Новини для українців всього свту

Tuesday, Nov. 29, 2022

Лукашенко розпочав проти Європи «міґраційну війну»

Автор:

|

Листопад 11, 2021

|

Рубрика:

Лукашенко розпочав проти Європи «міґраційну війну»
Міґранти на польсько-білоруському кордоні

На початку цього тижня кілька сотень нелегальних міґрантів із країн Близького Сходу й Африки спробували прорватися з території Республіки Білорусь (РБ) на територію Республіки Польща (РП). «Найбільша на сьогоднішній день спроба силового вторгнення в РП почалася», — оголосили у Варшаві. В Європейському Союзі (ЄС) та США звинуватили Олександра Лукашенка, нелегітимного президента РБ, у використанні методів гібридної війни для тиску на ЄС та НАТО. Врешті-решт, першу спробу штурму кордону польські силовики відбили. Але кілька тисяч нелегалів, які розбили табір біля білорусько-польського кордону, можуть будь-якої миті розпочати новий наступ. Варшава збільшила на кордоні кількість військовослужбовців до 12 тис. Війська до кордону також стягує Литва. Україна напружилася.

Усе почалося в травні
Білоруський диктатор розпочав свою «міґраційну війну» в травні ц. р. — після примусової посадки літака Ryanair у Мінську та затримання опозиціонера Романа Протасевича. У відповідь на запроваджені проти його режиму санкції, він заморозив угоду про реадмісію міґрантів. На практиці це означало, що білоруська влада відмовлялася від зобов’язань щодо повернення на свою територію громадян третіх країн, які нелегально перетнули кордон і яких затримали на території ЄС. «Я чесно сказав, що ми не будемо більше утримувати тих, кого ви гнобили в Афганістані, Ірані й Іраку. В нас немає на це ні грошей, ні сил у результаті ваших санкцій», — заявив Лукашенко.
Відповідно, кількість спроб нелегального перетину кордонів РБ із країнами Балтії та РП почала стрімко зростати. Для розуміння масштабів проблеми: за даними Європейської аґенції з охорони кордонів Frontex, за весь 2020 рік кордон між РБ і Литвою перетнули 74 нелегали, натомість за перших шість місяців 2021-го їхня кількість зросла до 2,4 тис. осіб. За оцінками Арнольдаса Абрамавічуса, заступника міністра внутрішніх справ Литви, за чинної динаміки до кінця року їхня кількість у країні може сягнути 15 тис. (населення Литви — 2,8 млн осіб, приблизно, як у Львівській області. — Ред.).
Міґраційна криза на кордонах білоруський режим організував свідомо, впевнені в ЄС. «Створюючи штучний міґраційний маршрут і цинічно експлуатуючи міґрантів, Лукашенко намагається дестабілізувати Польщу, Литву та Латвію, аби змусити ЄС скасувати санкції проти Мінська», — йдеться в спільній заяві спецслужб РП.
Крім цього, автори заяви вважають, що Лукашенко також хоче змусити РП та інші європейські країни відмовитися від підтримки білоруської демократичної опозиції й її лідерки Світлани Тихановської. На їхню думку, криза на кордоні має політичний характер і створена державними структурами РБ.

Кінця-краю не видно
Причому зупинятися Лукашенко, судячи з усього, не наміру не має. РБ значно збільшила кількість авіарейсів із країн Близького Сходу до Мінська. До березня летовище білоруської столиці готується приймати близько 40 рейсів на тиждень, що значно більше, ніж у 2019-2020 рр., коли в білоруській столиці на тиждень приземлялося близько 17 літаків із цього реґіону. Найбільше рейсів очікують із Іраку, причому прибуватимуть вони здебільшого із трьох міст на території іракського Курдистану (автономний реґіон у складі Іраку. — Ред.): Ербіля, Шиладзе та Сулейманії, адже під тиском ЄС Ірак із серпня ц. р. скасував прямі рейси до Мінська з Багдада.
Наразі до РБ авіарейсами щодня прибувають близько 800-1000 міґрантів, свідчать дані німецьких спецслужб, яки цитує газета Welt am Sonntag. У зв’язку з цим, за інформацією видання, ще п’ять білоруських летовищ незабаром можуть задіяти для обслуговування рейсів із країн Близького Сходу. Вони перетворяться з національних на міжнародні. Один із них, як зазначають, розташований у місті Гродно, лише за 20 км від польського кордону.
Запрошення для міґрантів, на підставі яких ці люди приїжджають до РБ як «туристи», оформляє туристичне бюро «Центр-курорт», яке контролює держава. Позаяк його можливостей недостатньо, режим Лукашенка активно залучає місцеві можливості в різних країнах. Так, працівник одного з туристичних бюро в Багдаді на умовах анонімності розповів журналістам Deutsche Welle, що консульство РБ в Ербілі передало оформлення віз на в’їзд низці місцевих туристичних аґенцій.
Ще одне джерело поповнення «міґраційного резерву» — Російська Федерація (РФ). Сотні, якщо не тисячі втікачів із Афганістану та Сирії, які вже багато років жили в РФ, раптом опинилися в лісах польсько-білоруського прикордоння.

Захід стурбований
ЄС готовий допомогти польській владі владнати міґраційну кризу. «Ми перебуваємо в дуже щільному контакті та пропонуємо будь-яку допомогу, яку зможемо надати, щоб вплинути на ситуацію», — заявила Дана Спінант, представниця пресслужби Європейської комісії. За її словами, в ЄС триває підготовка нового пакету санкцій проти режиму Лукашенка.
У НАТО також заявили, що готові підтримати своїх союзників в дотриманні безпеки в реґіоні. «Ми стурбовані ескалацією на польсько-білоруському кордоні та закликаємо РБ поважати міжнародне право. Олександр Лукашенко цілеспрямовано тисне на членів НАТО — Литву, Латвію та РП: він використовує біженців у «гібридній тактиці», а це є неприйнятним. Альянс продовжує уважно стежити за ситуацією», — наголосили у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі (Бельгія).
«Вашинґтон також стурбований ситуацією», — заявив Нед Прайс, речник Державного департаменту США. За його словами, США засуджують експлуатацію та нелюдські дії щодо сприяння незаконній міґрації. «Поки режим у РБ відмовляється дотримуватися міжнародних зобов’язань, підриває мир і безпеку в Європі, репресує та знущається з людей, які прагнуть до свободи, ми будемо продовжувати чинити тиск на Лукашенка і не будемо зменшувати наші заклики до відповідальності», — заявив представник відомства.

«Зелені чоловічки»
Найгірше, що «міґраційна війна» може в якийсь момент перетворитися на повноцінне збройне зіткнення. Польські прикордонники не раз фіксували, як нелегальні міґранти часто діяли за підтримки вояків білоруської армії, які навмисно роблять проходи в загорожі, що мала б унеможливити незаконний перетин кордону. Міністерство оборони РП стверджує, що в таборі міґрантів біля білорусько-польського кордону, який ті облаштували після першої невдалої спроби штурму, також помітили велику групу людей в одностроях білоруських збройних сил.
Але залишається незрозумілим: хто ці люди? Пшемислав Журавський вель Ґраєвський, польський політолог та експерт із міжнародної безпеки, стверджує, що Комітет державної безпеки (КДБ) РБ ще в 2010-2011 рр. розробив операцію «Шлюз», суть якої полягає в тому, щоб переправляти нелегальних міґрантів через кордони і так тиснути на сусідні держави. Активну її реалізацію режим Лукашенка розпочав після запровадження санкцій та підтримки Заходом масових протестів білорусів проти сфальсифікованих президентських виборів улітку 2020-го. Одним із елементів операції «Шлюз» є перевдягання нелегалів у військові однострої армії РБ.
«Ми в РП пам’ятаємо путінських «зелених чоловічків» у Криму та на Донбасі. На щастя, у нас немає російської меншини, яка могла б послужити прикриттям для московської аґресії, «збунтуватися» та попросити «братерської допомоги», але перевдягання міґрантів у білоруську уніформу та переправляння їх через колючий дріт на польський бік розмиває межі між збройною аґресією й імміґраційним тиском. Немає гарантії, що замість замаскованих осіб або впереміш із ними до РП ввійдуть російські та білоруські солдати. Провокування збройних інцидентів, вочевидь, відбувається для того, щоб знайти прецендент і звинуватити РП і Литву в аґресії», — написав п. Журавський вель Ґраєвський на шпальтах тижневика «Український тиждень».
Як повідомляв «Міст», учасник штурму Капітолію попросив притулку в Білорусі.

Ігор Берчак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply