Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

На суді в Гаазі зачитали обвинувальний акт у справі про збитий Boeing

Автор:

|

Січень 03, 2022

|

Рубрика:

На суді в Гаазі зачитали обвинувальний акт у справі про збитий Boeing
Справу розглядає Окружний суд Гааги

Прокуратура Нідерландів вимагає довічно ув’язнити трьох громадян РФ.

Доведена провина
Нідерландські прокурори зачитали 20-22 грудня в Окружному суді Гааги обвинувальний висновок у кримінальній справі про загибель 283 пасажирів (серед них — 80 дітей) і 15 членів екіпажу літака Boeing авіакомпанії Malaysia Airlines, який виконував рейс MH17 із Амстердаму до Куала-Лумпур. Його збив 17 липня 2014 року над окупованою росіянами частиною Донецької області України зенітно-ракетний комплекс (ЗРК) «Бук» 53-ї бригади протиповітряної оборони Збройних сил РФ, місце постійної дислокації якої — Курськ.
Прокурорка Манон Ріддербекс конкретизувала: «Ракета випустила після вибуху тисячі маленьких залізних частинок специфічної форми, так звані метелики, знайдені в тілах загиблих. Ушкодження відповідають тим, що може завдати ракета, запущена установкою «Бук». Не знайдено жодних слідів, які вказували б, що використано іншу зброю. Такий висновок підтверджується багатьма доказами, зокрема, результатами експертизи знайдених фрагментів та елементів, перехопленими телефонними розмовами обвинувачених, показами свідків, фото і відео «Бука».
Прокурори навели свідчення очевидця запуску ракети з поля поблизу м. Сніжне, окупованого російськими військами. Ще 12 свідків бачили її димний слід. Супутникові знімки теж зафіксували район запуску. На одному з них видно «Бук», який рухається в бік цієї точки. А на фото тягача, яким транспортували «Бук», є телефонний номер фірми «Будмеханізація» з Донецька. Один із очевидців бачив, що коли «Бук» повертався з місця запуску ракети, її на зенітно-ракетному комплексі вже не було.
Відтак, Тійс Берґер, державний обвинувач Нідерландів, вимагав на суді довічно ув’язнити чотирьох винних у знищенні MH17. Зокрема, трьох громадян РФ — «міністра оборони» проголошеної російськими окупантами й їхніми колаборантами «Донецької народної республіки» (ДНР) і колишнього полковника Федеральної служби безпеки РФ Ігоря Гіркіна, полковника головного розвідувального управління генштабу збройних сил РФ Сергія Дубінського та підполковника запасу Повітрянодесантних військ РФ Олєга Пулатова. А також громадянина України — командира розвідпідрозділу ДНР Леоніда Харченка. За інформацією Бі-бі-сі, 11 березня його заарештували в ДНР нібито в кримінальній справі. Але товариш Харченка вважає, що його сховали від спецслужб України.

Безпосередні злочинці
Жоден обвинувачений на суд не з’явився. Тож вони оголошені в міжнародний розшук. Взаємодіяти зі судом погодився лише Пулатов, чиї адвокати були присутні в залі суду — таким чином у РФ вирішили отримати доступ до матеріалів справи про знищення літака рейсу MH17.
У прокуратурі Нідерландів з’ясували: «Гіркін, Дубинський, Пулатов і Харченко безпосередньо несли відповідальність за «Бук». Зокрема, Гіркін просив у свого керівництва «Бук» і поставив йому завдання, Дубинський відповідав за транспортування цього зенітно-ракетного комплексу, а Пулатов і Харченко допомагали йому прямувати визначеним маршрутом і потім повернутися до РФ. За висновком прокуратури, всі четверо «спільно керували планом знищення літака».
У прокуратурі констатували: «Звинувачені мали на меті збити український військовий літак, але це не змінює суті звинувачень і доказів за нідерландським законодавством, незалежно від того, було їхньою метою збити військовий чи цивільний літак. Ст. 168 кримінального кодексу Нідерландів забороняє збивати цивільні чи військові літаки».
У прокуратурі наголосили, що звинувачені використали «Бук», знаючи, що повітряний простір не закритий, тож цивільні літаки курсують над зоною бойових дій. Відтак, застосування зенітно-ракетного комплексу було свідомим ризиком для цивільних літаків.
Державний обвинувач Нідерландів нагадав: «Застосування такої зброї, як «Бук», у військових цілях виправдано тільки при дотриманні суворих умов. Зокрема, це можуть робити військовослужбовці на службі держави, яка визнає закони війни». А обвинувачувані громадяни РФ оголосили себе військовими ніким не визнаної ДНР. «Імунітет комбатанта» поширювався б на них, якщо б вони відкрито діяли від імені своєї держави. Але вони стверджують, що не отримували накази з РФ і не були на Донбасі її військовими. А в прокуратурі Нідерландів нагадали, що ДНР не визнана міжнародним співтовариством, тому не може мати законних збройних сил. 
Прокуратура Нідерландів перевірила та відхилила поширювану з РФ дезінформацію про нібито вибух на облавку Boeing чи буцімто його збиття українськими військовим літаком або «Буком». І з’ясувала, що на уламках малайзійського лайнера не було слідів від куль авіаційної гармати та будь-яких інших ракет, крім випущеної з «Бука».

Опосередковані зізнання
У суді прослухали перехоплені Службою безпеки України телефонні розмови людей із голосами Пулатова, Гіркіна, Дубінського та Харченка. В одній із них людина з голосом, подібним на Дубінського, сказала людині з голосом, подібним на Пулатова за добу до збиття Boeing: «Якщо вночі притягнуть «Бук» — прийде одразу туди до тебе».
Одразу ж після падіння Boeing людина з голосом, подібним на Марченка, доповіла в перехопленій розмові: «Ми на місці, одну вже «сушку» (винищувач «Су-27». — Ред.) збили».
Прокурори розповіли про екстаз окупантів та їхніх колаборантів у соціальних мережах із приводу збиття, як вони тоді вважали, українського військового літака. А деталі пересування «Бука» територією Донбасу вдалося відновити завдяки фото й відео та перехопленим телефонним розмовам ДНР, учасники яких детально обговорювали транспортування зенітно-ракетної установки в день збиття літака.
Ніхто з звинувачених не заперечив, що на більшості оприлюднених записів лунали їхні голоси. А Гіркін визнав торік в інтерв’ю іноземним журналістам «опосередковану відповідальність» за загибель пасажирів та екіпажу рейсу МН17. І підтвердив, що просив голову окупаційної адміністрації Криму Сергія Аксьонова допомогти з отриманням зенітно-ракетних комплексів із екіпажами.
Натомість захист Пулатова визнав, що 53-тя зенітно-ракетна бригада Збройних сил РФ брала участь в окупації частини Донбасу. Бо вимагав 20 грудня, щоб до справи про збиття MH17 долучили свідчення очевидця, який входив до складу цієї бригади на Донбасі 2014-го.
Президент РФ теж уже не заперечує участь російських військ в окупації частини Донбасу. На пресконференції 23 грудня він заявив: «Ми що — мали зовсім безвольно дивитися на те, що відбувається на Донбасі? Ми були змушені щось робити 2014 року. І так виникла криза, що розвивається».
Того ж дня нідерландські прокурори зауважили у своїх висновках: «Люди в Росії, які дали дозвіл на доставку озброєнь та екіпажу ЗРК «Бук», керівництво РФ, — також несуть відповідальність».

Юридичний удар
Еміне Джапарова, перша заступниця міністра закордонних справ України, констатувала: «Обвинувальний висновок, підготовлений прокуратурою Нідерландів — юридичний удар по російському наративу про нібито громадянську війну в Україні. Російська держава надала російським аґентам російську зброю, за допомогою якої було скоєно жахливий злочин на території України. Також прозорість і високі стандарти доказів, які використовують у нідерландському кримінальному процесі, без сумніву, покладають юридичну відповідальність за збиття літака рейсу МН-17 саме на Росію. Це доведений факт, що зображений у граніті».
А Ірина Венедиктова, генеральна прокурорка України, запевнила: «Спільно з партнерами з міжнародної спільної слідчої групи ми продовжуємо розслідування, яке спрямовано на встановлення інших осіб, причетних до цього злочину, в т. ч. тих, хто здійснював запуск ракети та віддавав відповідні накази. Міжнародний кримінальний суд допоможе притягти до відповідальності посадових осіб РФ і ватажків бойовиків, адже військові злочини, аґресія, злочини проти людяності не мають термінів давності».
Наступне засідання суду запланували провести в березні 2022-го. На ньому виступить представник захисту одного з обвинувачених — Пулатова. Адвокат Андрій Гук пояснив: «Росії потрібно якомога далі відтягнути фінальне рішення суду, яке може відкрити дорогу для переслідування наступного рівня військового керівництва».
Ще кілька засідань повинні відбутися в Гаазі в травні та червні, щоб обвинувачення, адвокати родичів і захисту могли відповісти на заяви одне одного. На цьому розгляд справи завершать.
Для оголошення рішення суду забронювали три дати — 22 вересня, 17 листопада або 15 грудня ц. р. Очікують, що суд завершиться до січня 2023-го.
Як повідомляв «Міст», Україна передала до суду в Гаазі докази воєнних злочинів РФ.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply