Новини для українців всього свту

Thursday, Aug. 5, 2021

Олександр Лукашенко неабияк злякався Путіна

Автор:

|

Грудень 19, 2018

|

Рубрика:

Олександр Лукашенко неабияк злякався Путіна

Олександр Лукашенко

Стосунки колись вірних союзників — Мінська та Москви — продовжують погіршуватися. Те, що Олександр Лукашенко має чималі економічні претензії до Путіна, було відомо вже давно. Але нещодавно в Білорусі відкрито заявили про загрозу незалежності з боку східного сусіди. Білоруський президент скликав спеціальну прес-конференцію для російських журналістів, на якій заявив, що під виглядом інтеграції Російська Федерація (РФ) просуває ідею приєднання Білорусі. «Для нас суверенітет, запам’ятайте, це святе! Якщо нас хочуть, як Володимир Жириновський, поділити на області та впхнути в РФ — цього не буде ніколи. Й якщо такими категоріями керівництво РФ мислить — це на шкоду самій РФ», — наголосив білоруський лідер.
Про серйозність ситуації свідчить і той факт, що п. Лукашенко навіть провів таємну нараду за участю вищих чиновників, на якій обговорювали захист державного суверенітету. Як стверджують два не пов’язаних між собою джерела, на порядку денному стояло питання про те, що робити в умовах тиску з боку РФ.

Від паніки до спокою
Експерти кардинально по-різному коментують ситуацію. «Я вже два роки думаю, на яку наступну країну нападе РФ… Тепер я зрозумів це після заяви президента Білорусі. РФ запропонувала їм, аби шість їхніх областей увійшли до складу РФ, а вони їм за це — нафту! Звичайна тактика РФ! Зараз вони мирно пропонують, а коли отримають відмову, перейдуть до воєнної операції. Кремль без зволікання влаштує новий «Донбас», але вже в Білорусі», — написав у Facebook Семен Кабакан, відомий український волонтер і блогер. Він закликав Мінськ не гаяти час надарма: «Білорусам треба готуватися до війни! Якщо, звісно, вони не збираються зрадити свої національні інтереси».
Натомість значно спокійніше відреагував Андрій Єгоров, директор білоруського Центру європейської трансформації. «Такого штибу сутички між РФ і Білорусією — традиційні конфлікти, вони відбуваються регулярно, аналогів таким скандалам у нашому минулому є повно. Причому ці конфлікти розгортаються завжди приблизно за одним і тим самим сценарієм. Це майже завжди обмін акцій символічної лояльності на економічні блага. РФ нагадує про недовиконання Білорусією юридичних зобов’язань, Москва намагається використовувати економічні важелі, обмежуючи або доступ на російський ринок, або маніпулюючи цінами на енергоресурси. Білорусь теж звично вдається в разі економічних складнощів із РФ до заяв про дискримінацію», — розповів він в інтерв’ю Thinktanks.by.
Причина цього конфлікту, зазначає політолог, абсолютно зрозуміла — Мінськ категорично не хоче втрачати доходи в результаті виконання РФ податкового нафтогазового маневру. «Білорусь іде на загострення ситуації, намагаючись вивести проблему в площину відносин між президентами, щоб вони на якийсь двосторонній зустрічі тет-а-тет, на якомусь торзі домовлялися про нові умови субсидування білоруської економіки», — наголосив експерт.

Мінус 300 млн USD
Про що власне мова? Загнаний у кут міжнародними санкціями Путін відчайдушно шукає можливості зберегти на високому рівні фінансування новітньої гонитви озброєнь, яку він сам і започаткував. Не треба забувати й про видатки на дві війни: на Сході України та в Сирії.
Тож у Кремлі вигадали такий собі податковий маневр у нафтовій галузі, який наміряються втілювати в 2019-2024 рр. Він передбачає поетапне збільшення ставки податку на видобуток корисних копалин. У результаті податкового маневру ціна на російську нафту для Білорусі зрівняється зі світовою, що різко знизить рентабельність білоруських нафтопереробних заводів. Втрати білоруського бюджету вже цього року оцінюються в 300 млн USD. Сумарні втрати до 2024 року можуть скласти від 8 до 12 млрд USD, стверджують білоруські урядовці.
Мінськ планував до кінця року отримати від Москви близько 310 млн USD компенсації за податковий маневр. Як заявив Ігор Ляшенко, прем’єр-міністр Білорусі, країна розраховувала отримати гроші «рівно на елемент податкового маневру», проте РФ категорично відмовилася від обговорення цього питання.

«Зіпсували все цією базою»
Ображений Лукашенко пішов у наступ. Крім заяв на тему «суверенітет для нас — це святе», президент Білорусі вчергове нагадав про багатостраждальну ідею щодо створення на території його країни військово-повітряної бази РФ. Нагадаємо, що розмови про це тривають щонайменше з початку 2000-х. Нового поштовху тема набула після того, як 2013 року на постійній основі на чергування в Західній Білорусі заступило російське авіакрило. Передбачалося, що до 2015-го це буде вже цілий авіаполк із російськими екіпажами й обслуговуючим персоналом із дислокацією в м. Барановичі. Проте весь цей час п. Лукашенко спритно уникав підписання відповідної угоди з РФ, натомість випросив у Путіна 20 ударних винищувачів Су-30СМ.
Про непотрібність бази він учергове заявив під час тієї самої спеціальної прес-конференції перед російськими журналістами, на якій казав про загрозу незалежності з боку РФ. «Зіпсували все цією базою. Нікому база не потрібна. Ми обговорювали цю проблему з президентом РФ. Я задаю питання: навіщо? Три-чотири хвилини — час підльоту літаків із РФ. Навіщо на передову, якщо тут війна почнеться, тягти аеродром? Одна ракета — злітно-посадкова смуга непридатна. Це був непродуманий PR-хід», — цитує Лукашенка агенція БЕЛТА.

Донбаський «миротворець»
Ще один показовий момент: президент Білорусі присоромив російських журналістів за викривлене висвітлення подій в Україні. «Я там служив, я там працював, до мене люди зі Заходу України приїжджали, працювали. Вони не вороги, вони не такі погані, як ви говорите на своїх каналах», — зазначив він. Білоруський лідер також заявив, що проблеми реґіону повинні вирішувати лише РФ, Україна і Білорусь, а Європейський Союз і НАТО не повинні втручатися. Олександр Лукашенко ще раз нагадав про власну пропозицію взяти на себе контроль на ділянці російсько-українського кордону, яка зараз перебуває під контролем терористів. «Я сам готовий, як колишній прикордонник стати на тій межі, оскільки до мене нормально відносяться і росіяни, і українці», — запевнив він.
Варто нагадати, що білоруський президент не вперше озвучує різноманітні ідеї щодо «встановлення» миру на Донбасі. У листопаді ц. р. перед виборами в самопроголошених республіках Донбасу Лукашенко заявив, що Мінськ готовий взяти на себе супровід проведення виборчого процесу та контроль за «справедливістю» волевиявлення.
А в березні, коли активізувалися розмови про можливість появи на Донбасі міжнародних миротворців під егідою Організації Об’єднаних Націй, офіційний Мінськ запропонував сформувати контингент «блакитних шоломів» із білоруських підрозділів. Але в Києві ця пропозиція захвату не викликала, адже, по-перше, статус білоруських Збройних сил (ЗС) — це статус союзної до РФ армії, а це означає, що вона є союзником держави-аґресора, відтак зацікавленою стороною конфлікту. По-друге, білоруська армія фактично є сателітом ЗС РФ: має ідентичну організаційно-штатну структуру, систему планування, забезпечення, підготовки кадрів і бойової підготовки. Додамо до цього безумовне погодження всіх оперативних і кадрових рішень міністерствами оборони двох держав. Саме тому щодо можливості білоруського підрозділу дотримуватися міжнародних принципів проведення миротворчої операції виникають більш ніж серйозні сумніви. Не кажучи вже про те, що проконтролювати появу в контингенті російських військовослужбовців під виглядом білоруських практично неможливо. «Існує потенційна ймовірність того, що Білорусь буде використовувати присутність своїх миротворців, а власне, військові підрозділи на території України у просуванні не лише власних, а й сусідських інтересів. Тобто, під маркою білоруських «блакитних касок» можливе «вливання» і представників російських спецслужб», — заявляв тоді Михайло Пашков, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова.

Ігор Берчак

Довідка
Білоруська державність з’явилася 1919 року, після розпаду Російської імперії, коли в Мінську було проголошено Білоруську Народну Республіку (БНР). Незалежність БНР була визнали Литва, Латвія, Естонія, Фінляндія, Українська Народна Республіка, Грузинська Демократична Республіка, Азербайджанська Демократична Республіка, Болгарія, Чехо-Словаччина, Османська та Німецькою імперії. В Києві й Одесі були відкриті генеральні консульства БНР.
Щоправда, незалежна білоруська держава проіснувала недовго — лише близько шести місяців. Головною причиною поразки стала мізерна чисельність ЗС. Одну білоруську дивізію (до 1000 осіб) та білоруський гусарський полк вдалося організувати в Одесі, однак через стрімкий наступ Червоної армії обидва підрозділи були розформовані, так і не діставшись білоруської території. 1 січня 1919-го була проголошена Білоруська Радянська Соціалістична Республіка (БРСР), яка стала однією з чотирьох, що підписали 30 грудня 1922 року Договір про утворення СРСР.
Після його розвалу 19 вересня 1991-го було проголошено незалежну Республіку Білорусь (РБ), затверджені нові герб і прапор, які, щоправда, згодом замінили на стилізацію під держсимволіку БРСР. 7-8 грудня 1991 року президенти України та РФ Леонід Кравчук і Борис Єльцин та голова Верховної Ради РБ Станіслав Шушкевич підписали так звану Біловезьку угоду, якою було оголошено розпуск СРСР і створення Співдружності Незалежних Держав (СНД).
2 квітня 1997 року був підписаний договір про створення Союзної держави РБ і РФ. Це дивне конфедеративне утворення не має аналогів у світі. У повноваження Союзної держави входять зовнішня політика, оборона та безпека, бюджетна, грошово-кредитна та податкова системи, митні питання, системи енергетики, транспорту та зв’язку. При цьому кожна держава зберігає суверенітет. Де-факто і Вища державна рада (із 2010-го її очолює Олександр Лукашенко), і Рада Міністрів залишаються на папері, не приймаючи якихось важливих рішень. Свого часу Союзну державу задумував тодішній президент РФ Борисом Єльциним як спробу розпочати реанімацію СРСР. До її лав активно кликали й Київ, але українському керівництву вистачило розуму не відгукнутися на цю авантюру.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply