Новини для українців всього свту

Tuesday, May. 11, 2021

Наступним президентом Франції може стати лідер ультраправої партії

Автор:

|

Листопад 24, 2016

|

Рубрика:

Наступним президентом Франції може стати лідер ультраправої партії
Марін Ле Пен

Марін Ле Пен

За результатами останніх соціологічних опитувань ця жінка з величезним відривом випереджає всіх найближчих конкурентів на президентську посаду у Франції. «Марін Ле Пен має 29 %, що на 8% вище за показник найближчого конкурента — лідера республіканців Ніколя Саркозі. Показник Ле Пен також на 15 % вищий, ніж у лідера лівих Жана-Люка Меланшона, свідчить опитування компанії Іpsos», — пише The Independent.
Видання зазначає, що такі результати збільшують побоювання, що Марін Ле Пен може стати наступним президентом Франції на тлі глобального зростання популізму, що стало характерним для внутрішньої політики багатьох країн Заходу. Показові приклади — вихід Великої Британії з Європейського Союзу (ЄС), а також перемога Дональда Трампа на виборах у США. І хоча президентські вибори у Франції відбудуться лише в травні 2017-го, експерти не надто переконані, що до того часу ситуація може кардинально змінитися.

Не надто освічені білі чоловіки
Впадає в вічі очевидна близькість ідей лідера «Національного фронту» і заяв кандидата від республіканців під час виборчої кампанії в США. Обоє виступають проти економічної (за протекціонізм і економічний націоналізм), культурної (критика імміґрації й ісламу) і політичної відкритості (за націоналізм та ізоляціонізм у випадку США й єврофобію у випадку Франції). Крім того, п. Трамп і п. Ле Пен займають популістську позицію неприйняття «системи» та традиційних еліт, яких вони називають цинічними, зарозумілими та корумпованими. Причому робиться це «від імені простого народу», виразниками інтересів якого вони нібито є.
Не можна не відзначити й явну близькість їхніх електоратів. Дональд Трамп продемонстрував найкращі результати серед білих чоловіків старших за 45 років, людей із невисоким рівнем освіти, а також мешканців маленьких містечок і сільської місцевості. Електорат партії «Національний фронт» також здебільшого складається з білих і не надто освічених чоловіків, котрі відносяться до менш забезпечених верств населення та живуть у кризових економічних зонах.

Схожі, але таки різні
Водночас ставити між Дональдом Трампом і Марін Ле Пен знак тотожності теж буде неправильно. Перш за все, американець брав участь у президентських виборах як представник однієї з головних партій країни. Якби він виступав із такою ж скандальною кампанією як незалежний кандидат, то навряд чи переміг би. Значна частина традиційного республіканського електорату голосувала за офіційного кандидата від партії, навіть якщо не розділяла всі його ідеї та не схвалювала сам процес проведення кампанії. Натомість «Національний фронт» п. Ле Пен вважається у Франції партією-аутсайдером.
Друга важлива відмінність полягає в тому, що президентські вибори в Сполучених Штатах проводяться в один тур. У Франції — зовсім інша ситуація. Тут навіть якщо Марін Ле Пен здобуде перемогу в першому турі виборів, їй доведеться пройти ще три випробування: другий тур президентських виборів, а також два тури парламентських.
Справа в тому, що американський президент може успішно керувати країною, навіть якщо Конґрес перебуває в руках опозиційної партії. У Франції таке неможливо. Для управління державою президенту потрібна більшість у Національних зборах. Дуже малоймовірно, що «Національний фронт», який ніколи не міг похвалитися великою кількістю прихильників (на відміну від свого яскравого лідера), здатен сформувати більшість у французькому парламенті.
Третя суттєва відмінність між п. Трампом і п. Ле Пен полягає в їхньому життєвому досвіді. Перший, незважаючи на епатажний образ і більш ніж своєрідний підхід до ведення передвиборної кампанії, тим не менш є надуспішним бізнесменом (дурень не зміг би стільки років протриматися у великому бізнесі та заробити мільярди доларів). Як би там не було, але Дональд Трамп — людина, котра збудувала цілу імперію, і може вважатися символом успіху. Натомість Марін Ле Пен — професійний політик, котра нічим іншим ніколи не займалася. Навіть партія дісталася їй у спадок від батька — Жан-Марі Ле Пена, котрий і заснував 1972 року «Національний фронт».
З іншого боку це зовсім не заважає їй таки стати першою жінкою на чолі Французької Республіки. Зрештою, дочекаємося травня наступного року.

Ігор Берчак

До теми
Громадяни Німеччини є найменш вразливими до популістських гасел серед мешканців великих країн ЄС. Про це свідчать дані опитування інституту YouGov, оприлюднені виданням Die Welt. За даними опитування, переконання, які відстоюють такі ультраправі партії, як AfD («Альтернатива для Німеччини»), підтримують лише 18 % німців, тоді як серед французів потенційних прихильників правих ідей нараховується 63 %, серед поляків цей показник становить 78 %, у Румунії — 82 %, а в Нідерландах прихильниками популістських ідей називають 55 % опитаних. Серед основних причин підтримки популістських гасел соціологи виділяють наступні: негативне ставлення до ЄС, страх перед навалою імміґрантів, критичне ставлення до теперішнього формулювання прав людини та бажання змінити зовнішній вектор політики на курс, який був би орієнтований на захист національних інтересів.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply