Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 25, 2021

Кари не уникнути!

Автор:

|

Липень 16, 2015

|

Рубрика:

Кари не уникнути!
Терорист на місці збитого Boeing-777

Терорист на місці збитого Boeing-777

До роковин катастрофи Boeing-777 рейсу МН-17 Нідерланди активізували свої дії в розслідуванні причин трагедії. Тепер голандські експерти готують звіт про причини катастрофи, а слідчі тримають у полі зору замовників і виконавців.
Раніше стало відомо про те, що Нідерландська рада з безпеки надіслала сторонам, залученим у розслідування обставин катастрофи лайнера, чорновий варіант свого остаточного звіту. Зокрема, матеріали були відправлені представникам Малайзії, України, Російської Федерації (РФ), США, Великої Британії та Австралії. Сам звіт підготувала спеціальна комісія, до якої увійшли представники цих країн. У документі міститься вся зібрана інформація й усі висновки про обставини, що призвели до катастрофи лайнера, зазначили в Нідерландській раді з безпеки.
Розкривати подробиці звіту в раді відмовилися, повідомивши, що, за правилами Міжнародної організації цивільної авіації, такі звіти мають конфіденційний характер. Там не виключили, що можливе просочування інформації, хоч і не вважають її достовірною. «За нашим досвідом, під час подібних розслідувань конфіденційність дотримується. Хоча жодної ґарантії (просочування інформації. — Ред.) немає, але я хотів би зауважити, що попередній звіт було розіслано ще 2 червня», — наголосив Вім ван дер Веген, представник ради. Остаточний варіант звіту Нідерландської ради з безпеки очікується в першій половині жовтня ц. р.
Крім того, правоохоронні органи Нідерландів заявили, що вони близькі до завершення
роботи у справі MH-17. «Ми все ближче наближаємося до отримання переконливих доказів»,
— повідомив Фред Вестербеке, генеральний прокурор країни. Формально підозрювані —
не ідентифіковані, але група з «безпосередніх виконавців і замовників» перебуває у полі
зору прокуратури, додав він. Свою роботу слідчі мають завершити до кінця цього року.
Раніше п. Вестербеке наголошував, що слідчі перевіряють усі версії, хоча вважають провідною катастрофу літака внаслідок саме ракетного удару.
У червні ц. р. Нідерланди виступили з пропозицією створити міжнародний трибунал із
цього питання. Україна підтримала таку ідею, а влада Малайзії повідомила Раду Безпеки (РБ)
Організації Об’єднаних Націй (ООН) про намір домагатися проведення трибуналу під егідою
ООН над винними в аварії пасажирського літака. Джерард ван Бомен, представник Нової
Зеландії, головуючої в РБ ООН, зазначив, що це — спільна пропозиція Малайзії, Австралії,
Нідерландів, Бельгії та України. Представники групи міжнародних експертів із цих держав
зустрілися в середині червня ц. р. у Нью-Йорку, щоб обговорити можливе створення міжнародного трибуналу.
Делеґація Малайзії в ООН водночас розповсюдила проект резолюції РБ з вимогою сформувати міжнародний трибунал для незалежного розслідування справи про збитий у липні минулого року Boeing-777. У проекті документа йдеться, що РБ ООН має «сформувати міжнародний трибунал із єдиною метою — домогтися судового переслідування тих, хто несе відповідальність за злочин, пов’язаний зі збитим літаком авіакомпанії Malaysia Airlines, що здійснював рейс MH17 17 липня 2014 року».
На думку Малайзії, трибунал стане «ефективною ґарантією незалежного та неупередженого процесу розслідування», оскільки те, що авіалайнер був збитий, стало «загрозою міжнародному миру та безпеці». Влада Малайзії вже повідомила Раду Безпеки ООН про намір домагатися проведення трибуналу під егідою ООН над винними в аварії пасажирського літака.
Росію ж, звісно, ідея створення трибуналу для карного переслідування відповідальних за катастрофу літака «Малайзійських авіаліній» в Україні не влаштовує. Про це 7 липня заявив Геннадій Гатилов, заступник міністра закордонних справ РФ, коментуючи обговорення відповідної резолюції в РБ ООН. «Нас не влаштовує ця ідея з кількох обставин. По-перше, розслідування ще триває, жодних висновків остаточно не зроблено. Нідерланди представили проміжний варіант цієї доповіді — це ще не кінець історії. Вони й самі визнають, що остаточно зможуть довести розслідування та представити доповідь тільки до кінця року», — зазначив дипломат.
Крім того, він нагадав, що «в усіх інших аналогічних ситуаціях жодних трибуналів не створювалося». Геннадій Гатилов навів як приклад випадок начебто «зі знищенням
2001 року українськими військовими» літака російської авіакомпанії, що прямував із Тель-Авіва до Новосибірська. «Там не було ніяких трибуналів. Узагалі створення трибуналу — важка та довготривала справа, пов’язана з визначенням складу цього трибуналу, його функціями, фінансуванням», — доводив заступник російського міністра. «Ми з досвіду знаємо, що це — дуже копіткий процес. У цьому разі він здається нам політично нелогічним і непотрібним. Ми цю резолюцію, її спроби провести через РБ вважаємо контрпродуктивними», — сказав дипломат. Мовляв, насамперед потрібно завершити розслідування й уже після цього «буде видно, яких заходів слід уживати».
Нагадаємо, що РФ має право вето в РБ ООН і може блокувати будь-яку пропозицію, що виноситься на голосування. Україна виступає за докорінну реформу системи ООН. Звіт щодо розслідування катастрофи малайзійського Boeing-777 рейсу MH17 мають оприлюднити 17 липня ц. р. Країни відзначили необхідність «уникнути вето Росії» в Радбезі ООН, а також провести ретельне обговорення тексту резолюції, в якій буде запропоновано створення трибуналу. При цьому Малайзія сподівається, що РБ схвалить пропозицію 22 липня, рівно через рік після того, як вона ухвалила резолюцію щодо авіакатастрофи малайзійського Boeing-777, що виконував рейс MH17.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply