Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 27, 2022

Італійський уряд очолить ультраправа, яка підтримує Україну

Автор:

|

Жовтень 16, 2022

|

Рубрика:

Італійський уряд очолить ультраправа, яка підтримує Україну
Джорджія Мелоні

Ще кілька років тому повірити у перемогу «Братів Італії» було складно. На парламентських виборах 2018 року ця ультраправа партія набрала трохи більше ніж 4 %. Але на нещодавніх парламентських виборах в Італії вона вже набрала 24,6 % голосів. Відтак 45-річна Джорджа Мелоні, її голова, має очолити коаліційний уряд. Дві інші праві партії — «Ліґа» на чолі з колишнім міністром внутрішніх справ Маттео Сальвіні й «Уперед, Італіє» колишнього прем’єр-міністра Сільвіо Берлусконі — отримали 8,5 % і 8 % голосів відповідно. Ліва Демократична партія Енріко Летти, зібрала 19,4 %, а популістський рух «П’ять зірок» — 16,5 %. Протягом останнього законодавчого періоду «Брати Італії» були єдиною відкрито опозиційною партією та виграли від невдоволення італійців чинною владою, поки у тій вирували коаліційні чвари.

Хто така Джорджія Мелоні?
Після падіння проукраїнського уряду технократів Маріо Драґі в Україні з обережністю ставляться до результатів цих виборів. Адже до коаліційного уряду увійдуть політичні сили «друзів Путіна» Сальвіні та Берлусконі. Та й «Брати Італії» мають неофашистське коріння. Джорджія Мелоні також стане першою жінкою на чолі італійського уряду й одночасно першим ультраправим лідером однієї з провідних економік Європейського Союзу (ЄС).
Хто така Джорджія Мелоні та чого від неї чекати? Своє дитинство вона провела в римській дільниці Гарбателлі — бастіоні лівих, де проживає робітничий клас. Родину рано покинув батько, який перебрався на Канарські острови, а доньку виховувала мати — прихильниця правих поглядів, яка писала любовні романи. Згодом Джорджія зізналася, що тяжіла праворуч, аби помститися батьку, який був комуністом.
Свою політичну кар’єру вона почала у 15 років у лавах неофашистської організації «Молодіжний фронт», молодіжного крила «Італійського соціального руху», створеного після Другої світової війни послідовниками Беніто Муссоліні. «Брати Італії», чия назва походить від першого рядка гімну країни, є прямими політичними спадкоємцями цього руху. Вони зберігають логотип цієї неофашистської організації — зелено-біло-червоний вогонь, що у правих колах символізує вічне полум’я на могилі Муссоліні. Мелоні категорично відмовилася змінювати емблему, заявляючи, що вона не має нічого спільного з фашизмом, а лише віддає шану італійським правим.
Замолоду вона якось сказала французькому телебаченню, що Муссоліні був хорошим політиком, бо все, що робив, він робив для Італії». Утім, тепер політикиня переконує, що її погляди змінилися. Джорджія яскрава у своїх запевненнях, що фашизм для її партії — далеке минуле. А також засудила расові закони Муссоліні, його авторитаризм і вступ у Другу світову війну на боці Гітлера.
Джорджія Мелоні плекала свій образ матері та патріотки і фактично не була у владі. У 31 рік вона стала міністеркою в справах молоді в уряді Сільвіо Берлусконі, але з 2011-го не займала жодних урядових посад. До слова, у стосунках із Берлусконі між ними пробігла чорна кішка. Кілька років тому він відмовив вагітній Мелоні у балотуванні на посаду міського голови Рима, сказавши, що «мати не може бути мером». Та це не зупинило її від участі у боротьбі, хоча вибори вона програла.

Прощання з фашизмом?
Сьогодні, каже політикиня, у «Братах Італії» немає місця ностальгії за фашизмом, а його спадок — на смітнику історії. «Щоразу, коли відбуваються вибори, б’ють у фашистський дзвін. Ви бачите, як це смішно, коли вони викопують відео, зроблені, коли мені було 15», — коментує давній відеозапис лідерка партії. Своєю поміркованою позицією вона змогла стерти асоціації з неофашизмом до тієї міри, щоб завоювати ширші симпатії італійців.
Проте — і це показовий момент — партія Мелоні висунула на виборах до міської ради Рима онуку Муссоліні, а правнука «дуче» — на виборах до Європейського парламенту (ЄП). Але тепер Джорджію частіше порівнюють не з віддаленими історичними діячами, а з сучасними — угорцем Віктором Орбаном і француженкою Марін Ле Пен. Вона очолює «Європейських консерваторів і реформістів» — групу євроскептиків у ЄП, до якої також належать польська «Право і справедливість», «Шведські демократи» та «Голос» Іспанії.
У Мелоні також є тісні стосунки з консерваторами США. Вона представляла європейських політиків на Конференції консервативних політичних дій, що збирає прихильників Дональда Трампа. А Стів Беннон, колишній головний радник 45-го президента, назвав Мелоні італійською Марґарет Тетчер.
Радикальні погляди Джорджії Мелоні напевне стануть причиною для майбутніх суперечок із Брюсселем. Найкраще їх висвітлює уривок із її промови, виголошеної у червні ц. р. під час передвиборчої кампанії іспанських ультраправих: «Так — традиційній родині, ні — ЛГБТ-лобі. Так — культурі життя, ні — абортам. Так — християнським принципам, ні — ісламістському насильству. Так — безпечним кордонам, ні — масовій імміґрації. Так — нашим співгромадянам, ні — міжнародним фінансам. Так — суверенітету народів, ні — бюрократам у Брюсселі, так — нашій цивілізації, ні — тим, хто хоче її знищити». Публіка зустріла цей маніфест оваціями, на що Джорджія відповіла: «Хай живе Іспанія. Хай живе Італія. Хай живе Європа патріотів».
Водночас Мелоні не плекає радикальних євроскептичних поглядів і не планує виводити країну з ЄС чи відмовлятися від євро. Однак вважає, що попередні уряди були надто лагідними до Брюсселю, й обіцяє жорсткіший підхід задля «захисту національних інтересів».

Чого очікувати Україні?
Джорджію Мелоні часто супроводжують скандали. Один із останніх пов’язаний із відео з громадянкою України, яке вона опублікувала в Twitter. Політикиня виклала сцену зґвалтування української жінки шукачем притулку з Ґвінеї у місті П’яченца, щоб використати її для своєї антиміґраційної риторики й обіцянки «зміцнити закон і порядок» після перемоги. Тоді здійнялась хвиля обурення, а Мелоні звинуватили в експлуатації жертви сексуального насильства заради перемоги на виборах.
Будучи противницею масової міґрації, вона заявляла про існування плану масштабного переселення з Африки до Італії для знищення італійського народу, щоб «краще контролювати населення». Політикиня також нападала на компанію «Дісней» через імовірні гомосексуальні стосунки у мультфільмі «Крижане серце-2», а потім попросила національне мовлення не транслювати епізод популярного мультсеріалу «Свинка Пеппа» через показ у ньому одностатевої пари.
Погляди Мелоні більш послідовні та вважаються стриманішими, ніж у її майбутнього партнера по коаліції Маттео Сальвіні, чий електорат вона «відкусила». Та вкрай важливо, що на відміну від інших ультраправих вона зайняла поміркованішу позицію щодо зовнішньої політики та війни в Україні.
Від початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації (РФ) лідерка «Братів» переконує, що виступає за всі зусилля ЄС та НАТО у допомозі Києву. Вона підтримала лінію Маріо Драґі щодо надання допомоги Україні.
Будучи в опозиції, «Брати Італії» голосували за надання військової підтримки Києва, яку ініціював тодішній уряд. На відміну від Сальвіні, який постійно скаржиться на шкоду санкцій для Італії та вимагає їх переглянути, Мелоні їх підтримує. «Розумію точку зору багатьох щодо санкцій, але питання складніше: я вважаю, що Італія повинна продовжувати підтримувати Україну. Війна — це вершина айсберга конфлікту, це війна за перебудову світового балансу. Якщо Україна впаде, найбільше заплатять європейці, а виграють китайці. Ми опинимося в китайській сфері впливу, й я не хочу закінчити там», — каже вона.
Нещодавно у Києві побував із візитом сенатор Адольфо Урса, однопартієць Мелоні. Він запевнив, що Італія підтримує Україну разом із європейськими партнерами та західними союзниками. Наразі Джорджія й її партія не дали жодних сигналів про те, що у питаннях зброї та санкцій можуть вийти за єдину лінію євроатлантичних союзників.
Та, вочевидь, у майбутній коаліції буде чимало суперечок на цю тему. Ні Берлусконі, ні Сальвіні не давали приводів сподіватися на їхню чітку проукраїнську позицію. Але Мелоні переконує, що не має наміру відмовлятися від підтримки України заради іміджу стабільної Італії в очах міжнародних партнерів. Треба, каже вона, покінчити зі шаблонним образом країни як легковажної нації «спагеті та мандолін».
Лідерка партії «Брати Італії» пообіцяла Україні повну підтримку. Так вона відреагувала на привітання від Володимира Зеленського з перемогою на виборах. Останній заявив, що сподівається на плідну співпрацю з новим урядом. «Шановний Зеленський, ви знаєте, що можете розраховувати на нашу вірну підтримку справи свободи українського народу. Будьте сильними та зберігайте непохитну віру», — відгукнулася Джорджія.
Не забарилися й перші результати зміни влади. Фінансова поліція Італії заарештувала майно двох російських олігархів. Це особняк із парком на мисі Портофіно на березі Лігурійського моря, віллу Альтачіара, а також нерухомість і автомобіль у Римі, що належать Едуарду Худайнатову, колишньому керівнику російського енергетичного гіганта «Роснефть». Останній потрапив до санкційного списку санкцій ЄС після вторгнення РФ до Україну. Його активи оцінюють приблизно в 57 млн EUR.
В іншій справі поліція заморозила комплексне майно в місті Сірміоне, що на озері Гарда на північному сході Італії, вартістю в більш ніж 15 млн EUR. Маєток належить Григорію Березкіну, голові російської групи прямих інвестицій Esn.
Як повідомляв «Міст», в Італії прокинувся вулкан Стромболі.

Христина Бондарєва, УП

About Author

Meest-Online