Новини для українців всього свту

Tuesday, Nov. 29, 2022

На кліматичній конференції ООН Зеленський говорив про екологічні «бомби»

Автор:

|

Листопад 08, 2021

|

Рубрика:

На кліматичній конференції ООН Зеленський говорив про екологічні «бомби»
Володимир Зеленський виступає на саміті COP26, 1 листопада 2021 р., Ґлазґо

У Ґлазґо (Велика Британія) розпочалася конференція Рамкової конвенції Організації Об’єднаних Націй (ООН) із питань зміни клімату Conference of the Parties 26 (COP26), яка триватиме до 12 листопада. На захід зібралися майже 120 світових лідерів і близько 25 тис. делегатів із різних країн. Серед учасників, зокрема, президенти США Джо Байден і Франції Еммануель Макрон, виконувачка обов’язків канцлера Німеччини Анґела Меркель, прем’єр Канади Джастін Трюдо. Прибув до Ґлазґо і президент України. Лідери держав 1 листопада провели саміт, після чого решта делегатів обговорюватимуть глобальні кліматичні проблеми ще майже два тижні.

«Червоний код для людства»
Раніше ООН визначила глобальне потепління як «червоний код для людства». Через величезні викиди парникових газів у атмосферу температура на Землі невпинно зростає — це провокує екстремальні погодні явища, в т. ч. посухи, повені та лісові пожежі. Останнє десятиліття було найтеплішим за всю історію людства, тож уряди країн світу погоджуються, що необхідні термінові колективні дії.
2015-го 196 держав ухвалили Паризьку угоду з клімату, в рамках якої всі учасники, незалежно від ступеня їхнього економічного розвитку, зобов’язалися скоротити шкідливі викиди в атмосферу. Паризька угода закріпила мету не допустити у XXI ст. підвищення середньої температури на планеті вище, ніж на 1,5 градуси за Цельсієм порівняно з рівнем доіндустріальної епохи. Але угода не передбачає ні фінансових, ні правових санкцій у разі, якщо якась із країн-учасниць не виконає індивідуального плану зі скорочення викидів.
Свого часу, Барак Обама схвально висловився про Угоду як «амбітну» й «історичну», проте Дональд Трамп її відкинув. Натомість Джо Байден першого ж дня свого президентства розпорядився щодо поновлення участі США у Паризькій угоді.

Виступ Зеленського
У своєму виступі на COP26 президент України похвалився, що держава, яку він очолює, планує досягти кліматичної нейтральності не пізніше 2060 року. Також він попередив, що на території тимчасово окупованих Окремих районів Донецької та Луганської областей та Автономної Республіки Крим виникли екологічні «бомби», які загрожують усьому світу. «Півострів Крим із неповторною флорою і фауною став військово-морською базою Російської Федерації (РФ). А на частині Донбасу — затоплення шахт, деградація ґрунту, нестача питної води. І все це зараз. Це спільна загроза для всього світу. В наш час лихо, хоч би де воно сталося, стосується всіх», — сказав Володимир Зеленський.
За його словами, це доводить Чорнобильська траґедія, яка торкнулася всіх, а не лише України. Але ця катастрофа також продемонструвала, що дієвим механізмом для відновлення довкілля є невтручання людини, адже природа в Чорнобилі відновлюється швидше, ніж очікували.
Водночас український лідер додав, що це не означає, що не варто нічого робити взагалі. «Ми можемо здатися. Повені й пожежі будуть щотижня. Купатись у морі зможемо лише в костюмах хімічного захисту. Решту життя проведемо в респіраторах. Чиста питна вода — лише у вихідні. Продукти, вирощені не на токсичному ґрунті, — лише на Новий рік і на особливі свята. А середня тривалість життя у світі становитиме 25-30 років. Можливо, це було б справедливим покаранням для нас, для людства. Для тих, хто забув, що це — наша планета. І для тих, хто забув, що це не наша планета, а планета ведмедів, тигрів, панд, коал, китів, акул», — зазначив він.
На думку п. Зеленського, «щоб подолати глобальне потепління, потрібне глобальне потепління у відносинах держав». Також він додав, що домовленості нічого не варті, якщо для когось це просто слова і щодо екологічних угод, і щодо тих, які не стосуються довкілля. «Лікувати треба, на мою думку, не симптоми, а першопричину, змінювати не принципи виробництва та надрокористування, а глобальне мислення, глобальне поведінку, пріоритети світової політики і кожної держави. Вимірювати не лише фінансове, а насамперед екологічне зростання, не лише рівень валового внутрішнього продукту чи рівень інфляції, а, перш за все, рівень чистоти повітря, води, землі. Сприймати будь-яку територію не як ринок збуту товарів чи послуг, а як домівку для тисяч представників флори і фауни. Пишатися не новими моделями техніки, не тільки тим, що ми щось створюємо, а тим, що ми щось важливе зберігаємо», — наголосив глава української держави.
Також він зазначив, що Україна однією з перших у Європі ратифікувала Паризьку кліматичну угоду. Крім цього, за його словами, за обсягами скорочення шкідливих викидів Україна посідає четверте місце серед 45 сторін Рамкової конвенції ООН, які взяли на себе такі зобов’язання. Володимир Зеленський наголосив, що Україна має намір скоротити викиди парникових газів на 65 % (від рівня 1990 року) до 2030-го, а не пізніше 2060 року досягти кліматичної нейтральності.

Вашинґтон розчарований Москвою та Пекіном
Напередодні саміту COP26 Джо Байден дорікнув РФ та Китайській Народній республіці (КНР) за відсутність бажання брати на себе конкретні зобов’язання. «Що стосується розчарувань. Розчарування пов’язані з тим фактом, що не лише РФ, але й КНР, по суті, не проявили себе в плані будь-яких зобов’язань щодо розв’язання проблеми клімату. І люди розчаровані цим. Мене самого це розчарувало», — заявив він наприкінці.
За даними американської Аґенції захисту довкілля (U. S. Environmental Protection Agency), КНР викидає в атмосферу найбільше в світі двоокису вуглецю (30 %), наступними йдуть США (15 %), 27 країн Європейського Союзу (9 %) Індія (7 %) і РФ (5 %). Водночас ні Путін, ні китайський керівник Сі Цзіньпін не приїхали на саміт COP26 у Ґлазґо. Серед країн, які роблять недостатньо, Джо Байден також згадав і Саудівську Аравію.
Як повідомляв «Міст», цьогорічний саміт «Великої двадцятки» розчарував.

Ігор Берчак

Мовою чисел
64 % українців вважають, що за останні кілька років екологічна ситуація у місцевості, де вони проживають, стала гіршою. Про це свідчать результати загальнонаціонального опитування, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва спільно з Центром політичної соціології. Ще 24 % респондентів переконані, що ситуація не змінилася, а про покращення екологічної ситуації заявили лише близько 5,5 %. Про погіршення екологічної ситуації частіше говорять на Сході — 73 %, натомість у Центрі та на Півдні — по 67-68 %, а в Західному реґіоні — 44 %. Найчастіше на погіршення екології вказують жителі Києва (76 % на противагу 66-69 % серед жителів обласних центрів та інших міст). Жителі сіл і селищ рідше висловлювали неґативні оцінки та дещо частіше говорили, що ситуація не змінюється.
Це опитування свідчить про те, що серед проблем, які найбільше впливають на їхні родини й оточення, респонденти назвали забрудненість водойм (46 %), засміченість побутовими відходами (33 %), надмірне споживання хімічних добрив (27 %), забруднення повітря транспортом (23 %) чи промисловими підприємствами (21 %). При цьому проблему забруднення водойм істотно частіше згадували на Сході (57 % проти 37 % на Заході), а для жителів Західного реґіону актуальнішою проблемою стала засміченість побутовими відходами (41 %), натомість у Центральній Україні цю проблему згадали 28 % респондентів, а на Півдні та Сході — по 32-33 %.
Крім цього, 26 % українців вважають проблеми екології однією з найактуальніших загроз для країни. Серед загроз для безпеки країни українці частіше згадують лише загрозу подальшого економічного занепаду (31 %).
Близько 14 % українців назвали погіршення екологічної ситуації вагомою проблемою для них особисто. Це контрастує з тим, що українці все більше усвідомлюють важливість охорони довкілля для країни загалом. Однак це очікувано, адже, кажучи про те, що їх хвилює особисто, громадяни називають короткотермінові проблеми, з якими зіштовхуються повсякденно, а пандемія, вочевидь, загострила загрозу втрати доходів і недоступності лікування.
Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва спільно з Центром політичної соціології провели опитування в усіх реґіонах України за винятком окупованих територій Криму та Донбасу 14-24 серпня ц. р. Методом особистого інтерв’ю за місцем проживання опитали 2 001 респондентів. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,2 %.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply