Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 20, 2021

Парламентська асамблея Ради Європи виконала більшість вимог Кремля

Автор:

|

Лютий 05, 2020

|

Рубрика:

Парламентська асамблея Ради Європи виконала більшість вимог Кремля

У берлінській газеті Die Tageszeitung кваліфікували події в Страсбурзі як дешеву комедію, в якій переміг президент Російської Федерації (РФ).

Беззастережно
Парламентська асамблея Рада Європи (ПАРЄ), яка тривала в Страсбурзі з 27 до 31 січня, ганебно повернула повноваження російської делегації без жодних застережень. За відповідну резолюцію проголосували 96 делегатів, 44 були проти, а семеро утрималися.
В інформаційній аґенції «Укрінформ» наголосили: «У документі взагалі не згадували жодні порушення з боку Росії-аґресора, а навпаки — йшлося лише про її «заслуги» за останні шість місяців». Зокрема, в проєкті рішення ПАРЄ не згадали численні порушення росіянами прав людини в Криму й на Донбасі. Відтак, в «Укрінформі» нагадали: «У 2014 році через аґресію Росії на Донбасі та анексію Криму Росію позбавили права голосу в ПАРЄ. У відповідь Кремль припинив свою участь в організації та не платив відповідні внески».
У резолюції ПАРЄ пояснили рішення повернути росіян так: «Асамблея зазначає, що впродовж попередніх шести місяців після повернення російської делегації до ПАРЄ, деякі рекомендації РФ були виконані. Зокрема, були повернуті в межах обміну заручниками 24 українські моряки, протиправно захоплені у Керченській протоці. Певного прогресу було досягнуто в імплементації мінських домовленостей».
В «Укрінформі» ж зауважили з цього приводу: «На думку комітету, проведення нелегальних виборів на території Криму не є підставою для позбавлення повноважень російської делегації. Відтак, за такою логікою, у комітеті не проти, щоб одна країна здійснювала аґресію проти іншої, захоплювала, колонізувала окуповані території інших суверенних держав, а потім спокійно і безперешкодно працювала у демократичних міжнародних організаціях».
Тож квінтесенцією того, що сталося в Страсбурзі, цілком можна вважати останнє речення в резолюції ПАРЄ: «Російська сторона сплатила до бюджету Ради Європи членські внески». В аґенції «Укрінформ» констатували: «Сьогодні асамблея як переважно «м’який» майданчик «примушення» до демократії, дуже чутливо і точно віддзеркалює справжні думки та прагнення європейських політичних еліт. На жаль, матеріальна і політична ціна, яку готовий платити міжнародний злочинець — РФ — переважають цінності, що повинні відстоювати організація та її країни-члени».

Піддалися шантажу
А в мюнхенській газеті Suddeutsche Zeitung резюмували: «Попри невиконання жодних вимог РФ повертається до Ради Європи, пообіцявши сплатити заборговані внески у 75 млн EUR. Це перемога політики Кремля у кращих традиціях теоретика влади Мак’явеллі. Однак для прав людини і правової держави в Європі це поразка».
Тим паче, що ПАРЄ дозволила брати участь в її засіданнях навіть тим, хто голосували в російському парламенті за анексію Криму та перебувають під міжнародними санкціями. Бо Петро Толстой, голова російської делегації у ПАРЄ, попередив: «У разі ухвалення будь-яких санкцій проти РФ, проти нашої делегації, ми будемо змушені піти геть».
На київському «Телеканалі новин «24» констатували: «ПАРЄ пробила ще одне дно — на таємному голосуванні депутати обрали своїм віцеспікером Петра Толстого. Свого часу цей віцеспікер Державної думи РФ заявив про «злих нащадків євреїв, які колись знищували російські храми». Мовляв, ті з наганом у руках готові продовжувати справу своїх дідусів і бабусь».
Олексій Гончаренко, делегат України в ПАРЄ, зауважив із цього приводу: «Ми віддаємо шану жертвам Голокосту й одразу обираємо антисеміта віцепрезидентом асамблеї. Це рішення, забравши у ПАРЄ можливість карати порушників, перетворює її на орган, який не несе загрози порушникам принципів РЄ. Кому потрібен пес-охоронець, який не може кусати, а лише облизує? Ми стаємо кімнатним песиком. Так, Путін любить кімнатних песиків».
Натомість у берлінській газеті Die Tageszeitung категорично не погодилися зі запевненнями Гайко Мааса, німецького міністра закордонних справ, що рішення про повернення права голосу російській делегації у ПАРЄ було «компромісним». У німецькому часописі дійшли такого висновку: «Про компроміс не може бути й мови. Адже на поступки пішла лише одна сторона — Рада Європи. Депутати, як раніше уряди, піддалися російському шантажу. Шкода, завдана цим рішенням, ще довго буде відчутною для Ради Європи. Тепер у цієї організації немає жодних важелів впливу на авторитарні країни, такі як Росія, Азербайджан або Туреччина. Чому б це одній з цих країн всерйоз сприймати якісь резолюції Ради Європи, якщо крім застережень на словах боятися їм абсолютно нічого?».

Єдиний позитив
У Die Tageszeitung констатували: «Справжній переможець у цій дешевій комедії — Путін. Укотре стало очевидним, що шантаж веде до бажаного результату. Це рішення, яке просували передусім Франція та Німеччина, можна прирівняти до капітуляції Ради Європи й її самознищення. Хто ще сприйматиме цю інституцію всерйоз? Організація, яка претендує на те, щоб бути на сторожі демократії та правової держави, водночас цілком спокійно нагороджує країну за те, що вона порушує міжнародне право та грубо зневажає права людини».
Єдиним позитивним для України рішенням ПАРЄ був її заклик у резолюції щодо прогресу країн, які перебувають під моніторингом, припинити військову аґресію Російської Федерації проти України, у якому ПАРЄ визнала РФ стороною мінських домовленостей. Дослівно ж у резолюції зазначили: «Російська Федерація повинна повністю виконати мінські домовленості, стороною яких є РФ, припинити військове втручання, а також підтримку нелегальних збройних формувань у східній Україні».
ПАРЄ констатувала у тій резолюції, що Росія «встановлює «кордони» та здійснює повзучу анексію грузинських реґіонів Південної Осетії й Абхазії», «здійснила незаконну анексію Криму та військову аґресію на Сході України, відтак «повинна скасувати незаконну анексію Криму» й «припинити та скасувати встановлення «кордону» та повзучої анексії грузинських реґіонів Південна Осетія й Абхазія» та «беззастережно та повно співпрацювати зі спільною слідчою групою та нідерландською прокуратурою для притягнення до відповідальності осіб, відповідальних за збиття рейсу MH17».
Але російський Микола Рижак, делегат ПАРЄ, відповідь у Страсбурзі: «Згадка про «Мінськ» неприпустима. Ми робимо все, що можемо, щоби допомогти, але ми не учасник цієї угоди. Ми — не сторона конфлікту».

Втома від України
Оглядач Сергій Сидоренко дійшов висновку, що поступливість ПАРЄ щодо росіян пояснюється не лише потребою у внесках. «Проєкт проросійського парламентаря Тіні Кокса з наївною щирістю пояснював, що росіян треба залишити в асамблеї, бо вони вже заплатили свій внесок до бюджету РЄ. А російське фінансування справді важливе — коли Москва не платила, доводилося скорочувати проєкти та працівників, що підтвердила генеральний секретар Марія Пейчинович-Бурич. Та зупинятися на фінансовій причині як визначальній було б серйозною помилкою. Внесок РФ — це лише 7 % бюджету Ради Європи. Це 30 із гаком мільйонів євро на рік, копійчана сума для держав Західної Європи», — зауважив він.
Тому експерт вважає: «Є кілька причин, які підштовхують Захід (та й Південь разом із ним) голосувати за Росію. Перше —втома від «українських проблем» у ПАРЄ. У кулуарах асамблеї про неї доводиться чути постійно, з року в рік усе гучніше, і це нескладно пояснити. Від 2014 року українсько-російський конфлікт та пов’язані з ним рішення забирають левову частку часу асамблеї. Боротьба за санкції, боротьба за бюджет, боротьба за повернення РФ тощо відкинули з центральних місць порядку денного «поточні питання», якими волів би займатися пересічний французький чи данський депутат».
Оглядач також зауважив: «Друга причина — бажання діалогу з Росією. Так, не імітація і не бажання «простити все та перейти до business as usual. У Західній Європі переважна більшість парламентарів щиро переконані, що з Росією необхідно розмовляти, переконувати її, і з часом вона може змінити позицію. І вони не жартували, коли пояснювали влітку, мовляв, повернення РФ до асамблеї допоможе її демократизації.
Особливо сильною ця позиція є у німців і французів — вони справді мислять саме такими категоріями, не розуміючи, що у росіян — інший менталітет, що «запрошення до діалогу» Москва сприймає як демонстрацію слабкості. Але саме таким є щирий арґумент прибічників Росії. Цим, зокрема, пояснюється настільки разюча відмінність між позиціями східноєвропейських держав, які межують із РФ — та усіх інших. Адже балтійці, поляки, грузини та шведи чудово розуміють — такими поступками позитивних змін у Росії не досягти».

Ігор Голод

Офіційно
Cвітовий конґрес українців (СКУ) засудив рішення ПАРЄ відновити повноваження російської делегації, оскільки РФ не виконала своїх зобов’язань перед Радою Європи. СКУ нагадує представникам цього поважного органу, що в своїх попередніх резолюціях ПАРЄ підтвердила свою прихильність «принципу мирного врегулювання суперечок, незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України в рамках міжнародно визнаних кордонів». А пізніше в резолюції про Крим, засудила «незаконну анексію півострова та його триваючу інтеграцію до РФ, які суперечать міжнародному законодавству та Статуту Ради Європи». « Ми закликаємо всі делегації ПАРЄ й далі підтримувати резолюції Асамблеї, а також уважно ставитись до постійних порушень територіальної цілісності України та основних людських прав її народу, — заявив Павло Ґрод, президент СКУ.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply