Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Лукашенко вирішив прорубати вікно в Європу за допомогою біженців

Автор:

|

Січень 26, 2017

|

Рубрика:

Лукашенко вирішив прорубати вікно в Європу за допомогою біженців

В Угорщині міґранти живуть у наметах у чистому полі, натомість Білорусь обіцяє «найкращі міжнародні стандарти»

Президент Білорусі вчергове продемонстрував майстер-клас із уміння сидіти на двох стільцях одночасно. Німецький часопис Tageszeitung повідомив про угоду між Мінськом і Брюсселем щодо розміщення на території Білорусі таборів для біженців. Видання посилається на внутрішні документи Європейської комісії (ЄК), які опинилися в його розпорядженні. То ж у найближчі роки міжнародні структури інвестують в будівництво таборів для переселенців у Білорусі щонайменше 7 млн EUR. Очікується, що центри розміщення зможуть вмістити до 10 тис. осіб.

«Найкращі міжнародні стандарти»
У публікації Tageszeitung наголошується, що в кожному з майбутніх таборів розміститься 30-50 осіб, умови перебування там відповідатимуть «найкращим міжнародним стандартам». Зокрема, повинні бути окремі житлові секції для жінок і сімей, а також можливість отримати на місці психологічну та медичну допомогу. Табори будуть не тільки відкритого, але і закритого типу, в яких «міґрантів утримуватимуть під замком доти, доки вони не будуть депортовані з Білорусі або не залишать її добровільно».
Фінансування проекту буде здійснюватися за програмою «Європейського сусідства». Очікується, що Білорусь прийме біженців із Сирії, України та росіян, «котрі втікають від економічних труднощів». На думку німецького часопису, в останню категорію потраплять насамперед переселенці з Чечні.
Білоруські офіційні особи з приводу цієї ініціативи висловлюються вкрай обережно. У Міністерстві закордонних справ країни інформацію про співпрацю з Європейським Союзом (ЄС) підтвердили та відзначили, що Мінськ буде реалізовувати проект спільно з Міжнародною організацією з міґрації Організації Об’єднаних Націй (ООН).
Суму 7 млн EUR підтвердили і в Міністерстві внутрішніх справ (МВС) Білорусі. Однак, представник МВС наголосив, що мова не йде про додатковий прийом переселенців з Європи, а тільки про «поліпшення умов для тих, хто намагається зараз потрапити в ЄС через Білорусь».

Без сирійців, але з чеченцями
Сторонньому спостерігачеві може здатися, що тиха та спокійна Білорусь не має жодного стосунку до міґраційної кризи, від якої потерпає Європа. Справді, через кордон країни з Польщею не намагаються прорватися сотні тисяч біженців із Сирії чи Іраку.
Натомість офіційний Мінськ нарікає на наплив переселенців із Середньої Азії та Кавказу. Особливо багато міґрантів у Брестській області скупчуються влітку, коли спати можна хоч у наметі, або й просто неба. Лише за перше півріччя 2016 року, за інформацією прес-служби Брестської прикордонної групи, було зафіксовано 16 517 виїздів північнокавказьких і середньоазіатських міґрантів через пункт пропуску «Брест» (залізничний вокзал).
Міґрують, в основному, сімейними кланами або невеликими компаніями. При цьому кращої долі на всіх не вистачає. Близько 70 % тих, хто спробував перетнути польський кордон, змушені повертатися назад. Тож проблема міґрантів для Білорусі стоїть досить гостро.

Міґранти в обмін на візи
Tageszeitung зазначає, що в обмін на згоду розмістити «проблемних» міґрантів Білорусь отримає від Євросоюзу істотні бонуси. Йдеться про три угоди між Мінськом і Брюсселем. Перша передбачає значне спрощення візового режиму для білорусів, чого Мінськ активно домагається останніми роками. Цікаво, що при цьому Білорусь — світовий лідер за кількістю виданих шенґенських віз: за даними ЄК, 2014-го їх було видано 880 тис., а 2015 року — 753 тис.
Друга угода має врегулювати так зване мобільне партнерство — спрощену процедуру видачі робочих і студентських віз для білорусів. Третя передбачає, що Білорусь візьме на себе зобов’язання з реадмісії — повинна буде забирати назад біженців, котрі потрапили в ЄС через її територію.
Найцікавіше те, що білоруському бюджету наплив міґрантів обійдеться практично в копійки (і не забуваймо про 7 млн EUR). Зараз у країні близько 3 млн кв. м порожнього житла. Білоруська влада цілком здатна «освоїти» сім мільйонів європейських грошей, загнавши біженців у порожні бараки в прикордонних селищах.
Звісно, самих міґрантів це може дещо шокувати, адже в їхньому уявленні Європа — це практично рай на Землі. Навряд чи Білорусь їм видасться чимось схожим. Тим більше, що декотрі біженці дуже вибагливі. Так, у вересні минулого року сім’я сирійських біженців, яка прибула в Литву, зажадала відправити її в Канаду або «іншу країну з розвиненою системою соціальних гарантій». Алі Абдулла, глава родини сирійців, розповів журналістам, що субсидія, яку він отримує, не покриває навіть витрат на проживання.

Мінськ — ЄС: будемо дружити
Рішення про облаштування на території Білорусі таборів для біженців можна вважати черговим зовнішньополітичним здобутком Олександра Лукашенка. «Певна річ, що для європейських чиновників тема міґрації дуже болюча, вони вітають будь-яку допомогу, підтримку в цьому питанні. Білорусь зі свого боку шукає точки дотику, сподівається на фінансову допомогу, зняття торгових бар’єрів», — розповів ресурсу «Лента.ру» експерт Ярослав Романчук.
За його словами, для Мінська важливо, що проблему біженців можна вирішувати, не змінюючи ні політичних, ні правових інститутів Білорусі, на чому ЄС раніше завжди наполягав. За словами п. Романчука, в перспективі Мінськ сподівається отримати статус країни з ринковою економікою, що необхідно для вступу в Світову організацією торгівлі.
Цікаво також те, що європейські чиновники, які довгий час дорікали білоруському режиму у відсутності демократії, публічно називали Мінськ «останньою диктатурою Європи», тему прав людини під час обговорення міґраційного питання не піднімали. Так видається, що Мінськ влаштовує Брюссель саме через свій авторитаризм. Демократична влада змушена була б обговорювати все з населенням, узгоджувати будівництво центрів на локальному рівні. В цьому ж випадку є можливість легко перекинути хоча б частину гострої проблеми на сусіду без зайвих питань.

Мінськ — Москва: заберемо всіх
Своєю чергою, російський політолог Кирило Коктиш вважає, що тему міґрантів президент Лукашенко може спробувати використати й як аргумент у суперечках з Росією. У Москві ініціатива білоруської сторони викликала, скажімо так, певне здивування, адже прикордонного контролю між двома країнами практично не існує. «З огляду на те, що у нас із Білоруссю немає демаркованого сухопутного кордону, це створює, звісно ж, можливості для зловживань», — заявив Сергій Лавров, міністр закордонних справ Російської Федерації (РФ).
Тобто, Олександр Лукашенко зовсім не гарантує, що десятки тисяч біженців із Близького Сходу не потраплять до РФ. З іншого боку, президент Білорусі має для росіян свою принаду. Фраза про «українських біженців» може означати, що Білорусь готова розмістити у своїх таборах тих мешканців Донецької та Луганської областей, котрі свого часу втекли в Росію, працевлаштовуватися не хочуть й досі вимагають «допомоги» від російського бюджету. Але найцікавіше, що утримуватимуть донецьких і луганських втікачів за гроші ЄС.
Треба віддати належне Олександрові Лукашенкові — він традиційно залишив собі поле для широкого маневру. «Хочу попередити, що ніякого «відстійника для міґрантів» у нас в країні бути не повинно. Гроші мусять виділятися не тільки під створення пунктів і поселень для незаконних міґрантів, але й для їхньої подальшої екстрадиції в країни проживання. Нам вони тут не потрібні», — сказав, як відрубав, президент Білорусі.

Ігор Берчак

До теми
Лейтенант управління міліції міста Гродно опинився під арештом після того, як повідомив, що офіцер однієї з білоруських частин прикордонних військ вербує найманців для «Донецької народної республіки» (ДНР), пише агентство «Белсат». Можливо, справа так би і залишилася непомітною, якби лейтенант Михайло Куцка, передчуваючи небезпеку, не записав відео, де розповів свою історію. «Від моїх агентів я отримав інформацію, що офіцер прикордонного комітету має вихід на незаконні військові формування самопроголошеної «Донецької народної республіки», — розповідає на відео лейтенант. — За словами мого інформатора, офіцер С. може познайомити з відповідними людьми для найму у військові формування ДНР. Я терміново доповів ці відомості своєму керівництву». За словами лейтенанта, він, відповідно до інструкції, передав зібрані матеріали в місцеве відділення Комітету державної безпеки Білорусі. Через кілька днів оперативника «підставили» — підозрювана у карній справі про поширення порнографії просто в його кабінеті жбурнула на стіл пачку мічених доларів. Хоча офіцер до грошей навіть не торкнувся, його змусили написати рапорт на звільнення, а через кілька днів взяли під арешт.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply