Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Ніколя Саркозі отримав реальний термін ув’язнення

Автор:

|

Березень 11, 2021

|

Рубрика:

Ніколя Саркозі отримав реальний термін ув’язнення
Ніколя Саркозі

Ніколя Саркозі, колишнього президента Франції, засудили до трьох років тюремного терміну за звинуваченням у корупції, торгівлі впливом і причетності до порушення таємниці слідства. Рік із цього терміну він має провести у в’язниці, ще два роки призначені умовно.

Особливо тяжкі злочини
Ніколя Саркозі займав посаду президента Франції в 2007-2012 рр. Він став першим колишнім президентом Франції, котрий отримав реальний термін. Прокуратура вимагала засудити звинуваченого до чотирьох років позбавлення волі, два з них — умовно. Підсудного визнали винним у тому, що надав протекцію Жільберу Азіберу в отриманні посади в Монако в обмін на інформацію про розслідування незаконного отримання коштів на президентську кампанію 2007-го від Ліліан Бетанкур, доньки засновника компанії L’Oreal. Його підозрювали в тому, що змусив обманом її профінансувати свою президентську кампанію 2007 року.
У вироку наголосили, що скоєні злочини мають «особливу тяжкість, позаяк їх здійснив колишній президент республіки». «Він скористався своїм становищем, політичними та дипломатичними зв’язками, щоб винагородити маґістрата», — визнала суддя.
Такі ж терміни вимагали ще для двох фігурантів справи — адвоката Тьєррі Ерзоґа та Жільбера Азібера, колишнього службовця Касаційного суду. Їх також визнали винними і засудили. Крім цього, Тьєррі Ерцоґу заборонили займатися адвокатською діяльністю впродовж п’яти років.
Доказами в справі стали матеріали прослуховування телефонних перемовин глави держави зі своїм адвокатом 2014 року. Хоча й співрозмовники не називали своїх імен, у результаті вдалося встановити, що спілкувалися саме вони. Однак п. Азібер посаду в Монако так і не отримав.

Деталі карних справ
Проти Ніколя Саркозі відкрили кілька кримінальних справ. Колишнього президента запідозрили у тому, що він незаконно отримував фінансування для своєї президентської кампанії від Муаммара Каддафі, лідера Лівії. У листопаді 2016 року лівійський підприємець Зіяд Такеддін заявив, що з кінця 2006-го і до початку 2007 року він перевіз із Триполі до Парижа 5 млн EUR готівкою для передавання їх спершу Клоду Ґеану, а потім і самому п. Саркозі, котрий на той момент займав посаду міністра внутрішніх справ.
Ця заява підтвердила слова Абдалли Сенуссі, колишнього директора військової розвідки Лівії, котрий 20 вересня 2012-го свідчив перед генеральним прокурором Лівійської перехідної національної ради. У виявлених французькими слідчих записах Шукрі Ганем, колишній міністр нафтовидобувної промисловості Лівії, котрий помер 2012 року за дивних обставин, також згадував про існування платежів для п. Саркозі.
2018 року службовці поліції Центрального управління з боротьби з корупцією фінансовими та податковими злочинами надали суддям доповідь, у якій на основі численних свідчень було детально викладено, як грошові кошти циркулювали всередині передвиборного штабу кандидата Саркозі.
Звинувачення в отриманні мільйонів готівки євро від диктатора Каддафі нещодавно відкликав їхній заявник, а справа про десятки тисяч євро від п. Бетанкур розвалилася в суді. Тож 15 січня ц. р. прокуратура Франції розпочала ще одне розслідування за звинуваченням експрезидента у «торгівлі впливом». 2019-го той уклав контракт на надання консалтингових послуг із російською страховою компанією «РЕСО-Гарантія», контрольованої братами, росіянами Сергієм і Миколою Саркісовими. Загалом французький політик мав отримати 3 млн EUR.

Це ще не все
До розгляду апеляції та вступу вироку в силу Ніколя Саркозі залишатиметься на волі. Але й до буцегарні він не сяде. За законами Франції, якщо суд присуджує до терміну менше двох років, то в засудженого є можливість просити відбувати покарання вдома. У такому випадку на експрезидента одягнуть спеціальний електронний браслет, за допомогою якого можна буде відстежувати його переміщення.
Ніколя Саркозі всі звинувачення в корупції відкидає, наполягає на своїй невинуватості та заявляє, що процеси перетворили його життя на пекло. Стверджує, що ці кримінальні справи — помста суддів за спробу обмежити їхні повноваження під час його перебування при владі. А його прихильники називають усі судові справи плодом нечесного переслідування.
Але цей історичний вирок — ще не кінець усіх проблем колишнього французького лідера зі законом. На березень ц. р. запланували новий суд, де п. Саркозі і його 13 соратникам доведеться відповісти на звинувачення в незаконному фінансуванні виборчої кампанії 2012 року. Його підозрюють у причетності до шахрайства, у результаті якого майже вдвічі перевищили визначений законом ліміт витрат на програну виборчу кампанію.
2012-го кандидат Саркозі отримав на виборах 48 % голосів, а кандидат Олланд — 51 %. 2016 року Ніколя Саркозі спробував переобратися, проте вже під час праймеріз правоцентристів поступився Франсуа Фійону й Алену Жюппе, після чого оголосив про відхід із політики та зайнявся мемуарами.

Хто наступний?
66-річний Саркозі став першим експрезидентом Франції, котрий постав перед судом через кримінальні обвинувачення. Процес проти нього вважається унікальним, оскільки у всій історії П’ятої республіки, що ведеться з 1958-го, жоден колишній глава держави не поставав перед судом у зв’язку зі звинуваченнями в корупції.
2011 року колишнього президента Жака Ширака засудили до двох років ув’язнення за звинуваченням у перевищенні повноважень і розтраті коштів із громадських фондів, але умовно. Він не з’явився на жодне засідання суду через проблеми зі здоров’ям, а 2019-го помер у віці 86 літ.
Засудження експрезидента Франції до реального терміну у в’язниці дало багатьом критикам Дональда Трампа в США надію, що колишнього американського лідера також притягнуть до відповідальності. Адже зараз проти нього тривають кілька розслідувань на федеральному рівні і в окремих штатах.
«Це прецедент для президентів! Дональд Трамп — наступний. Хто сказав, що президентів не кидають до в’язниці? Скоро Трамп буде відбувати свій тюремний термін, як і Ніколя Саркозі», — написав у Twitter актор Кірк Асеведо.
Ніколя Саркозі доводиться мати справу з чотирма окремими справами. І цю паралель також підмітили критики 45-го президента США, котрі зауважили, що прокурори штату Нью-Йорк та Департаменту юстиції США зараз перевіряють його податки та минулі бізнесові угоди. Ніколя Саркозі хвалив Дональда Трампа й американських виборців після виборів 2016 року, заявляючи про перемогу над політичними елітами.
Провідне французьке видання Le Monde нещодавно помітило й певні схожі риси обох колишніх лідерів. Вони однаково вимагали лояльності від еліт у Парижі та Вашинґтоні відповідно, вдаючись до жорстокої помсти за те, що вважають «зрадою». І Трамп, і Саркозі залишаються популярними в «правих» колах. Крім цього, вони однаково використовували посаду президента, щоб уникнути кримінального переслідування. Але тепер, коли п. Саркозі засудили, критики п. Трампа кажуть, що час взяти приклад із французького досвіду. «У США президент організував заворушення, яке призвело до штурму Капітолію та кількох смертей. Його виправдали. У Франції президент під час телефонної розмови пропонує роботу за інформацію. За це його — на рік до цюпи. Хай живе Франція!» — написав у Twitter прокурор Стівен Бікі.
Як повідомляв «Міст», Ніколя Саркозі дуже полюбив Росію.

Євген Клен

До слова
Іоану Бесеску, донька Траяна Бесеску, колишнього президента Румунії, засудили до п’яти років позбавлення волі. Їй висунули звинувачення у відмиванні грошей під час президентської кампанії 2009-го. Також восьмирічний термін за ґратами отримала Олена Удре, колишня міністерка та депутатка. Обидві жінки винними себе не визнали. Вони наміряються оскаржити вироки. Прокурори стверджували, що п. Удре, будучи міністеркою реґіонального розвитку та координаторкою президентської кампанії, змусила колишнього заступника міністра та главу окружної ради вимагати від двох підприємців хабарі на суму близько 400 тис. USD в обмін на угоди на виконання громадських робіт. Прокуратура вважає, що донька колишнього глави держави таким чином спонукала інших пропонувати хабарі та відмивати кошти. Отримані незаконні фінанси використовували для фінансування агітаційних послуг у ході президентської кампанії Траяна Бесеску. Останній очолив Румунію 2004 року. 2009-го його обрали вдруге. Зараз він — депутат Європейського парламенту.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply