Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Лукашенко вшосте балотується на посаду президента Білорусі

Автор:

|

Червень 16, 2020

|

Рубрика:

Лукашенко вшосте балотується на посаду президента Білорусі
Олександр Лукашенко

У Білорусі стартувала передвиборча кампанія. І в ній зараз більше інтриги, ніж зазвичай у «перевиборах» Олександра Лукашенка. Опозиційні політики активно збирають підписи за своє висунення, а чинна влада не соромиться лякати країну «Майданом» і застосуванням сили.

«Вічний» президент
Вибори президента Білорусі відбудуться 9 серпня ц. р. Олександр Лукашенко балотуватиметься на найвищу посаду в країні вшосте. Він заявив, що не варто порівнювати ситуацію в Україні напередодні білоруських президентських виборів, адже в Білорусі «Зеленських немає». «Не треба нас порівнювати, як нещодавно газета сусідньої країни пописувала, що тут у нас з’явилися нові пашиняни (Нікола Пашинян — президент Вірменії, котрий здобув владу через протести опозиції. — Ред.), нові зеленські й у нас мало не ситуація не така, як у Вірменії, чи як в Україні. Маю сказати, що ситуація по-різному може складатися. І Зеленський, і Пашинян — люди талановиті. Я вже з ними близько познайомився», — зазначив білоруський лідер.
За його словами, в Білорусі не буде «ніяких Майданів», однак ніхто не заважає білорусам відкрито висловлювати свою точку зору. «Ми знаємо цілі, які переслідують тут окремих вітродуїв. Вони нам зрозумілі: влаштувати нам майданчик напередодні президентських виборів або в день президентських виборів. Так вони планували. Хочу попередити всіх, хто нас почує, всіх цих «майданутих», що майданів у Білорусі не буде. Ми нікому не будемо затикати рота. Будь ласка — є визначені місця в Мінську (столиця Білорусі. — Ред.) і в усіх містах, де можна вести дискусію. Мені здається, в Мінську є шість таких місць. Наша справа — контроль, щоб ви не вийшли за рамки. Йдіть і дебатуйте», — запросив глава держави.

Арешти опозиціонерів
Насправді ж президент Лукашенко рота неугодним ще й як затикає. 1 червня за «порушення правил проведення мітинґів» на 15 діб заарештували опозиційного політика Миколу Статкевича. Напередодні відразу в кількох містах Білорусі проводили пікети зі збирання підписів незалежних кандидатів у президенти. Статкевича затримали дорогою на один із них. Загалом по всій країні на пікетах, які не вимагають спеціального узгодження, затримали понад 20 осіб.
Блогера Сергія Тихановського затримали ще 6 травня дорогою на одну зі зустрічей із виборцями — його заарештували «за участь у несанкціонованому масовому заході», безпосередньо перед реєстрацією кандидатом у президенти. Це призвело до стихійних акцій солідарності по всій країні, більше сотні людей заарештували.
Сергія Тихановського звільнили з-під адміністративного арешту 20 травня, але стати кандидатом у президенти не зміг. Замість нього балотується його дружина Світлана. Вона сидить вдома з дітьми й узагалі не з’являється на публіці.
На електоральну перемогу на виборах сім’я Тихановського не сподівається і не планує наразі підтримувати когось із інших претендентів. «Якщо Лукашенко продовжить братиме участь, а Лідія Єрмошина (очільниця білоруської Центральної виборчої комісії. — Ред.) керуватиме, то закликати на такі вибори ми не будемо», — заявив блогер.
Водночас під час наради з кадрових питань президент Лукашенко розкритикував самовисуванця Валерія Цепкала, а іншого кандидата фактично звинуватив у шахрайстві. Він заявив, що має враження, що кандидати йдуть на вибори, щоб «перевернути країну і дестабілізувати обстановку».

Пікети зі збирання підписів
Згідно з білоруською Конституцією, аби стати кандидатом у президенти, потрібно зібрати мінімум 100 тис. підписів. Зробити це потрібно до 19 червня. Команда Тихановського організовує масові пікети для збирання підписів. У Мінську, Гомелі, Гродно, Могильові, Бресті, Вітебську й інших містах країни люди шикуються в черги, щоб залишити свій підпис за висунення у президенти дружину блогера. 31 травня в Мінську одночасно в черзі перебували 2,1 тис. осіб — ланцюг огинав кілька вулиць. Люди стояли так годинами.
Сергій Тихановський пояснює, що пікети зі збирання підписів потрібні для того, щоб продемонструвати владі, як багато білорусів хочуть змін. За його словами, такі акції можна вважати репетицією «великого мирного і тривалого протесту».
У білоруському сегменті Інтернету те, що відбувається, називають «підписною революцією», або «революцією капців». Така назва пов’язана з тим, що кампанія Сергія Тихановського відбувається під гаслом «Стоп тарган»: блогер порівнює Лукашенка з тарганом, тому капець як засіб боротьби з тарганами став символом протесту. Люди приносять на пікети старі капці та звалюють їх у купи.

Реакція влади
У відповідь на пікети Геннадій Казакевич, заступник міністра внутрішніх справ Білорусі, заявив, що акції з порушення громадського порядку та виборчого законодавства мають спланований характер, а членам виборчих комісій надходять погрози. Олександр Лукашенко навіть обговорив ситуацію з Валерієм Вакульчиком, головою білоруського КДБ. Він назвав те, що відбувається, «політичною пандемією» та заявив, що Майдану в Білорусі не допустить. «Ми не повинні допустити, щоб різного роду зграї та банди кримінальників швендяли по країні зі засуканими рукавами: люди, не дай, Боже, подумають, що гестапо повернулося, війна почалася. Й я цього не дозволю. Я вже військовим казав: сам буду проти них боротися, якщо треба. Хоча у нас вистачає людей у погонах, які здатні захистити свою країну», — наголосив президент.
Він також дав зрозуміти, що мова може йти й про іноземне втручання. Виступаючи в Мінському тракторному заводі, президент прозоро натякнув на те, що Сергія Тихановського на цих виборах нібито фінансує Росія. Останній і справді колись займався бізнесом у Москві. Однак жодних доказів того, що Росія стоїть за його участю в президентських виборах, немає. Та й блогер це категорично заперечує.

Уряд «перетряхнули»
Кожен диктатор боїться не лише свого народу, а й свого оточення. Олександр Лукашенко також остерігається державного перевороту. Він не раз заявляв, що любить час від часу «перетряхувати» свій уряд. Зробив це й напередодні цьогорічних президентських виборів — 3 червня відправив у відставку Раду міністрів Білорусі на чолі з її головою Сергієм Румасом, який працював із серпня 2018 року.
А 4 червня призначив новий уряд країни. Прем’єром став Роман Головченко, до цього — голова Держкомвоєнпрому. Олександр Лукашенко заявив, що претензій до Сергія Румаса не має, але вітає його бажання займатися бізнесом.

«Допомога» України
Не встиг іще Володимир Зеленський відмитися від втручання у вибори президента США, як його вже втягнули в нову аферу. Народні депутати ратифікували угоду з Білоруссю про реадмісію. Здавалося б, цілком буденна угода, але не у випадку з цією країною.
«Слуги народу» разом із «Опозиційною платформою — За життя» та «Батьківщиною» протягнули в Верховній Раді України страшну річ. Тихцем і не вникаючи в суть (дали право лише на один виступ, на який не зреагували), — зазначає Тарас Чорновіл, відомий український політолог. — Хто не знає, це угода, згідно з якою одна сторона передає іншій громадян, які незаконно прибули на її територію, а інша має їх забрати. Ніби нічого страшного — у нас така угода діє з Європейським Союзом (ЄС). Там були свої ризики, які виявилися мінімальними. Вони стосувалися незаконних міґрантів, що через нашу територію проникали до ЄС».
«Але з Білоруссю річ зовсім інша, — пояснює експерт. — Ратифікація цієї угоди розв’язує нашій колаборантській владі руки для передачі в Білорусь численних біженців від режиму Лукашенка, котрі перебувають на нашій території з якимось порушеннями міґраційного законодавства або опинилися у процесі розгляду їхніх заяв. А ще таким чином можна опосередковано через Білорусь фактично видати Росії біженців від путінського режиму. Просто треба заявити, що особа потрапила в Україну з Білорусі (доводити цього ніхто не стане). А в Білорусі з РФ кордону немає, зате на повну силу працюють рашистські спецслужби».
«Й основне. Реадмісія — це не екстрадиція. Тут немає складної екстрадиційної процедури, тривалого екстрадиційного арешту, немає оскаржень, адвокатів тощо. Схопили на вулиці, зачитали у відділку постанову та повезли до кордону в «ласкаві» лабети білоруського КДБ і рашистської Федеральної служби безпеки», — резюмує політолог.

Євген Клен

Як повідомляв «Міст», у Білорусі тепер хворих на коронавірус більше, ніж в Україні.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply