Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

Олександр Лукашенко шукає альтернативу нафті від Путіна

Автор:

|

Травень 17, 2018

|

Рубрика:

Олександр Лукашенко шукає альтернативу нафті від Путіна

Коли вісім років тому Російська Федерація (РФ) «притиснула» Білорусь із поставками нафти, Мінськ доволі швидко знайшов новий маршрут — через Україну трубогоном «Одеса-Броди». Альтернатива проіснувала недовго, але зараз на тлі економічних суперечок між двома нібито «союзниками» вона знову на порядку денному, пише «Білоруський партизан».
Нафтогін «Одеса-Броди» був збудований 2001 року, з’єднавши найбільший український порт із нафтогоном «Дружба», яким нафта з РФ через територію Білорусі перекачується в Західну Європу (головним чином у Німеччину). В той час ця «рура» розглядалася як конкурент російського транспортному коридору для постачання нафти з каспійських родовищ Азербайджану до країн Європейського Союзу (ЄС). Але через відсутність сировини нафтогін «Одеса-Броди» до 2004-го фактично простоював, а потім узагалі використовувався російськими компаніями в реверсивному режимі — для перекачування нафти в напрямку українського порту «Південний». 2010 року російські компанії припинили транзит через Україну, тож нафтогін «Одеса-Броди» залишався практично сухим.
Однак, саме тоді в Білорусі виникли проблеми з імпортом російської нафти. Щоб не залишити нафтопереробні заводи (НПЗ) на голодному пайку, президент Лукашенко домовився з Уґо Чавесом, тодішнім лідером Венесуели (за запасами нафти займає перше місце на Американському континенті, хоча галузь перебуває в глибокій кризі. — Ред.), про постачання чорного золота. А для здешевлення логістики Мінськ запропонував Києву ввімкнути «руру» «Одеса-Броди» в роботу в аверсному режимі. Співпраця тривала лише рік, упродовж якого замість задекларованих 4 млн т нафти було прокачано лише 987 тис. т.
Потім РФ швиденько відновила поставки нафти до Білорусі. «Ми вдячні українським партнерам за те, що спільними зусиллями змогли забезпечити транспортування нафти. Однак зараз білоруські НПЗ повністю завантажені за рахунок поставок російської нафти», — заявив тоді Володимир Волков, заступник голови концерну «Бєлнафтохім».
Однак слова подяки на адресу української сторони за співпрацю у «важкі часи» не означали, що в цьому питанні поставлено крапку. Вже незабаром у Мінська може знову виникнути необхідність у нафтовій альтернативі, оскільки на тлі західних санкцій уряд РФ був змушений започаткувати так званий податковий маневр, у результаті чого ціна на нафту на внутрішньому ринку РФ упритул наблизиться до світової. Коли настане цей час «Ч», наразі неясно, але білоруські НПЗ уже почали готуватися до найгіршого сценарію. В будь-якому випадку можливість скористатися українським варіантом дає білоруським НПЗ чималий козир на перемовинах із російськими нафтовими компаніями. Тим більше, що Україна залишається важливим ринком збуту пального, виробленого на НПЗ Білорусі.
Зокрема, в травні-червні ц. р. Білоруське морське пароплавство (назва промовиста, беручи до уваги, що Білорусь не має виходу до жодного з морів. — Ред.) планує розпочати річкові поставки дизельного пального з Мозирського НПЗ в Україні. Йдеться про два нафтоналивні судна вантажопідйомністю 750 т кожне, які будуть курсувати до Києва по Дніпру. В планах — принаймні три рейси на місяць.
Перспективним ринок України є і для виробничого об’єднання «Бєлоруснефть». В Україні газовий сектор зараз активно розвивається завдяки передусім прийнятим під тиском ЄС нормативним документам щодо лібералізації ринку газу. В цій галузі з’явилося багато постачальників, завдяки чому активізувалися внутрішні видобувачі газу. На думку експертів, незабаром газовий ринок в Україні буде таким же високо конкурентним, як і ринок нафтопродуктів. Тому в останні роки «Бєлоруснефть» активізувала роботу в Україні в галузі геологорозвідки та нафтового сервісу. Із 2012 року в Україні працює «донька» «Бєлоруснефти» — компанія «Сервіс Ойл». Наприкінці 2016-го вона приступила до проведення операцій з гідророзриву пласту в Україні в рамках контракту з компанією «Укргазвидобування».
Андрій Закревський, український експерт нафтогазового ринку та генеральний директор компанії «Ньюфолк», вважає, що створення концесії з «Бєлоруснефтью» прискорить розвиток нафтогазового сектору України. «Вважаю, що зараз для України єдиний спосіб швидко розвивати свій нафтогазовий потенціал — це створення концесій, в т. ч. з компанією «Бєлоруснефть», — наголосив він на міжнародній конференції «Нафтогазові ринки Центральної та Східної Європи» в Мінську.

Ігор Берчак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply