Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 28, 2022

Олександр Лукашенко заявив, що Білорусі не потрібна військова база РФ

Автор:

|

Листопад 14, 2018

|

Рубрика:

Олександр Лукашенко заявив, що Білорусі не потрібна військова база РФ

Мінськ продовжує демонструвати багатовекторну зовнішню політику, дедалі більше дистанціюючись від Москви. Нещодавно білоруський лідер на зустрічі з групою представників аналітичних центрів США заявив, що його країні не потрібна військова база Російської Федерації (РФ). «Ми у військово-політичному союзі з РФ. Буде тут база військова, не буде — різниці абсолютно ніякої немає. І ми цю базу не розміщуємо тут не тому, що хочемо вам або комусь показати, що ми суверенні та незалежні. Ми її не розміщуємо тому, що вона тут не потрібна», — заявив білоруський лідер.

Розмови тривають із початку 2000-х
Ця заява стала повною несподіванкою, оскільки за два дні до цього «бацька» казав кардинально протилежне. Напередодні Олександр Лукашенко звернувся до Яцека Чапутовича, міністра закордонних справ Республіки Польща (РП), попередивши про реакцію РФ і Білорусі на можливе розміщення американської військової бази «Форт Трамп» (Дональд Трамп за підсумками перемовин із президентом РП Анджеєм Дудою у вересні ц. р. повідомив, що Вашинґтон розглядає можливість розміщення військової бази в РП, при цьому Варшава заявила про готовність виділити для цього 2 млрд USD. — Ред.). «Ми з вами воювати не збираємося. Тому не треба створювати зайві бази. В іншому випадку ми з росіянами будемо змушені відповідати. Будемо змушені щось розміщувати, щоб вам протидіяти», — заявив глава Білорусі.
Не залишився осторонь і Сергій Лавров, міністр закордонних справ РФ. «Усі кроки, які роблять наші натовські сусіди щодо нарощування своєї військової інфраструктури, військової присутності на кордонах РФ, не можуть залишатися без відповідних, перш за все, військово-технічних заходів», — заявив він після зустрічі в Мадриді з Жозепом Боррелем, міністром закордонних справ Іспанії.
Розмови про розміщення на території Білорусі бази російських військово-космічних сил (ВКС) тривають щонайменше з початку 2000-х. Нового поштовху тема набула після того, як 2013 року на постійній основі на чергування в Західній Білорусі заступило російське авіакрило. Передбачалося, що до 2015-го це буде вже цілий авіаполк із російськими екіпажами й обслуговуючим персоналом з дислокацією в м. Барановичі. Проте весь цей час п. Лукашенко спритно уникав підписання відповідної угоди з РФ, натомість випросив у Путіна 20 ударних винищувачів Су-30СМ. «Навіщо вам база? У нас у самих чудові пілоти, у нас чудова школа. Ви знаєте, що ми воюємо не гірше на військових літаках. Ви нам дайте 20 літаків, ми ж єдина команда», — казав він.

Загроза «русского міра»
Зрештою, вперте небажання президента Білорусі розміщувати в своїй країні на постійній основі війська РФ цілком зрозуміле. Коли РФ захопила Крим та розпочала аґресію на сході України, він чітко зрозумів, що незалежність його країни також опинилася під загрозою. Показова подія трапилася в жовтні 2016 року. В Білорусі пройшли військові навчання, під час яких підрозділи Збройних сил (ЗС) і Міністерства внутрішніх справ (МВС) провели операцію проти умовних «сепаратистів», які нібито захопили місто на кордоні з РФ. Водночас російських військових уперше за багато років до участі в маневрах не запросили. Також уперше військові навчання проходили не біля польського кордону (звідкіля в Мінську традиційно чекають аґресії НАТО), а на сході країни, вздовж лінії розмежування з «братньою» РФ.
Сценарій навчань виглядав так: «Незаконні збройні формування зайняли умовний населений пункт Жиліне з метою схиляння мирного населення на свій бік. Представники ЗС і МВС мали провести перемовини про виведення мирного населення з небезпечного периметра, а в разі незгоди сепаратистів із висунутими вимогами — провести операцію зі зачистки і блокування міста». Погодьтеся, сценарій повністю нагадує те, що відбувалося в Криму та на Донбасі. Розгром «сепаратистів» на Лепельському полігоні біля російського кордону здійснювала елітна 19-та окрема гвардійська механізована бригада і війська МВС, загалом 7 тис. вояків. Показово, що білоруське оборонне відомство в своїх офіційних матеріалах тоді вперше використало термін «сепаратисти».
Експорт «русского міра» виглядає цілком реально. Не варто забувати, що російсько-білоруський кордон — поняття доволі умовне, його перетин не становить жодних проблем, тож поява в котромусь білоруському місті (або в кількох одразу) загону нового «Стрєлкова», як то мовиться, — справа техніки. Також не варто забувати, що в рамках «зміцнення сил у відповідь на дії НАТО» РФ розмістила і створила нові частини в Західному та Південному військових округах. Військові бази з’явилися не лише на кордоні з Україною (хоча вона й не перебуває в НАТО), але і в Брянській області (яка межує з Україною та Білоруссю), а також у розташованій якраз посередині російсько-білоруського кордону Смоленській області. Так, у містечко Клинці Брянської області перекинули з Єкатеринбурґу 28-му окрему мотострілкову бригаду, а в місті Єльня Смоленської області, на відстані приблизно 200 км від Вітебська, Орші та Могильова, відновили 144-у гвардійську мотострілкову дивізію.
Тоді це спричинило справжню істерію в білоруському сегменті Інтернету. Практично всі мас-медіа країни публікували матеріали, присвячені аналізу передислокації російських військ, а також прогнозів розвитку подій у майбутньому. Причому переважала думка, що передислокація бригади спрямована не стільки проти України, як проти власне Білорусі. Прикметно, що про можливу російську аґресію щодо Мінська, нехай і обережно, але таки заявляли не лише опозиційні, але й цілком лояльні до влади експерти. Наприклад, відомий у республіці військовий аналітик Олександр Алесін на інтернет-ресурсі naviny.by написав: «РФ не надто надіється на Лукашенка. Їй здається, що його загравання зі Заходом обернеться тим, що у потрібний момент він не виконає свої союзницькі зобов’язання. Тому вперше після розпаду СРСР на кордоні з Білоруссю між Москвою та країнами НАТО з’являється російський військовий контингент».
Досвідчений політичний лис Лукашенко чудово усвідомлює, що пустивши в свою країну російських солдатів, білоруси потім вигнати їх зможуть із колосальними зусиллями. Тож дружба дружбою, а війська краще тримати по різні боки кордону.

Ігор Берчак

P. S. До складу делегації, яка на початку листопада проводила перемовини в Мінську, входили екс-командувач військами США в Європі, експерт Центру з аналізу європейської політики Бен Годжес, екс-заступник помічника міністра оборони США, старший директор Центру дипломатії та глобальних відносин ім. Дж. Байдена Майкл Карпентер, експерт аналітичного центру «Корпорація РЕНД» Брюс Мак-Клінток, президент Jamestown Foundation Ґленн Говард і старший науковий співробітник цього фонду Володимир Сокор. Джерела інтернет-ресурсу anna-news.info стверджують, що в кулуарах опрацьовувалося питання візиту Олександра Лукашенка в США і його ймовірна зустріч з Дональдом Трампом. Білоруський лідер нібито має намір заручитися підтримкою США на виборах на шостий термін, а для цього необхідно підкреслити свою незалежність від РФ. Можливо, саме в цьому й криється причина несподіваної антиросійської заяви президента Білорусі?

Довідка
На території Білорусі розташовані два військових об’єкти РФ, які, щоправда, не мають статусу військових баз. «Вони є об’єктами забезпечення діяльності ЗС РФ. Там розташовані апаратні комплекси. Один призначений для радіоелектронної розвідки, другий — для зв’язку. Це допоміжні об’єкти. Вони не беруть участі в бойових діях і не передбачають розташування летального зброї», — пише інтернет-ресурс naviny.by.
Радіолокаційна станція (РЛС) «Волга» розташована неподалік міста Ганцевичі Брестської області. Її будівництво було розпочато 1981 року, 2002-го РЛС прийняли до бойового складу ВКС РФ та поставили на бойове чергування в системі попередження про ракетний напад. РЛС «Волга» забезпечує стеження за ракетними пусками на дальності 5 тис. км і спостереження за космічними об’єктами розміром із кульку діаметром кілька сантиметрів на будь-якій із орбіт. Також за допомогою РЛС здійснюється контроль над районами патрулювання субмарин країн НАТО в Північній Атлантиці та Норвезькому морі. Площа території РЛС «Волга» — понад 200 га, чисельність особового складу — приблизно 2 тис. військовослужбовців РФ. Щорічне обслуговування оцінюється експертами в 7-9 млн USD.
43-й вузол зв’язку військово-морського флоту (ВМФ) РФ «Вілейка» (радіостанція «Антей») розташована біля однойменного міста в Мінській області. Об’єкт діє з січня 1964 року і забезпечує зв’язок на наддовгих хвилях Головного штабу ВМФ РФ з атомними субмаринами, що несуть бойове чергування в районах Атлантичного, Індійського і частково Тихого океанів. Крім цього, «Вілейка» здійснює радіотехнічну розвідку і радіоелектронну боротьбу. Площа території — 650 га, об’єкт обслуговують 350 офіцерів і мічманів ВМФ РФ, а також вільнонаймані громадяни Білорусі, котрі здійснюють воєнізовану охорону. За офіційними даними, щорічне обслуговування вузла зв’язку обходиться в 7-10 млн USD.
Обидва об’єкти розташовуються на території Білорусі згідно з білорусько-російськими міжурядовими угодами від 6 січня 1995-го. Разом із земельними ділянками вони передані РФ на 25 років — до 2020-го, за такої умови плату за оренду не стягують. Як компенсацію РФ надає Білорусі інформацію про ракетно-космічну обстановку та полігони для проведення бойових стрільб.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply