Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

Найбільшою партією ФРН керуватиме симпатик Кремля

Автор:

|

Січень 30, 2021

|

Рубрика:

Найбільшою партією ФРН керуватиме симпатик Кремля
Армін Лашет

Потенційний канцлер Федеративної Республіки Німеччина (ФРН) висловився проти скасування санкцій щодо окупантів.

«Той, хто розуміє»
У Німеччині 22 січня оголосили остаточні результати виборів голови Християнсько-демократичного союзу (ХДС). 83,35 % делегатів з’їзду проголосували за Арміна Лашета, прем’єра землі Північний Рейн-Вестфалія. Якщо він очолить виборчий список ХДС, а та переможе у вересні ц. р. на парламентських перегонах, то її лідер стане канцлером ФРН. Його того ж дня першим привітав телефоном з обранням головою ХДС президент України.
Володимир Зеленський нагадав йому: «Ми високо цінуємо, що завдяки саме ХДС у чинній коаліційній угоді зі соціал-демократами було закріплено домовленість про потужну підтримку України у проведенні реформ і досягненні миру. Розраховуємо, що за вашої підтримки та в наступному коаліційному договорі за підсумками майбутніх виборів до Бундестагу ця традиція буде продовжена».
59-річний Лашет відповів, що Україна може покладатися на спадкоємність політики Німеччини. А ввечері 22 січня наголосив в інтерв’ю газеті Frankfurter Allgemeine Zeitung: «Як і раніше, на сході України мають місце приховані та відкриті акти аґресії з боку, де домінує Російська Федерація (РФ). Причиною для запровадження антиросійських санкцій була протизаконна анексія Криму. Інша частина обмежувальних заходів пов’язана з реалізацією мінських домовленостей і конфліктом на сході України. Що стосується мінських домовленостей, то я б хотів бачити більше прогресу. У зв’язку з цим причини скасувати санкції зараз немає. Відмова визнавати Крим територією РФ залишається позицією Німеччини».
Це пролунали дисонансом після заяв п. Лафета, за які його прозвали «путінферштеєром» (перекладається, як той, хто розуміє Путіна). Цим терміном «нагородили» толерантних щодо Кремля політиків, котрі визнають «право на реалізацію законних інтересів РФ у пострадянських державах».
Бо після окупації Криму Росією п. Лашет назвав критику її президента «антипутінським популізмом» і заявив: «Навіть якщо політика РФ щодо півострова явно суперечить міжнародному праву, потрібно поставити себе на місце співрозмовника, ймовірно, щоб зрозуміти його мотиви».
Він — частий гість форуму «Петербурзький діалог», закликав не «демонізувати Росію» та співпрацювати з нею в Сирії, сумнівався в звинуваченні путінських шпигунів в отруєнні ними їхнього ексколеги Сергія Скрипаля та його доньки. Припиненню прокладання трубогону «Північний потік-2» опирався й після того, як лідерка партії «зелених» Анна-Лєна Бербок нагадала: «Цей газогін є жорстокою атакою на інтереси наших східноєвропейських сусідів у царині безпеки. Він спрямований на те, щоб відрізати Україну від газового транзиту, що було б справді фатальним із геополітичної та безпекової точок зору. А федеральний уряд прикидається, стверджуючи, що йдеться про суто економічний проєкт, що політика тут ні при чім. Це просто брехня».
Коли ж Норберт Реттген, інший претендент на посаду голови ХДС, вимагав відповісти на отруєння російського опозиціонера Олексія Навального негайним припиненням реалізації проєкту «Північного потоку-2», п. Лашет висловився лише за абстрактну «загальноєвропейську відповідь». То чи вірити його запевненням про спадкоємність зовнішньої політики Німеччини?

Відстає в симпатіях
Оглядач Петро Гладієвський нагадав із цього приводу: «Пам’ятаєте, з якими проросійськими заявами виступав свого часу Борис Джонсон? Але варто було йому посісти місце британського прем’єра, як риторика змінилася кардинально — з його вуст стрімким потоком полилися прокльони в бік Кремля».
Утім, п. Лашет міг заговорити інакше з прагматичних міркувань. Адже 51 % опитаних соціологами німців не схвалили його призначення головою ХДС. На запитання «Чи є вибір партії хорошим?», 32 % респондентів відповіли, що «безумовно, ні». Ще 19 % — «радше, ні». Лише 13 % погодилися, що Армін Лашет — «безумовно» хороший вибір. А 21 % — «певною мірою» хорошим.
Інше опитування засвідчило, що п. Лашет відстає від лідера партнера «Християнського соціального союзу» — прем’єра Баварії Маркуса Зедера — в симпатіях німців щодо того, кого б вони хотіли бачити канцлером. 43 % респондентів вважають, що кандидатом від ХДС і ХСС необхідно висунути його. А Арміна Лашета — 12 %.
Лідери ХСС уже були двічі були кандидатами в канцлери в т. ч. від ХДС. 1980 року — Франц-Йозеф Штраус, а 2002-го — Едмунд Штойбер.
Андреас Умланд, старший науковий співробітник Інституту євроатлантичної співпраці в Києві, вважає: «Якщо Зедер забажає, то може стати й кандидатом у канцлери. А позиція Зедера щодо РФ є доволі жорсткою».
Армін Лашет, звісно, не хоче пропускати перед себе лідера ХСС. Тож пообіцяв після обрання головою ХДС зробити все, аби його партія отримала кращі результати на прийдешніх виборах і втримала позицію канцлера після відставки Анґели Меркель. «Ми потребуємо послідовності, продовження успіху. Ми потребуємо зараз довіри як партія. Останні 16 років довіра багатьох людей асоціювалася з прізвищем Меркель», — запевнив новообраний лідер ХДС.
А чинна наразі канцлерка заповіла однопартійцям: «Наші ліберальні цінності повинні бути під захистом, як усередині країни так і ззовні». Тобто її позиція неабияк контрастує з толерантністю п. Лашета щодо Путіна.
Свою чергою, Франсуа Олланд, експрезидент Франції, згадував у своїй книзі «Уроки влади», що коли російський диктатор «став погрожувати остаточно розчавити військо» України, «Меркель крижаним тоном пообіцяла Путіну тривалу ізоляцію».

Ігор Голод

Коментарі експертів
Маттіас Неллес, програмний директор із питань України в берлінському аналітичному центрі Zentrum Liberale Moderne:
— До певної міри Лашет представляє типове для ФРН прагнення до добрих взаємин із РФ. Такий підхід загалом відповідає політиці Європейського Союзу щодо Росії та передбачає критику її незаконної діяльності та тиск на неї за допомогою санкцій, але в той самий час — залучення її до зв’язків з Європою через торгівлю, культурну співпрацю та громадянське суспільство. Ця позиція відображає погоджену думку німецького політичного мейнстриму — лише «Партія зелених» та окремі члени ХДС вимагають критичнішої політики щодо РФ. Однак, у деяких аспектах Лашет відхиляється від партійної лінії щодо РФ. Він виступає за більше її залучення до співпраці. Україні варто вже готуватися побачити нову Німеччину, яка набагато більш схожа на себе і зайнята собою. Водночас для Києва немає підстав панікувати. Незважаючи на чималу кількість тривожних заяв Лашета про необхідність взаємодії з Москвою, вкрай малоймовірно, що він наодинці буде прагнути зняти санкції з РФ або докорінно змінити поточну політику ФРН щодо стосунків із нею. Стабільність — такою буде і далі назва німецької політичної гри. Наступний німецький канцлер, як неважко припустити, також буде «Меркель», хоча і без Анґели. Те, наскільки позитивне ставлення Лашета щодо Росії може перетворитися на реальну політику, значною мірою залежатиме від того, як діятиме сусід ФРН. А саме — від прогресу у «полюбовних» взаєминах французького президента Еммануеля Макрона з Путіним.
Як повідомляв «Міст», у Німеччині обрали наступника Анґели Меркель.

Йозеф Йоффе, науковий співробітник Гуверівського інституту Стенфордського університету:
— Лашет — Меркель мінус Анґела, максимально можливе продовження попередньої політики.

Ілія Куса, експерт Українського інституту майбутнього:
— Обрання Лашета головою ХДС хотіла Меркель. Він — креатура канцлерки. Тому, гадаю, збереже політику, яку зараз веде сама Меркель.

Олексій Гарань, науковий директор фонду «Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва»:
— «Зелені» зараз посилюють свої позиції і не виключено, що вони гратимуть одну з центральних ролей у майбутній коаліції. Якщо це відбудеться — це добре для України. Навряд чи вони можуть претендувати на посаду канцлера, але якщо вони будуть другою силою у коаліції, вони отримають посаду міністра закордонних справ.

Петро Бурковський, аналітик фонду «Демократичні ініціативи»:
— Незалежно від того, хто там прийде до влади, ФРН не змінить свою політику щодо України. Боятися того, що Німеччина розвернеться у бік Росії не варто. РФ багато зробила, щоб зіпсувати собі імідж, у т. ч. в ФРН. Але ми будемо ставати другорядною темою, адже новий лідер не буде мати жодного емоційного зв’язку з мінським процесом, для якого це буде просто тягар спадщини Меркель.

Віктор Савинок, експерт-міжнародник:
— У своїй промові на з’їзді партії Лашет зазначив, що готовий до перемовин про коаліцію саме зі «Союзом 90/Зелені». А ця партія найбільш проукраїнська в німецькому політикумі. Якщо створять коаліцію ХДС зі «Союзом 90/Зелені», то це розширить підтримку України у ФРН.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply