Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 28, 2022

На складах озброєнь у Болгарії спалахнули пожежі

Автор:

|

Серпень 30, 2022

|

Рубрика:

На складах озброєнь у Болгарії спалахнули пожежі
Еміліан Гебрев

Нещодавно вибухнув склад боєприпасів у Болгарії. Таке в цій країні трапилося не вперше. Об’єкт належав компанії «Емко» сумнозвісного виробника та гендляра зброєю Еміліана Гебрева, що так само не вперше (власне, вже вп’яте за кілька років) потерпів від пожеж на своїх складах. Сам п. Гебрев підозрює, що за цим нападом стоять російські спецслужби. Так само, як і за скоєною 2015 року спробою замаху на нього, коли чоловік зазнав нападу зі застосуванням нервово-паралітичної речовини «Новачок». Але наразі достеменно про це нічого не відомо, тож болгарські експерти не плекають особливих надій на те, що влада колись розкриє цю справу. Що також не вперше. Щоправда цього разу сам п. Гебрев, який багато років уникав преси й був украй небагатослівним, на диво публічно розповів про деякі деталі справи.

«Усе вказує на саботаж»
«Близько четвертої години ранку хтось пробрався на зовнішню територію комплексу навколо складу, внаслідок чого спрацювала сигналізація, й охоронці вирушили перевіряти комплекс. Незабаром після того склад вибухнув», — розповів торговець болгарському телеканалу bTV. Власне, сам комплекс, що постраждав, це колишній військовий об’єкт, який компанія п. Гебрева придбала кілька років тому, розташований поблизу південно-східного болгарського міста Карнобат. Він займає ділянку площею близько 220 га, де розміщені чотири склади, захищені кількома рядами огорожі, датчиками руху, відеокамерами й охоронцями. Власник відкидає версію про технічну несправність як причину вибуху. «Те, як спрацювали різні системи сигналізації, тобто за межами складів й у напрямку руху до складів, те, що не було людських жертв, і те, наскільки продуманою була акція, — все це вказує на цілеспрямований саботаж», — розповів Тихомир Безлов, експерт із питань безпеки аналітичного Центру вивчення демократії, розташованого в Софії.
Також англійське видання The Guardian цитує слова Еміліана Гебрева про те, що він на 100 % упевнений, що за нападом стоїть Російська Федерація (РФ). Натомість в інтерв’ю Deutsche Welle він висловився дещо обережніше: «Я ніколи не стверджував, що за диверсією зі стовідсотковою певністю стоїть Росія. А лише озвучив розумне припущення, до якого можна дійти, ґрунтуючись на попередніх діях російських спецслужб у Болгарії, Чехії та Великої Британії».
Болгарські експерти також майже не сумніваються в тому, що скоєне — справа рук росіян. «У суспільній свідомості наразі ще немає прямих доказів причетності РФ, це радше ланцюжки логічних висновків. Та це вже п’ятий вибух на складах і на виробничих потужностях «Емко», плюс напад на самого Гебрева — це не збіг», — упевнений п. Безлов.
А Руслан Трад, експерт із безпеки Атлантичної ради, не сумнівається: «З огляду на минулі інциденти, сумнівів мало. Гебрев та «Емко» не мають серйозних конкурентів у країні. І подібні акти саботажу в Європі дозволяють припустити, що РФ узяла під приціл європейські лінії постачання (озброєнь. — Ред.) до України та в інші конфліктні реґіони».

Болгарські помічники росіян
Фахівці також одностайно вважають, що російські спецслужби мають помічників на місцях. «Хоч я не можу назвати імен, я впевнений», — заявив п. Гебрев в інтерв’ю Deutsche Welle. А п. Безлов додає: «Подібні напади не можуть бути скоєні трьома аґентами, які приїхали з-за кордону. Усі напади на склади та заводи «Емко» потребували дуже точної інформації й аналізу щодо місць, окремих будівель і систем безпеки».
На думку п. Гебрева, допомога злочинцям або, принаймні, мовчазна підтримка їхніх дій проглядається і в діях деяких владних інституцій. «Якщо під політичними помічниками мати на увазі тих, хто дозволяє такі терористичні акти, хто робить усе можливе, щоб придушити правду і спрямувати розслідування в хибному напрямку, тоді так, Росія має таких помічників у Болгарії, — вважає він. — Це насамперед керівництво болгарської прокуратури, якій підпорядковуються і служби безпеки.
Відомий зброяр не приховує свого ворожого ставлення до Івана Геєна, генерального прокурора Болгарії. Він звинувачує його в тому, що той не проводив серйозного розслідування ні щодо нападів на склади та заводи «Емко», ні щодо ймовірної спроби замаху зі застосуванням «Новачка» проти самого бізнесмена.
Таку оцінку поділяє і п. Безлов. «Поки що нічого не відомо про серйозні розслідування, результати й навіть наслідки», — каже він. Приміром, під час першого нападу на «Емко» 2011 року виявили вибуховий пристрій, що не здетонував. Проте прокуратура не визнала його речовим доказом, оскільки пристрій не було підірвано, і припинила розслідування. «Незрозуміло, чи були це лінощі, чи намір, чи просто бракувало підказок чи влада не хотіла конфлікту з РФ», — дивується Безлов.

Здогади щодо мотиву
Чому склад «Емко» став ціллю акту диверсії, за яким найімовірніше стояли російські спецслужби? Насамперед напрошується думка про зв’язок із постачанням болгарської зброї в Україну, але вона не підтверджується фактами. «Я можу зі 100-відсотковою впевненістю сказати, що те, що зберігалося в Карнобаті, жодним чином не призначалося для України, — запевняє п. Гебрев. — Україні ніколи б не знадобилися ті вироби, що там були. На зруйнованому складі зберігали старі боєприпаси, призначені для використання як компоненти й елементи у виробничому процесі на заводах «Емко». Там також зберігали й інші матеріали, що залишилися після угоди за межами Європи, яка не відбулася». Він не бачить конкретної причини, через яку матеріали на цьому складі потрібно було знищити актом саботажу.
Експерти, знайомі з цим питанням, доходять такого ж висновку й припускають, що, мабуть, дрібнокаліберні танкові боєприпаси планували продати до Африки.
У той час, як сам Гебрев не вбачає раціональних мотивів для нападу, думки експертів щодо цього розходяться. «Гебрев та «Емко» стали ціллю, бо вони — одні з найбільших торговців зброєю та боєприпасами не лише в Болгарії, а й у всій Східній Європі. Вони можуть не лише виробляти таку продукцію, а й торгувати нею по всьому світу», — пояснює Тихомир Безлов.
Конфлікт між Гебревим і Росією також зумовлює не тільки те, що «Емко» постачає озброєння сторонам конфліктів, до яких залучена Москва. «Компанія «Емко» також є потужним конкурентом РФ на глобальному ринку озброєнь і боєприпасів, приміром, експортуючи боєприпаси для танків до Індії, що, можливо, є найбільшим ринком збуту для них. Багато років тому росіяни спробували викупити виробничі потужності «Емко», але Гебрев їм відмовив», — розповів експерт. «Будь-яке зірване постачання вигідне Росії. Це дуже серйозний сигнал, — упевнений п. Трад.

Розворот зовнішньої політики?
Цей імовірний акт саботажу має особливий сигнальний ефект у внутрішньополітичному контексті Болгарії. День вибуху був останнім днем роботи уряду Кирила Петкова, який зайняв явно прозахідну та проукраїнську позицію щодо війни в Україні. Також зовсім нещодавно болгарська влада вислала 70 аґентів російських спецслужб, які працювали під дипломатичним прикриттям. Тимчасовий уряд, який діє зараз, отримав від президента Румена Радєва першочергове завдання: не допустити втягування Болгарії у війну в Україні.
Тож інциденти, подібні до нападу на склад п. Гебрева, могли послужити арґументом і приводом для тих, хто волів мінімізувати допомогу Болгарії Україні та прагнув зовнішньополітичного нейтралітету.
Руслан Трад вбачає явні ознаки такої інтерпретації: «Аналіз дебатів у соціальних мережах показує, що скоєне вже використовують як арґумент у групах, що закликають до болгарського нейтралітету. На таких платформах поширюють паніку, стверджуючи, що Болгарія буде безпосередньо втягнута у війну. Враховуючи точність, із якою скоїли напад, час, вочевидь, також обрано невипадково».
Натомість бізнесмен щодо такої версії налаштований скептично. «Не вірю, що хтось хоче вплинути на геополітику Болгарії за допомогою подібних актів саботажу», — запевняє він.
Українська служба Deutsche Welle

Як повідомляв «Міст», групу військових у Болгарії звинуватили у шпигунстві для РФ.

About Author

Meest-Online