Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 19, 2021

Навіщо Празі здався… Ужгород?

Автор:

|

Лютий 08, 2018

|

Рубрика:

Навіщо Празі здався… Ужгород?

Міжнародний фестиваль «День русина» в Мукачевому, присвячений річниці з дня народження «будителя русинів» Олександра Духновича. Квітень 2017 р.

Минулого тижня чеські засоби масової інформації спричинили справжній скандал одразу в двох європейських столицях — Празі та Києві. Інформаційний портал Aktualne.cz з’ясував, що до виборчого штабу Мілоша Земана, котрий 27 січня ц. р. удруге виграв вибори президента Чеської республіки (ЧР), входили керівники Всесвітньої ради підкарпатських русинів — організації, яка виступає за надання Закарпатській області автономії та фінансується Російською Федерацією (РФ). За даними чеських журналістів, мова про Василя Джугана та Михайла Тяска.

Броварня Dasicke sklepy
Видання зазначає, що п. Земан контактує з п. Джуганом і п. Тяском довгі роки, вони навіть були серед 150-х підприємців, котрі в листопаді минулого року супроводжували його під час поїздки до РФ. Портал звертає особливу увагу на ці зв’язки, адже Мілош Земан вважається виразно проросійським політиком і не приховує своїх добрих стосунків із Кремлем.
Чого варта хоча б його скандальна заява, зроблена в жовтні 2017-го під час виступу в Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ). Тоді президент Чехії заявив, що вважає втрату Україною Криму «завершеною справою» та пропонує владнати її за допомоги виплат Україні. «На мою думку, буде якась компенсація для України — чи у фінансовій формі, чи нафтою і газом», — заявив він, пояснивши, що в разі незгоди України на компенсацію розпочнеться «європейська війна». Заява викликала бурхливу міжнародну реакцію, а українська делегація демонстративно залишила залу засідань ПАРЄ.
Тож поява в штабі кандидата Земана сепаратистів зі західних теренів України привернула увагу чеських журналістів. Вони з’ясували, що Василь Джуган і Михайло Тяско давно живуть у Чехії та мають там бізнес. Ідеться, зокрема, про ресторан і броварню Dasicke sklepy, який, за даними чеського видання, належить родині п. Джугана. В цьому ресторані, розташованому неподалік від міста Пардубіце, президент Земан проводив зустрічі зі своїми виборцями під час першої передвиборчої кампанії 2012-го, а потім гостював ще кілька разів.
До слова, президента Чехії часто критикують за надмірне вживання алкоголю. Але впертий політик мало цим переймається. Понад те, в жовтні минулого року він особисто спростував повідомлення засобів масової інформації (ЗМІ) про те, що нібито суттєво обмежив вживання алкоголю через рекомендації лікарів. 73-літній глава держави заявив під час прес-конференції: «Інформація журналістів, як завжди, не відповідає дійсності. Це неправда, що я перестав вживати алкогольні напої, питиму їх надалі з незмінним задоволенням». Судячи з усього, в ресторані Dasicke sklepy його частували від душі.
Адміністрація чеського президента намагалася притишити скандал. Їржі Овчачек, прес-секретар глави держави заявив, що між Земаном, Джуганом і Тяском «немає жодних особистих стосунків». І наголосив, що президент ЧР не підтримує вимогу про автономію Закарпаття.
Натомість Михайло Тяско заявив Aktualne, що Мілош Земан і Томіо Окамура, лідер націоналістичної партії «Свобода і пряма демократія», були єдиними чеськими політиками, котрі підтримали вимоги русинів. «Президент Земан демократично заявив, що не бачить нічого поганого в тому, що русини, якщо вони цього бажають, можуть бути визнані окремим народом. Він не бачить причин, через які Україна не повинна визнавати русинів окремим народом», — повідомив п. Тяско.
При цьому Facebook-сторінка останнього, яку він веде російською мовою, рясніє проросійськими публікаціями, прапорами закарпатських русинів разом із прапорами РФ, мапами зі Закарпаттям у складі Чехо-Словаччини та закликами голосувати за п. Земана як «справжнього лідера».
При цьому Михайло Тяско заявив Aktualne, що жодного сепаратизму в його діях немає. «Щойно почалася ця війна на Донбасі, як це пов’язують з сепаратизмом, але це неправда, бо те, що ми робимо, походить із 1991 року, це не зараз», — зазначає він. На запитання видання, чому п. Тяско зустрічається з представниками терористичних організацій «Донецька народна республіка» (ДНР) і «Луганська народна республіка» (ЛНР), той відповідає, що «зустрічається з усіма і що війни не хоче».

Віртуальний «прем’єр-міністр»
Активізація так званого русинського питання триває від самого початку російської аґресії, наголошує «Радіо Свобода». Навесні 2014-го про своє існування нагадав такий собі Петро Гецко — «прем’єр-міністр» віртуальної Республіки Підкарпатська Русь, котрого оголосили в розшук за статтею «посягання на територіальну цілісність України» ще за часів режиму Януковича. Ось одна з його типових заяв: «Історична спадщина пов’язує русинів із Карпатською територією, але аж ніяк не з новою українською нацією й ідеологією, що виникли на початку ХХ ст. В історичній пам’яті сьогоднішніх русинів немає почуття приналежності до історії українського народу, в т. ч. підстав для національної гордості за Богдана Хмельницького, Тараса Шевченка, Івана Франка й інших героїв українських історичних міфів. І тим більше — за Мазепу, Бандеру, Шухевича».
Зрозуміло, що за цього «прем’єра» радо вхопилися російські ЗМІ. Певний час п. Гецко був справжньою зіркою інформаційного простору РФ. Тим більше, що він ще й виявився однокурсником і сусідою по гуртожитку (разом вчилися в Московському інженерно-фізичному інституті) іншого одіозного персонажа — Олега Царьова. Останній, нагадаємо, проголосив себе «спікером» ще однієї віртуальної політичної структури — «парламенту Новоросії», існування якого заперечували навіть ватажки ДНР і ЛНР.

Обласний референдум 1991 року
Оскільки «прем’єр» Гецко проголошував очевидні бздури (наприклад, заявляв про понад 800 тис. русинів при тому, що все населення Закарпатської області становить 1,2 млн осіб), про нього досить швидко забули. Але на сцені з’явилися інші персонажі. 2015 року російські інформаційні агенції радісно поширили новину про те, що так звана «Народна рада русинів Закарпаття» звернулася до парламентів Чехії, Словаччини й Угорщини, а також надіслала листи до різних європейських інституцій, аби вони домоглися від офіційного Києва визнання автономного статусу Закарпатської області, яка в міжвоєнний час називалася Підкарпатська Русь і перебувала в складі Чехо-Словаччини.
Іван Палінкаш, член президії «Народної ради русинів Закарпаття», обґрунтував вимогу надання автономії… результатами обласного референдуму 1991 року, на якому 78 % закарпатців нібито проголосували за те, щоб область отримала статус самоврядної території в складі України. Ще одна вимога — визнання русинів окремим народом, а не субетносом українців.

Сигнал із Кремля
Потім у русинському питанні настала чергова пауза. Аж раптом нещодавно представники Всесвітньої ради підкарпатських русинів заявили про намір провести в лютому ц. р. в Ужгороді Перший міжнародний диспут, присвячений наданню Закарпаттю автономії.
Павло Гомонай, аналітик інформаційного центру «Майдан Моніторинг» із Ужгорода, вважає, що теперішня активізація політичних русинів може бути сигналом про нові плани Кремля. «Мета спецоперації — дуже проста: посіяти невпевненість і хаос, які передують будь-яким операціям регулярних військ Москви. Для тих, хто не стежать за подіями, нагадаємо, що «русинський рух» прямо пов’язаний із московськими кураторами і не має нічого спільного зі запитами етнічних груп Закарпаття», — наголосив він у коментарі для «Радіо Свобода».

Ігор Берчак

До теми
Опозиційна партія «Демократична коаліція Угорщини» (DK) продовжує наполягати на тому, що політика прем’єр-міністра Віктора Орбана щодо підтримки закордонних угорців є шкідливою для країни. Зокрема головною темою залишається виплата угорською владою пенсій мешканцям українського Закарпаття. Зараз понад 100 тис. закарпатців скористалися ініціативою п. Орбана щодо можливості отримати паспорт резидента Угорщини (зберігши при цьому українське громадянство).
Нещодавно Аґнеш Водої, віце-президент DK, заявила, що «пенсіонери, котрі прибувають із України, нічим не відрізняються від міґрантів, із котрими так запекло бореться уряд Орбана». За її словами, за останні роки в Угорщину потрапило всього 50 тис. міґрантів, натомість уряд витратив десятки мільярдів форинтів державних грошей на пропаганду проти них. «Водночас 26 тис. українських пенсіонерів цілком легально паразитують за рахунок угорських платників податків», — наголосила п. Водої.
DK оголосила про збір підписів за скасування угорських пенсій для закарпатців. А Ференц Дюрчань, лідер партії показав занедбаний будинок біля угорського кордону, в якому нібито «прописані» понад 200 закарпатців із угорськими паспортами.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply