Новини для українців всього свту

Tuesday, Jun. 22, 2021

Окупація АРК відбулася ще до «референдуму»

Автор:

|

Січень 24, 2021

|

Рубрика:

Окупація АРК відбулася ще до «референдуму»
У Крим зайшли «зелені чоловічки»

Україна отримала ще одну важливу зовнішньополітичну перемогу. Як писав «Міст», наприкінці грудня 2020-го Фату Бенсуда, прокурорка Міжнародного кримінального суду в Гаазі (Нідерланди), ухвалила рішення про наявність підстав для початку офіційного розслідування за позовом України проти Російської Федерації (РФ) щодо воєнних злочинів і злочинів проти людяності на Сході України та в тимчасово окупованій Автономній Республіці Крим (АРК). А минулого тижня Велика Палата Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у Страсбурзі (Франція) винесла рішення про часткову прийнятність міждержавної справи за позовом України проти РФ щодо порушення прав людини в АРК. Суд визнав прийнятними для розгляду по суті 14 із 17 пунктів скарги, поданої Україною.

«Референдум» провели в умовах окупації
У т. ч. розглянуть звинувачення щодо неналежного розслідування владою РФ убивств; практики незаконного позбавлення волі та негідного поводження з людьми; переслідування неросійськомовних засобами масової інформації й обмеження освіти іншими мовами, ніж російська; залякування та переслідування релігійних лідерів; автоматичного надання російського громадянства; обмеження вільного пересування кримців на материкову Україну тощо. Суд відхилив як неарґументовані лише звинувачення України щодо того, що РФ після окупації АРК встановила там «адміністративну практику щодо вбивств/розстрілів».
Усі коментатори наголошують, що найважливішим у рішенні ЄСПЛ є визнання того факту, що «Москва здійснювала фактичний контроль над територією півострова із 27 лютого 2014 року», коли Збройні сили РФ (так звані зелені чоловічки) захопили приміщення Верховної Ради та Ради міністрів АРК у Сімферополі, тобто ще до моменту проведення незаконного «референдуму» про «возз’єднання з Росією» 16 березня 2014-го.
Іван Ліщина, заступник міністра юстиції України й уповноважений у справах ЄСПЛ, зізнався, що це рішення суду стало для нього несподіванкою. «Центральне питання — це те, що ЄСПЛ визнав прийнятною скаргу України на порушення прав людини в період між 27 лютого і 18 березня 2014 року. Починаючи з 18 березня (коли в Кремлі відбулося підписання так званого Договору про прийняття АРК до складу РФ. — Ред.), Кремль визнає наявність ефективного контролю над АРК. Але до цього моменту вони не визнають і кажуть, що це була територія України, й Україна несе відповідальність за всі порушення. Рішення ЄСПЛ означає, що РФ мала контроль над АРК і Севастополем до 18 березня. Тобто дипломатичні, політичні, юридичні подання РФ, які засновують на факті «референдуму», втрачають будь-який сенс. Бо ЄСПЛ встановив, що РФ уже мала контроль над територією в момент проведення «референдуму». І відповідно, «референдум» не мав жодного сенсу, бо це була вже окупована територія. Очевидно, що це рішення будуть використовувати при розгляді справи Міжнародний суд Організації Об’єднаних Націй, у тій частині, яка була подана Україною. Це буде дуже широко використовувати українська дипломатія», — розповів п. Ліщина «Європейській правді».
Таку є думку в коментарі інформаційній аґенції «Укрінформ» висловив Олександр Мережко, голова Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентської співпраці. Політик додав, що це надзвичайно важливо з точки зору міжнародно-правової позиції України і захисту її зовнішньополітичних інтересів. Він вважає, що Україна може посилатися на це рішення і використовувати цей арґумент ЄСПЛ і в інших міжнародних судових інстанціях. «Це арґумент про те, що РФ контролювала проведення цього «референдуму», фактично вона порушила і територіальну цілісність, і суверенітет України. Тобто це є визнанням серйозного порушення міжнародного права, здійсненого РФ. Це фактично підтвердження злочину проти міжнародного права», — наголосив п. Мережко.
Олександр Корнієнко, голова партії «Слуга народу», також вважає, що рішення ЄСПЛ руйнує міф про «мирне» та «добровільне» приєднання АРК, який РФ нав’язує як усередині країни, так і на міжнародній арені. «Ми демонструємо, що Крим, як і раніше, залишається в українському порядку денному. Наша держава разом із європейськими партнерами послідовно боротиметься за повернення АРК до складу України», — цитує п. Корнієнка інформаційна аґенція «Інтерфакс-Україна».

Путін сам у всьому зізнався
Цікаво, що приймаючи рішення про момент початку фактичного контролю РФ над територією півострова, ЄСПЛ взяв до уваги… висловлювання Путіна, в яких той сам зізнався в підготовці анексії Криму та підтвердив факти силового захоплення АРК російськими військовими.
«Суд узяв до особливої уваги беззаперечні заяви президента РФ Володимира Путіна. Перша була зроблена на зустрічі з керівниками силових структур у ніч з 22 на 23 лютого 2014 року. Там було сказано, що він ухвалив рішення «розпочати роботу з повернення АРК до складу РФ». Друга була під час телевізійного інтерв’ю 17 квітня 2014-го, де він прямо визнав, що РФ «роззброїла українські військові підрозділи та правоохоронні органи», і що «російські військовослужбовці підтримали кримські сили самооборони», — йдеться в рішенні ЄСПЛ.

Судовий процес триватиме роками
Перший крок зроблено, але попереду — тривалий і складний судовий процес. У коментарі порталу «Цензор.НЕТ» Іван Ліщина зазначив, що Україна може отримати рішення ЄСПЛ приблизно за п’ять-десять років. «Це буде довгий процес. В грузинській справі про прийнятність було рішення 2015 року, а рішення по суті тільки зараз… шість-сім років. Тому, гадаю, горизонт у нас більш-менш такий самий: десь за п’ять-десять років від сьогодні буде рішення по суті», — зазначив він.
За словами урядовця, розгляд по суті розпочинається одразу після рішення про прийнятність справи. ЄСПЛ встановить графік обміну позиціями та доказами. «Я думаю, що за два-три роки проведуть засідання, де будуть розглядати свідчення. Це достатньо тривалий процес. Але ми отримали попередній результат. Ми зверталися з цією заявою з метою: а) довести окупацію РФ Криму до проведення референдуму, б) довести систематичні порушення прав людини в процесі захоплення АРК. Пункт «а» ми вже виконали», — додав він.
Рішення ЄСПЛ є важливим кроком на шляху до притягнення Москви до юридичної відповідальності за агресію. Про це заявив Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України. «Я абсолютно переконаний, що юридична сукупність дій України, а це не лише ЄСПЛ, а й усі ті процеси, які відбуваються у Міжнародному морському трибуналі та Міжнародному суді ООН, крок за кроком підтверджуватимуть ту правду, яку доносила Україна світові з 2014 року, коли почалася російська аґресія, і спростовуватимуть всю пропаґанду та дезінформацію, яку в зв’язку з цим поширювала Москва», — запевнив він.
«Це рішення підтверджує, що РФ буде притягнена до відповідальності в ЄСПЛ за всі порушення прав людини, скоєні в АРК», — заявив, своєю чергою, у коментарі для «Радіо Свобода» професор Філіп Ліч, директор Європейського центру захисту прав людини у Лондоні (Велика Британія).

Ігор Берчак

До слова
НАТО відстежує військову присутність РФ у реґіоні Чорного моря та в АРК і стурбований її розширенням. Про це заявив Єнс Столтенберґ, генеральний секретар альянсу. «Що стосується питання про збільшення російської присутності в Лівії й Африці загалом, звісно, це те, за чим ми стежимо і дуже уважно відстежуємо в НАТО, це частина моделі збільшення російської присутності не лише в Лівії, а й в інших частинах Африки, і на Близькому Сході, в Сирії і в Чорноморському реґіоні в Криму, а також у Балтійському реґіоні та на Крайній Півночі», — йдеться в заяві. — І це викликає велику стурбованість». Раніше посадовець повідомляв, що НАТО продовжить нарощувати свою військову присутність у Чорноморському реґіоні у відповідь на посилення російського військового угруповання в АРК.
А от Бен Годжес, колишній командувач армії США в Європі, в грудні 2020-го заявляв, що «командувач Чорноморського флоту РФ має бути занепокоєний, оскільки Україна і Румунія планують закупити протикорабельні ракети, які зможуть «дістати» кожен російський корабель у Чорному морі». В ексклюзивному інтерв’ю «Крим.Реалії» він наголосив, що «РФ має відчувати небезпеку в Чорному морі», а США й Європа не повинні сидіти, склавши руки. «Ми повинні ставити їх у таке становище, щоб вони почувалися в небезпеці. Й я гадаю, що тільки тоді вони поважатимуть Україну і те, що вона робить», — наголосив генерал і нагадав, що в новій стратегії НАТО до 2030-го Чорноморський реґіон визнано «стратегічно важливим».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply