Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 27, 2022

Ліз Трасс пішла, Ріші Сунак прийшов

Автор:

|

Жовтень 26, 2022

|

Рубрика:

Ліз Трасс пішла, Ріші Сунак прийшов
Ріші Сунак

Ліз Трасс, прем’єр-міністерка Великої Британії, подала у відставку. На цій посаді вона пробула лише 45 днів — це рекордно малий термін у британській історії. Причиною стало те, що чиновники уряду Його величності стали масово звільнятися.
У відставку пішла Венді Мортон, головна парламентська організаторка більшості у Палаті громад. Повноваження склала й її заступниця Крейґ Віттакер. Звільнилися також міністерка внутрішніх справ Суелла Браверман і міністр фінансів Квазі Квартенґ. «Я не можу реалізувати мандат, який мені довірили. Тому повідомила королю про свій намір подати у відставку», — заявила п. Трасс, яка продовжуватиме виконувати свої обов’язки до призначення нового уряду.
На її посаду претендували троє кандидатів — колишній міністр фінансів Ріші Сунак, колишній прем’єр-міністр Борис Джонсон і лідерка Палати громад Пенні Мордонт. І хоча Борис Джонсон був фаворитом серед членів консервативної партії, він усе ж відмовився балотуватися. Натомість вирішив продовжити просування підтримки України країнами Заходу. Політик планує більше часу проводити у Вашинґтоні для лобіювання інтересів Києва.
Зняла свою кандидатуру й Пенні Мордент. Відтак Ріші Сунак став першим в історії британським прем’єр-міністром індійського походження. Він уже пообіцяв, що перший свій міжнародний візит здійснить до України. «Я подвою наші зусилля та зміцню нашу політику підтримки України, — заявив він. — Президент Зеленський, хоробрі громадяни України, не сумнівайтеся: що б не трапилося, Об’єднане Королівство залишиться вашим найсильнішим союзником».
Джо Байден подякував Ліз Трасс за партнерство у питаннях України. «Їй вирішувати, чи є її відставка правильним кроком. Вона була чудовим партнером для США по Україні», — наголосив він. Президент США назвав британську політикиню хорошим партнером для Вашинґтону. За його словами, попри відставку п. Трасс, США мають намір і надалі підтримувати тісні зв’язки з Лондоном. Господар Білого дому наголосив, що дві держави разом працюють над розв’язання глобальних проблем, з якими зіштовхуються обидві країни. «Сполучені Штати й Об’єднане Королівство є надійними союзниками та давніми друзями, і це ніколи не зміниться», — наголосив він.
Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, впевнений, що рівень підтримки України з боку Великої Британії через відставку Ліз Трасс із посади прем’єр-міністра не зміниться. «Перебої у нас можуть бути лише з електроенергією, і ми їх можемо уникнути. Перебоїв із підтримкою не буде», — запевнив він і додав, що не знає причини, чому глава британського уряду вирішила піти, однак зазначив, що був здивований цим її рішенням. «Я знаю її характер. Ми працювали разом. Гадаю, що склалися якісь внутрішньопартійні баланси, що спонукали її ухвалити це рішення», — припустив керівник українського зовнішньополітичного відомства.
Як повідомляв «Міст», прем’єркою Великої Британії Ліз Трасс стала у вересні.

Євген Клен

About Author

Meest-Online