Новини для українців всього свту

Sunday, Mar. 7, 2021

Нові білоруські ракети можуть загрожувати Польщі й Україні

Автор:

|

Серпень 10, 2017

|

Рубрика:

Нові білоруські ракети можуть загрожувати Польщі й Україні

Посилення протистояння Російської Федерації (РФ) і НАТО залучило до гонки озброєнь й нібито нейтральну Білорусь. «Якщо хочеш, щоб тебе боялися, ти повинен мати ракету, і ми її отримали, і це тільки початок. Ми будемо створювати ще потужнішу зброю, щоб організувати нашу безпеку», — заявив нещодавно Олександр Лукашенко, президент Білорусі.

Рука Пекіна
У такий спосіб білоруський лідер похвалився реактивною системою залпового вогню (РСЗВ) «Полонез», яка була представлена в травні ц. р. в рамках виставки Milex-2017 у Мінську. Вона створена за допомогою Китайської Народної Республіки (КНР) на основі універсального ракетного комплексу розробки КНР General Army Tactical Strike System (GATTS).
Водночас відбулася й презентація нової далекобійної ракети до «Полонезу», яка, за оцінками експертів, є знову ж таки клоном китайської ракети М20 і відноситься до класу оперативно-тактичних ракет із максимальною дальністю польоту до 280 км. Цей параметр встановлений із урахуванням обмежень міжнародного режиму контролю ракетних технологій, що забороняє експорт ракет дальністю понад 300 км.
Не буде помилкою стверджувати, що китайський «Полонез» з’явився у білорусів за підтримки Кремля. Певний час точилися вперті розмови про поставку росіянами знаменитого комплексу «Іскандер», однак із цього так нічого і не вийшло. По-перше, Путін не хотів ще більше дратувати Дональда Трампа (тоді в Москві ще зберігалася надія, що президент США не підпише закон про нові санкції). По-друге, як виявилося, в РФ банально забракло виробничих потужностей, тому Москва і вирішила озброїти Мінськ за участю друзів із Пекіна.
На думку експертів, справа також могла впертися в ціну, яку зажадала Росія за свої ракети. За оцінками фахівців ракетної промисловості, вартість бригади «Іскандерів» у складі 12 пускових установок оцінюється десь у 200-300 млн USD. Скупий «бацька» з обуренням відкинув таку пропозицію «товариша Володі».

Під прицілом: Польща, Балтія й Україна
Зрозуміло, що в цій ситуації Мінськ танцює під сопілку Москви. Посилення угруповань НАТО в Східній Європі (зокрема, в Польщі) та в країнах Балтії давно викликають обурливі коментарі Кремля. Показово, що п. Лукашенко похвалився наявністю «Полонезу» незабаром після заяви Єнса Столтенберґа, генерального секретаря НАТО, про вихід чотирьох батальйонів НАТО у Східній Європі на рівень повної оперативної готовності. «У кожному батальйоні — близько тисячі солдатів. Таким чином, загалом є близько 4 тис. осіб. Плюс, звісно, національні армії країн Східної Європи та розвинена присутність США в Польщі й інших країнах», — заявив він.
Хоча генсек НАТО переконував, що «військова присутність Альянсу суворо оборонна і пропорційна, і навіть не йде в порівняння з десятками тисяч російських військовослужбовців, котрі розгорнулися уздовж кордонів», Москва відреагувала бурхливо. Російські експерти переконують, що насправді загальна чисельність особового складу підрозділів оперативної готовності НАТО, розміщених на кордонах Білорусі та РФ, перевищує 25 тис. вояків.
У Москві також наголошують на прискореному розвитку логістичної інфраструктури, яка в разі необхідності має забезпечити доставку впродовж короткого періоду часу підкріплення від 10 тис. до 100 тис. осіб. Також у Польщі та Балтії вже існують відповідним чином обладнані сховища зі зброєю та бойовою технікою. Для управління цими силами у реґіоні створено шість оперативних і тактичних штабів.
Військово-політичне керівництво РФ і Білорусі розглядає ці дії як дуже реальну загрозу. Певна річ, одним із варіантів такої відповіді є створення потужного ракетного кулака в білоруській армії для знищення прикордонної військової інфраструктури та придушення ймовірних наступальних угрупувань потенційного ворога.
Тепер кожна бойова машина РСЗВ «Полонез» здатна одночасно завдати удар по восьми цілях на дальності до 280 км. На такій відстані відхилення ракети від цілі становить 1,7 м. При потужності боєприпасу 50 кг у тротиловому еквіваленті це, мовою військових, «гарантована поразка».
Під прицілом бази «Демблін» (Польща), «Зокняй» (Литва), а також «Резекне» та «Лієлварде» (Латвія). Також у зоні ураження білоруських ракет є командні пункти підрозділів швидкого реагування НАТО «Нова-Демба», «Ельк» (Польща), «Рукла» та «Пабраде» (Литва). Зрештою, не потрібно забувати, що відстань від білоруського кордону до Києва становить лише 150 км, тобто, половину дальності стрільби «Полонезів».

Широкий фронт на кордоні з Україною
Також варто звернути увагу на рішення про поставку Мінську російських ударних винищувачів Су-30СМ. Нагадаємо, що після початку збройної аґресії на Сході України президент РФ наполегливо переконував Олександра Лукашенка дати дозвіл на створення на території Білорусі російської авіабази. «Бацька», щоправда, не менш наполегливо відбивався від цієї пропозиції, запропонувавши натомість інший варіант. «У нас чудові пілоти, у нас відмінна школа. Ви знаєте, що ми воюємо не гірше на військових літаках. Ви нам дайте 20 літаків — ми ж єдина команда», — хитрував він.
У підсумку білоруський президент таки отримав російські ударні винищувачі. Для РФ ця оборудка явно невигідна з економічної точки зору, але Путін може тішитися тим, що «союзний» Мінськ відтепер має у своєму розпорядженні літаки, здатні бомбити не лише Польщу, але й Україну.
І наостанок варто наголосити, що спільні стратегічні навчання Збройних сил РФ і Білорусі під назвою «Захід-2017», заплановані на 14-20 вересня, розглядаються багатьма аналітиками, як можливість зміни росіянами не надто зручного та слухняного Лукашенка.
Як розповідав свого часу Філіп Пітерсен, колишній співробітник розвідки Міністерства оборони США, а зараз віце-президент фонду «Потомак», цілком реальним виглядає сценарій організованого Кремлем перевороту в Білорусі, в результаті якого Лукашенка усувають від влади, замінюючи його повністю лояльною фігурою з білоруського генералітету. «Після чого Білорусь використовується як плацдарм для військової загрози країнам Балтії, Польщі й Україні», — заявив п. Пітерсен в інтерв’ю польському виданню wPolityce.pl.
«Мій найсильніший непокій викликає можлива окупація Білорусі РФ. Якщо російська гвардійська танкова армія опиниться на кордоні з Польщею чи Литвою, це кардинально змінить всю ситуацію в Східній Європі», — вважає він.
Але навіть якщо п. Лукашенко і залишиться при владі, Путін може скористатися навчаннями для того, аби залишити в Білорусі якусь частину своїх військ. Нагадаємо, що зараз у Білорусі розташовані два військових об’єкти РФ — радіолокаційна станція (РЛС) «Волга» в Ґанцевичах і 43-й вузол зв’язку Військово-морського флоту (ВМФ) РФ «Вілейка» в Мінській області. Перший об’єкт входить до складу системи попередження про ракетний напад, РЛС поставлена на бойове чергування у жовтні 2003 року. Другий об’єкт забезпечує зв’язок Головного штабу ВМФ Росії з атомними підводними човнами, які несуть бойове чергування в районах Атлантичного, Індійського та частково Тихого океанів. Згідно з угодою від 1995-го, вузол зв’язку переданий РФ у безоплатне користування на 25 років.
«Основна мета Росії, як і раніше, змусити Захід піти на поступки Кремлю. Створення на території Білорусі під час навчань «Захід-2017» ще однієї потужної військової групи — це завершальний етап формування широкого фронту на кордоні з Україною. Але ризик початку воєнних дій незначний, тому що за це РФ доведеться дуже серйозно заплатити», — підсумовує інтернет-видання «Белорусские новости».

Ігор Берчак

До теми
Державний концерн «Укроборонпром» оприлюднив відео випробувань модернізованих зенітно-ракетних комплексів «Шилка», призначених для Збройних сил України. Під час тестування була повністю перевірена робота всіх систем бойової машини, в т. ч. ведення вогню з 23-мм зчетвереної автоматичної гармати, загальна скорострільність якої становить 3,4 тис. пострілів на хвилину. Первісне призначення «Шилки» — захист від повітряних цілей противника, але в умовах гібридної війни на Донбасі українські бійці знайшли нове застосування для цієї бойової машини — скорострільність, швидкість і маневреність комплексу дозволяє застосовувати його для придушення наземних вогневих позицій противника.
ЗСУ-23-4 «Шилка» — радянська зенітна самохідна установка, серійне виробництво якої розпочалося 1964 року. Призначена для безпосереднього прикриття наземних військ, знищення повітряних цілей на дальностях до 2,5 тис. м і висотах до 1,5 тис. м, а також наземних (надводних) цілей на дальності до 2 тис. м.

Підпис до фото:
Кожен «Полонез» здатен одночасно завдати удар по восьми цілях на дальності до 280 км

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply