Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 4, 2022

Обвинувачуваний у справі MH17 уперше дав свідчення

Автор:

|

Листопад 13, 2020

|

Рубрика:

Обвинувачуваний у справі MH17 уперше дав свідчення
Олег Пулатов складає віртуальні свідчення

У Нідерландах розпочався новий блок судових слухань у справі про збиття в липні 2014 року в небі над Донбасом малайзійського «Боїнга» рейсу МН17. Своєрідною сенсацією стало те, що захист одного з підозрюваних — громадянина Російської Федерації (РФ) Олега Пулатова — вперше продемонстрував фрагменти інтерв’ю зі своїм підзахисним, на якому той відповідає на запитання адвокатів. За словами адвокатки Сабіне тен Дуссхате, розмови були записані на території РФ 16 лютого й 22 жовтня ц. р.

Четверо підозрюваних
У червні 2019 року Міжнародна слідча група (JIT), що складається з представників Нідерландів, Австралії, Малайзії, Бельгії й України, офіційно назвала чотирьох головних підозрюваних у справі про збиття МН17. Троє з них — громадяни РФ: генерал-майор Сергій Дубинський (позивний «Хмурий»), експідполковник Головного розвідувального управління (ГРУ) Олег Пулатов («Гюрза»), колишній полковник Федеральної служби безпеки (ФСБ) Ігор Гіркін («Стрєлков»), а також громадянин України Леонід Харченко («Кріт»).
Єдиним із чотирьох фігурантів участь у судовому процесі бере Олег Пулатов. Щоправда, не особисто, — в залі суду в Нідерландах його інтереси представляють дві адвокатки з нідерландської юридичної фірми Sjоcrona Van Stigt. За версією обвинувачення, Олег Пулатов брав участь у перевезенні зенітно-ракетного комплексу (ЗРК) «Бук» територією, підконтрольною бойовикам у липні 2014 року, охороняв його, а також перебував біля установки в момент пуску ракети. Наступного дня після траґедії Служба безпеки України (СБУ) опублікувала записи телефонних розмов бойовиків, які, зокрема, доводять причетність до неї «Гюрзи».

Про що розповів «Гюрза»
На продемонстрованих захистом фрагментах відео Пулатов заперечує свою причетність до катастрофи, і заявляє, що нічого не знав про наявність установки «Бук» на території, підконтрольній бойовикам терористичної організації «Донецька народна республіка» (ДНР). «Гюрза» цинічно заявив, що вирішив звернутися до нідерландських адвокаток і взяти участь у процесі саме для того, щоб… знайти «справжніх винних» у катастрофі.
Розповідаючи про свою діяльність в ДНР, Олег Пулатов зазначив, що безпосередньо підпорядковувався лише двом людям — «міністру оборони» ДНР Гіркіну і генералу Дубинському, котрого він назвав «начальником розвідуправління». За словами підозрюваного, під його командуванням спершу були сотні, а під кінець 2014 року — понад тисяча бійців. При цьому Пулатов пояснив, що таких як він, офіцерів із досвідом, тоді в ДНР нібито було мало, і він сам один «виконував роботу, яку зазвичай роблять кілька фахівців». «Десь із помилками», — визнав підсудний, але не уточнив, що має на увазі.
Він також прокоментував низку перехоплених СБУ телефонних перемовин, які обвинувачення використовує в справі як докази причетності обвинувачених до траґедії. У своїх свідченнях «Гюрза» не ставить під сумнів достовірність перехоплень, але стверджує, що всі згадки про ЗРК «Бук» у розмовах бойовиків — це свідома дезінформація. За його словами, в нього було вісім телефонних номерів і захищений від прослуховування зв’язок, і що він із метою конспірації мінявся телефонами з іншими бойовиками.
«Гюрза» кілька разів наполегливо повторив, що ЗРК «Бук» нібито не був потрібен сепаратистам, оскільки, мовляв, у них були інші системи протиповітряної оборони. За його словами, «Бук» не надавався для умов війни на Донбасі з його обмеженою територією.
Водночас, у своїх свідченнях він говорить про український «Бук», який, начебто, був у районі катастрофи. «Ми точно знали на той момент, що в районі населеного пункту Зарощенське були розгорнуті на позиціях системи «Бук» української армії», — стверджує звинувачений. Уперше про український «Бук» у Зарощенському заявили представники Міністерства оборони РФ ще в липні 2014 року. Щоправда, доказів цієї версії JIT так і не отримала.
Розповідаючи про день 17 липня 2014 року, коли збили Boeing, Пулатов повідомив, що вранці був на нараді в Сніжному, а потім нібито займався прийманням і розподілом групи танків. Звідки надійшла важка бойова техніка, він не пояснив. На пряме питання, хто й як, на його думку, збив малайзійський Boeing, обвинувачений не відповів, обмежившись зауваженням, що «це має встановити суд». Наостанок експідполковник ГРУ поскаржився, що через звинувачення у справі МН17 він не може влаштуватися на роботу, вільно пересуватися, а також йому «надокучають запитаннями» щодо його участі у справі. Тобто, його ще й пошкодувати треба?

Тактика Кремля — максимальне затягування процесу
Звісно, що без дозволу Кремля експідполковник ГРУ нізащо б не погодився брати участь у процесі, нехай і дистанційно, і нічого б не розповідав на камеру. Також навряд чи можна вважати збігом, що за кілька днів до судового засідання, на якому були оприлюднені свідчення Пулатова, в Мережі з’явилося інтерв’ю ще одного обвинуваченого у справі MH17 — Сергія Дубинського. Там бойовик повторює версію про український «Бук». Інтерв’ю він дав виданню Bonanza Media, засновниця якого Яна Єрлашова раніше працювала на прокремлівському телеканалі Russia Today.
То в чому ж може бути причина такої синхронної активності обвинувачених? Позиція Кремля від самого початку процесу була очевидною: максимально заплутати та затягнути розгляд, вдаючись до численних (нехай навіть і дріб’язкових) запитів, заперечень, оскаржень і тому подібних юридичних викрутасів.
Доказом цього можна вважати те, що захист Пулатова хоче допитати міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова та його заступника Антона Геращенка і ще низку людей. «Геращенка допитали як свідка 29 серпня 2017 року. Він заявив, що хтось на прізвище Кропачов встановив камери на вулицях Сніжного і Тореза, і стверджував, що ці камери записали пересування «Бука». Захист хотів би допитати Геращенка, Кропачова і того, хто зробив фото», — заявила одна з адвокаток.
Захист також просить допитати низку свідків, котрі казали, що бачили «Бук» або чули про його перевезення. «18 липня 2014 року Арсен Аваков, опублікував відео перевезення ЗРК «Бук» без однієї з трьох ракет і заявив, що секретні підрозділи спостереження Міністерства 18 липня 2014 року о 4.50 ранку спостерігали транспортування ракетної установки у напрямку до російського кордону… Ми б хотіли допитати п. Авакова як свідка», — повідомили адвокатки.
Зрозуміло, що виконати цей запит неможливо. Жодна спецслужба світу не буде розкривати аґентів своїх секретних підрозділів, тим більше, якщо вони діють на ворожій території. А саме на цьому й наполягає захист російського експідполковника.
«Нідерландські адвокати Олега Пулатова кажуть, що «наш клієнт зробив заяву: він у цьому не винний». Тоді треба перевіряти альтернативні версії. По-перше, вони сказали, а давайте перевіримо, чи справді Boeing збили з «Бука»? По-друге, треба перевірити, чи справді це був «Бук» сепаратистів. Звідки ви взагалі взяли, що у сепаратистів був «Бук»? Із телефонних розмов? Опитаймо всіх, хто брав у них участь. Найочевидніший висновок із цього — вони хочуть, щоб до розгляду справи по суті минуло якомога більше часу. Ще, може, рік чи два», — розповів «Радіо Свобода» Ігор Бурдига, журналіст видання «Ґрати».
Як повідомляв «Міст», у Нідерландах поновили слухання у справі МН17.

Ігор Берчак

Довідка
17 липня 2014 року орієнтовно о 16.20 із екранів радарів зник літак авіакомпанії Malaysia Airlines Boeing-777, який здійснював рейс МН17 за маршрутом Амстердам-Куала-Лумпур. Пізніше стало відомо, що він упав біля м. Торез Донецької області. За свідченням очевидців, літак вибухнув у повітрі, тіла загиблих розкидало в радіусі 4 км. Загинули всі 298 осіб, котрі перебували на облавку. Більшість загиблих (196 осіб) — громадяни Нідерландів. Майже одразу після катастрофи СБУ оприлюднила радіоперехоплення розмови Ігоря Безлера, одного з тодішніх ватажків бойовиків із позивним «Бєс», зі своїм куратором Василем Гераніним, полковником ГРУ РФ, під час якої він доповідає про скоєний злочин. У вересні 2016-го JIT офіційно заявила, що ЗРК «Бук», із якого була випущена ракета, що знищила літак Malaysia Airlines, доправили на територію України з РФ. Конкретно вказували на 53-тю зенітно-ракетну бригаду, що дислокується в місті Курськ. Висновки слідчих ґрунтувалися на даних супутників і низці свідчень очевидців, котрі бачили ЗРК у різних контрольованих сепаратистами районах. Після знищення літака зброю повернули до РФ. У травні 2018 року Нідерланди й Австралія офіційно звинуватили РФ у катастрофі рейсу MH17. Москва свою причетність до катастрофи заперечує.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply