Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 24, 2021

Лукашенко погрожує відкрити «український фронт»

Автор:

|

Жовтень 10, 2021

|

Рубрика:

Лукашенко погрожує відкрити «український фронт»
Олександр Лукашенко

Олександр Лукашенко, нелегітимний президент Білорусі, заявив, що його країна «готова стати єдиною військовою базою» з Російською Федерацією (РФ), а Мінськ і Москва мають спільно «вжити якихось дій» у відповідь на «розміщення баз США на території України». В інтерв’ю американському телеканалу CNN білоруський диктатор також висловив численні претензії до США. Щоправда, потім ще й звинуватив американських журналістів… у обмані.

Інтерв’ю: бази США, КНР і «ваґнерівці»
«Найсумніше — це Україна. У нас відкривається новий, по-старому кажучи, фронт. Мало того, що туди побігли наші втікачі, — там створюють навчально-тренувальні табори в усе більшій кількості, де навчають роботі проти Білорусі… Туди, в Україну, тягнуть НАТОвські війська. Під виглядом навчальних центрів вони фактично створюють бази. Бази США створюють в Україні. Ясно, що ми маємо на це реагувати. Ми з президентом РФ проводили і проводимо консультації з цього питання та домовилися, що там треба вживати якихось заходів», — заявив Лукашенко під час наради з керівниками силових структур.
Те саме він повторив і в інтерв’ю Метью Ченсу з телеканалу CNN. «Якщо нам знадобиться, Білорусь перетвориться на єдину військову базу з РФ, щоб протистояти вашій аґресії, якщо ви вирішите атакувати. Я ніколи не робив з цього таємниці», — запевнив диктатор. Також він «наїхав» на правозахисні організації на кшталт Amnesty International або Human Rights Watch, які «не помічають» проблем на Заході, а у всьому звинувачують лише ті держави, що опонують США. «Що стосується стандартів e галузі прав людини, дайте мені, будь ласка, ці стандарти. Ці стандарти були створені вами на Заході, і ви хочете, щоб весь світ підкорявся цим стандартам. Будьте певні, вам нічого не вдасться», — пояснив самопроголошений президент Білорусі своє ставлення до західних правозахисників.
Він розповів, що саме в США «вбивають протестувальників пострілами впритул». «Ми ніколи не стріляли впритул у жодного опозиціонера або навіть радикала. А ви нещодавно показали по CNN дівчину, розстріляну в Конґресі США», — сказав Лукашенко. Цікаву заяву він зробив і про санкції проти Білорусі, наголосивши, що світ великий, і продавати товари можна не тільки в Європу чи США: «Ми експортуємо близько 40 % нашої продукції. Й РФ сама може все це купити. Але у нас є ще Китайська Народна Республіка (КНР) із 1,5 млрд населення, наш друг, і ми туди теж щось продаємо. Будемо продавати до Туреччини, Ірану, Пакистану, Індії, з ними у нас нормальні стосунки. Можемо обійтися без США і будемо продовжувати це робити».
А ще білоруський диктатор повторив стару побрехеньку про «законність» примусової посадки літака Ryanair у Мінську, на облавку якого був Роман Протасевич, колишній головний редактор опозиційного Telegram-каналу NEXTA. Натомість не підтвердив повідомлень про витік інформації з України в справі заарештованих «ваґнерівців». «Не було ніяких дзвінків із України з попередженням. Це абсолютна брехня. Ні український уряд, ні президент України, ні хто-небудь мене не попереджали. Мене попередив мій власний Комітет державної безпеки», — заявив Лукашенко.
І хоча йому вдалося озвучити всі свої пропаґандистські тези, білоруський диктатор усе одно залишився незадоволеним. Анатолій Глаз, прессекретар Міністерства закордонних справ Білорусі, звинуватив телеканал CNN в обмані. Він зазначив, що головною умовою Мінська було оприлюднення інтерв’ю «без купюр» і відповідні гарантії були отримані. Але в етер випустили тільки сюжет тривалістю менше десяти хвилин. «Це все, що завгодно, але точно не інтерв’ю. Можна сказати, це що підлий обман», — заявив чиновник.

Загрози для України
Але повернімося власне до «українського фронту». Білоруський диктатор і раніше озвучував різноманітні претензії на адресу Києва. Але ця заява була завчасу скоординована з Москвою. Дмитро Пєсков, прессекретар Кремля, офіційно підтвердив, що тему потенційного розширення НАТО на територію України не раз обговорювали Путін і Лукашенко, а для Москви таке розширення означатиме перетин «червоної лінії». І що РФ та Білорусь «вживатимуть заходів для дотримання безпеки двох держав».
Валерій Карбалевич, білоруський політолог, звернув увагу на серйозну зміну в зовнішній політиці Лукашенка. «Досі офіційний Мінськ зберігав нейтралітет у російсько-українському конфлікті. Тепер же Лукашенко заявив, що вони з Путіном обговорювали, як разом боротися з Україною. Фактично формується військово-політичний союз Білорусі та РФ проти України. Ні про який нейтралітет уже не йдеться», — заявив експерт у коментарі російському виданню «Независимая газета».
Робиться це для того, щоб, по-перше, отримати російське сучасне озброєння під приводом «ворожого оточення». По-друге, це поступка Путіну, вважає п. Карбалевич. «Посилення російської військової присутності, переорієнтація білоруських експортних потоків на російські порти та поворот проти України — ціна, яку Лукашенко готовий платити за допомогу Москви», — вважає він.
Водночас Єгор Лебедок, білоруський військовий експерт, вважає, що Кремль прагнутиме розмістити на білорусько-українському кордоні свої комплекси протиповітряної оборони (ППО) для запобігання політичним маневрам Лукашенка з Україною. Після чого стосунки між Україною та Білоруссю вже перестануть лежати суто в політичній площині, а перейдуть у військову.
«Якщо раніше подібні заяви Лукашенка можна було б вважати блефом або своєрідною погрозою для того, щоб домогтися поступливості України з низки питань (насамперед, із санкцій), то зараз я б сказав, що мова йде справді про переформатування білоруського оборонного простору за участю РФ з урахуванням можливої протидії Україні. Звісно, при розміщенні російських підрозділів ППО на білорусько-українському кордоні Україні доведеться відповідати — що білоруська пропаґанда буде розписувати як аґресивні дії «американських маріонеток» і використовувати це з метою більшого нарощування страху для обґрунтування утримання влади в Білорусі, а також в інтересах РФ», — пояснив п. Лебедок Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
У тому, що Білорусь і РФ фактично офіційно оголосили про створення військового союзу двох диктатур проти України, впевнений і Олексій Голобуцький, заступник директора Аґенції моделювання ситуацій. На його думку, це напряму зачіпає інтереси передусім США (як звинувачених у розміщенні військових баз). «Це публічна заява про концентрацію військ окупанта ще на одній ділянці кордону України. Це анонс серйозної ескалації ситуації в Європі», — написав він у блозі на порталі «Главком».
На його думку, Володимир Зеленський вже мав би домовлятися з представниками Конґресу і Джо Байденом про реальне розміщення в Україні бодай однієї військової бази США. Чи хоч кількох навчальних таборів із американськими інструкторами. «Бо навіть такий крок уже серйозно ускладнив би черговий напад Росії на територію нашої держави. Все одно ворог і так уже звинуватив Україну й Америку в існуванні таких речей. Але п. Байден знову почне питати: «А що ви вже виконали з поставлених раніше завдань? А що ви зробили з викритими корупційними схемами?». Це й є причина, через яку Зеленський досі не звернувся по військову допомогу до США? Бо боїться претензій?» — запевнив п. Голобуцький.
Браян Вітмор, старший експерт Центру європейської політики, також вважає, що стрімке зближення Лукашенка та Путіна означає не просто суттєву зміну балансу сил на східному флангу НАТО, яка загрожує Латвії, Литві та Польщі. «Це також може відкрити РФ новий фронт, з якого Кремль буде погрожувати Україні. Попри те, що наразі США сфокусовані на КНР, рівень загрози на європейських обширах також небезпечно зростає і вимагає нагальної уваги Вашинґтона та НАТО», — написав він у блозі на «Радіо Свобода».
Як повідомляв «Міст», білорусів затримували за коментарі про вбивство програміста.

Ігор Берчак

До слова
Білорусь ухвалила законопроєкт про зупинення дії Угоди про реадмісію з Європейським Союзом (ЄС). Документ ухвалила Палата представників у першому читанні, 4 жовтня Палата представників схвалила його, а Рада республіки підтвердила це рішення. Олександр Лукашенко подав відповідний закон до парламенту Білорусі 8 вересня. З білоруського боку свого часу документи підписали міністр закордонних справ Володимир Макей, із боку ЄС — міністр внутрішніх справ Хорватії Давор Божинович та єврокомісарка з внутрішніх справ Ільва Йоганссон. З літа ц. р Білорусь фактично перестала виконувати умови цієї угоди. Реадмісія — це взаємні зобов’язання держав, які закріплюють у міжнародних угодах, прийняти назад власних громадян, а також громадян третіх країн та осіб без громадянства, які незаконно прибули на територію однієї з договірних сторін, або прибувши законно, втратили підстави для легального перебування.

Підпис до фото:
Лукашенко і Путін

About Author

Meest-Online