партія стабільно набирає не більше 15 % голосів. Інша річ, що потім олігарху Плахотнюку щоразу вдається «переконати» багатьох «чужих» депутатів поповнити його фракцію. Та для збереження абсолютної влади йому була потрібна більшість у новому парламенті, а з цим виникла проблема. Формальним переможцем (35 мандатів) стала ПРСМ, фактичним лідером якої є президент Додон, котрий реалізовує відверто проросійську політику. На третьому місці (26) — проєвропейський правий блок ACUM. Їхнє об’єднання 8 червня стало для Плахотнюка справжнім шоком, адже становить безпосередню загрозу його монопольному становищі в країні.

Нечувана солідарність
За подіями в Молдові уважно спостерігають і на Заході, і в РФ, і в Україні. Причому всі підтримали створену 8 червня нову коаліцію й уряд. «Парламентські вибори 24 лютого були конкурентними і у відповідності з основними правами. Воля народу, виражена на цих виборах, повинна дотримуватися без втручання», — йдеться у заяві Морґана Ортаґуса, речника Держдепартаменту, яке посольство США в Молдові опублікувало в Facebook.
ЄС визнав новий уряд Молдови законним і готовий з ним працювати, наголосили у своїй спільній заяві верхова представниця ЄС зі зовнішньої політики Федеріка Могеріні й єврокомісар Йоганнес Ган. «У Москві вітають формування в Молдові правлячої коаліції і уряду», — йдеться у заяві російського Міністерства закордонних справ (МЗС).
«Україна зацікавлена у стабільній, демократичній і європейській Молдові, готова надати, у разі необхідності, сприяння у вирішенні існуючих проблем. Республіка Молдова залишається для України важливим партнером і сусідою, з яким нас поєднують спільні інтереси і спільне європейське майбутнє», — наголосили в МЗС України.

Київ постав перед складним вибором
Власне для Києва події в Кишиневі вкрай важливі. «Йдеться про сусідню країну, де розвиток кризи може призвести або до хаотизації Молдови, або до посилення впливу РФ. Ні того, ні того Україні не потрібно апріорі. Подальше загострення внутрішньополітичного життя в Молдові — продовження оточення України поясом нестабільності. Посилення російського впливу — той самий результат. Наслідком буде ситуація, за якої Україна буде змушена надовго розпорошувати і так не вражаючі оборонні та безпекові ресурси, щоб перекрити усі напрямки загрози», — написав у блозі на ЗІК Богдан Яременко, дипломат, голова правління «Майдану закордонних справ».
Київ при цьому постав перед складним вибором. З одного боку, Україна впродовж останніх років налагодила загалом плідну співпрацю з попереднім урядом, який контролювала ДПМ Плахотнюка. Водночас відверта проросійська налаштованість Ігоря Додона, його сумнівні заяви щодо статусу Криму призвели до замороження діалогу на найвищому рівні. Навіть його телефонна розмова з президентом Зеленським викликала хвилю критики з боку українських експертів-міжнародників. Тепер Додон та його соціалісти є частиною нової коаліції в альянсі з проєвропейським блоком ACUM.
У заяві МЗС України також наголошувалося на «недопущенні зовнішнього втручання, спрямованого на реалізацію російського сценарію федералізації Молдови». Пояснимо, про що йдеться. Свого часу віце-прем’єр РФ Дмитро Козак розробив план врегулювання конфлікту в Придністров’ї, відповідно до якого самопроголошена Придністровська молдовська республіка отримувала особливий статус і можливість блокувати небажані законопроекти, а Молдова зобов’язувалася дотримуватися нейтрального статусу. «План Козака» один в один нагадує неприховані плани Кремля впихнути ДНР і ЛНР у склад України на правах суб’єктів федерації, щоб мати можливість блокувати будь-які ініціативи щодо вступу в ЄС чи НАТО. «Якщо вдасться на берегах Дністра, отже, вдасться і на Дніпрових кручах», — приблизно так думатиме Путін у разі реалізації «плану Козака».
«Москва саме зараз намагається розширити свій вплив на Кишинів. Зважаючи на це, нам уже зараз необхідно позначити окремі принципові позиції, червоні лінії, перетин яких буде неприйнятним для України за будь-якої конфігурації влади. Зокрема, варто наголосити на неприпустимості будь-якого силового чи «миротворчого» втручання третіх сторін. Досвід сепаратистського Придністров’я, де розміщені російські війська, мав би це довести. Зрештою, варто пам’ятати, що на руку РФ найбільше гратиме сценарій подальшої ескалації напруженості та конфлікту. Київ має діяти рішуче, але при цьому не ставлячи під сумнів суверенітет Молдови та не втручаючись у її внутрішні справи. При цьому Україна може запропонувати власне посередництво, або свою територію для перемовин. Така ініціатива мала б випередити спроби російської сторони запропонувати аналогічні послуги», — пише «Європейська правда».
Крім цього, є ще один надзвичайно важливий аспект у цій історії. Захід і РФ, принаймні зараз, дійшли згоди в оцінці політичної кризи в Молдові, і, по суті, активно взялися вирівнювати ситуацію. Виглядає так, що контроль над ситуацією буде здійснюватися і надалі. А зважаючи на ряд чинників, передусім географічний, можна очікувати, що найімовірнішим «куратором» Молдови може стати РФ. За цілковитої згоди західних «партнерів».

Перспективи незрозумілі
Яким буде подальший розвиток подій? Відповіді не має ніхто. Поки що до відверто силових сутичок на вулицях Кишинева не дійшло. Але треба розуміти, що Плахотнюк навряд чи просто відмовиться від влади. Для нього це питання не престижу чи політичного майбутнього, а особистої безпеки та свободи. При цьому ресурсів у нього достатньо, щоб започаткувати в країні справжню громадянську війну.
Можливо, єдиним виходом для нової коаліції залишається гарантувати Плахотнюку повний імунітет від карних переслідувань. Але при цьому виникає запитання: чи не стане це «шляхом у пекло», давши можливість олігарху оговтатися та зібрати сили для реваншу.

Андрій Калюжний

Довідка
53-річний Володимир Плахотнюк вважається найзаможнішою людиною в Молдові. Його статки оцінюють приблизно в 2 млрд USD (валовий внутрішній продукт Молдови — 20 млрд USD). Основні активи: найбільші в країні компанія з імпорту і продажу нафтопродуктів Petrom Moldova, банк Victoriabank, тютюновий комбінат Tutun CTC, телеканали Publika TV, Prime, Canal 2 і Canal 3, радіостанції Publika FM, Maestro FM і MUZ FM. Також володіє міжнародною компанію (зареєстрована в Об’єднаних Арабських Еміратах) Vanguard International, що спеціалізується на торгівлі фруктами і овочами.
У політику прийшов 2001-го, ставши головним інвестором Партії комуністів Молдови, чий лідер Володимир Воронін був тоді президентом країни. У 2010-2013 рр. — перший віцеспікер парламенту. 2016-го очолив ДПМ. Має подвійне громадянство, щоправда, його румунський паспорт виданий на ім’я Влада Улинича (дівоче прізвище матері).
Скандали: більшість молдовських масмедіа стверджують, що будувати свою бізнес-імперію Плахотнюк почав на початку 1990-х, коли очолив Центр реабілітації неповнолітніх жертв насильства «Мінор», який перетворив на джерело постачання повій в країни Західної Європи та Близького Сходу; за часів президентства Вороніна Плахотнюк у рейдерський спосіб приватизував державні монополії «Залізниця Молдови», «Вокзали і автостанції», Posta Moldovei, а також низку горілчаних і тютюнових заводів; був причетний до корупційного скандалу 2014 року, коли з державного Banca dе Economii та двох приватних банків незаконно вивели в офшори близько 1 млрд USD (на той час — 15 % ВВП країни); у РФ проти Плахотнюка порушили дві карні справи — за організацію замаху на російського банкіра Германа Горбунцова та створення міжнародного злочинного угруповання, яке вивело за межі РФ близько 560 млн USD.

Підпис до фото:
Володимир Плахотнюк

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply