Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 27, 2021

Марків не винен: Аваков каже про нові докази в справі

Автор:

|

Вересень 05, 2020

|

Рубрика:

Марків не винен: Аваков каже про нові докази в справі
Демонстрація на підтримку Віталія Марківа біля МЗС України. Київ, 14 жовтня 2019 р.

Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ, України скликав спеціальний брифінг, аби повідомити, що вдалося знайти нові докази невинуватості старшого сержанта Національної гвардії України (НГУ) Віталія Марківа, котрого торік засудили в Італії до 24 літ позбавлення волі. Міністр заявив, що йдеться про низку свідків, експертиз і слідчих експериментів. Вони, як він стверджує, переконливо засвідчують непричетність Віталія Марківа до загибелі 24 травня 2014-го під час боїв під Слов’янськом італійського фотографа Андреа Роккеллі та його російського перекладача Андрія Миронова. «Рокеллі загинув від мінометних осколків, а Марків мав у руках автомат, тому це неможливо, бо у нього була інша зброя», — наголосив п. Аваков.

Здивувався навіть прокурор
Нагадаємо, що 30-річного Віталія Марківа, котрий ще 2003-го разом із родиною переїхав до Італії та має подвійне громадянство, улітку 2017 року затримали італійські правоохоронні органи. 12 липня 2019-го суд м. Павія визнав українця винним у сприянні умисному вбивству Андреа Рокеллі та Андрія Миронова та засудив його до 24 літ позбавлення волі.
Та навіть Андреа Дзанончеллі, прокурор у справі, здивувався суворістю цього вердикту, адже просив лише 17 років. Тоді Арсен Аваков, котрий особисто був присутній на процесі, заявив, що рішення суду оскаржать, а президент України доручив Міністерству закордонних справ (МЗС) і Генеральній прокуратурі України повернути Віталія Марківа на Батьківщину.
Розгляд апеляції мав розпочатися у Мілані ще навесні ц. р., але через пандемію Covid-19 його перенесли на вересень. За словами п. Авакова, розгляд апеляції має розпочатися 29 вересня. У своєму клопотанні захист просить остаточно і беззаперечно виправдати Віталія Марківа.

Українець був позбавлений права на захист
Арсен Аваков наголосив, що Марків був фактично позбавлений права на захист — жодного разу італійські правоохоронці не приїхали до України, незважаючи на те, що їх запрошували. «Будь-який незаангажований експерт, якщо підніметься на гору Карачун біля Слов’янська, погодиться, що Марків не міг здійснити той постріл — це неможливо. Таким чином, слідство не було проведене в повному обсязі, і Віталій Марків був позбавлений безумовного права на об’єктивне розслідування і прав на захист, — заявив він. — Наше слідство знайшло низку свідків, важливих для встановлення картини загибелі журналістів, та які дають покази, з яких чітко видно невинуватість Віталія Марківа».
Зокрема, монстр повідомив, що Стелла Хорошева, колишня прессекретарка так званого народного мера окупованого Слов’янська В’ячеслава Пономарьова, котра контактувала зі загиблими Рокеллі та Мироновим під час їхньої поїздки на територію, підконтрольну терористичній організації «Донецька народна республіка», уже кілька років мешкає в Італії й її можна викликати для складання свідчень за запитом суду. «Крім цього, ми провели низку експертиз і слідчих експериментів на місці подій — у Слов’янську і на горі Карачун, які також дали переконливі результати на користь невинуватості Марківа», — зазначив він.
Арсен Аваков закликав італійський суд взяти нові докази до уваги. «Хочемо дати сигнал про нашу повну готовність співпрацювати з італійськими правоохоронцями», — зазначив він і закликав італійський уряд не політизувати справу Віталія Марківа.

На відстані 1 км 760 м
Своєю чергою, Максим Цуцкірідзе, начальник Головного слідчого управління Національної поліції України (НПУ), також підкреслив, що з тіла фотокореспондента експерти вилучили осколки від міни, яка була випущена з міномета. «Тобто міна, а не куля, стала причиною смерті Андреа Рокеллі, — наголосив він. — Установлено, що відстань між позицією, на якій перебував і ніс службу солдат Марків, та місцем загибелі журналіста Роккеллі та Миронова, становить 1 км 760 м. З позиції солдата Марківа місце загибелі взагалі не проглядалося та було поза візуальним спостереженням. Насамперед через велику відстань, наявність на залізничному переїзді вагонів і густий покрив дерев у місці загибелі Рокеллі та Миронова».
Також правоохоронець додав, що у ході слідства проаналізували нормативні акти, на підставі яких військовослужбовці НГУ та Збройних сил (ЗС) України перебували на своїх позиціях. «Згідно з цими наказами, у солдатів НГУ на озброєнні перебувала виключно стрілецька зброя. Це дуже важливо, бо ви знаєте, що згідно з актом розтину італійського журналіста, він загинув саме від мінометних осколків», — зазначив п. Цуцкірідзе.
За його словами, слідчі НПУ провели 11 експертиз, сім слідчих експериментів і допитали 70 свідків, аби дослідити хронологію подій артилерійського обстрілу, та встановили обставини смерті Рокеллі та Миронова. Також допити свідків та експерименти дозволили встановити позицію Марківа на горі Карачун. Як з’ясувалося, він перебував лівіше від телевежі, розташованої на горі в напрямку міста Слов’янськ, де загинули Роккеллі та Миронов.
«Допитали та провели слідчий експеримент із солдатом НГУ Кузиком, котрий пліч-о-пліч ніс службу на позиції разом із Марківим. Він підтвердив відсутність мінометів і наявність у Марківа лише автомата. При цьому свідок Кузик на підтвердження своїх слів надав нам свій мобільний телефон, на якому було зроблено низка відеозаписів, які долучено до матеріалів провадження й які фіксують видимість позиції», — додав Максим Цуцкірідзе.
Також він заявив, що зібрані правоохоронцями докази свідчать про провокаційні дії проросійських сепаратистів. Вони, за його словами, мали на меті компрометацію українських військовослужбовців. «За таких обставин не виключається версія умисного заманювання бойовиками незаконних збройних формувань італійського журналіста Роккеллі, росіянина Миронова та французького журналіста Вільяма Регулона, котрому пощастило вижити, до приміщення заводу Zeus Ceramica з подальшою провокацією військовослужбовців України на перехресний вогонь, наслідком чого стала загибель двох іноземних громадян», — зазначив п. Цуцкірідзе.
За його словами, є підстави так вважати і через знайдену 27 травня 2014 року в одязі Миронова записку, підписану вже згадуваною Стеллою Хорошевою. Слідчі допитали її сина, вилучили нотатник зі записами Хорошевої, який став у нагоді для проведення почеркознавчої експертизи.
Також Максим Цуцкірідзе оприлюднив відео, на якому бойовики в інтерв’ю російському телеканалу зізнаються, що у районі заводу Zeus Ceramica, неподалік від якого виявили тіла Роккелі та Миронова, вони перебували у цивільному одязі, позаяк знали, що українські військовослужбовці по цивільних не стріляли.
Як повідомляв «Міст», італійці вимагають від України мільйонні компенсації у справі Марківа.

Ігор Берчак

До слова
30 серпня Посольство США в Україні закликало Російську Федерацію (РФ) «припинити посягання на основні свободи в Автономній Республіці Крим (АРК)». Крім цього, в посольстві закликали російську владу звільнити незаконно ув’язнених українців, а також припинити рекрутувати кримців до лав російської армії, повідомляє «Голос Америки». «У Міжнародний день жертв насильницьких зникнень ми закликаємо РФ припинити посягання на основні свободи в АРК, звільнити українців, яких вона протиправно ув’язнила, щоб помститися за мирне інакомислення, та припинити кампанію призову кримчан до російських ЗС», — йдеться в заяві. МЗС України також закликало світову спільноту звернути увагу на факти зникнення і викрадення людей на території окупованих АРК та окупованої частини Донбасу. За даними активістів, з моменту анексії АРК до 2019 року на півострові зникли 44 людини, в основному, кримські татари.
Вочевидь, аби продемонструвати свою зневагу до прав людини, окупаційна влада АРК саме в Міжнародний день жертв насильницьких зникнень провели обшуки в помешканнях чотирьох кримськотатарських активістів, яких потім ще й забрали до управління Федеральної служби безпеки РФ. Після допиту чоловіків звільнили. Ця акція викликала різку реакцію з боку Туреччини. «Це черговий приклад систематичних утисків і залякування кримських татар, що розпочалися після незаконної та нелегітимної анексії АРК 2014-го. Туреччина продовжить підтримувати кримських татар, братній народ, які захищають свої права й інтереси у мирний спосіб і намагаються бути почутими через демократичні інструменти», — зазначає МЗС Турецької Республіки. Своєю чергою, прокуратура АРК на материковій частині України відкрила карне провадження за фактом порушення недоторканості житла під час проведення незаконних обшуків у будинках кримських татар.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply