Новини для українців всього свту

Wednesday, Nov. 30, 2022

Газ сьогодні, а гроші — завтра. Можливо

Автор:

|

Жовтень 23, 2022

|

Рубрика:

Газ сьогодні, а гроші — завтра. Можливо

Москва намагається хоча б комусь втулити свої енергоносії, і дехто спокушається на низьку ціну. Правда, навіть її платити не дуже хочуть. Так, російський монополіст «Газпром» дозволив Угорщині відтермінувати платежі за природний газ, адже «різке зростання імпорту загрожує підірвати і без того напружений бюджет країни».
Міністерство економічного розвитку Угорщини заявило, що відповідна угода була укладена між «Газпромом» та угорською державною енергетичною компанією MVM Zrt. Контракт передбачає трирічне відтермінування за рахунками за газ, які мають бути сплачені «впродовж наступних шести місяців».
При цьому за ціни 300 EUR за 1 МВт/год. загальна сума платежів, які можуть бути відтерміновані, становитиме від 3,5 млрд до 4,5 млрд EUR. «Стрімке зростання платежів за електроенергію посилює занепокоєння щодо стану економіки Угорщини. Мільярди євро фінансування Європейського Союзу (ЄС) заблоковані через звинувачення в корупції, міжнародні резерви нижчі за рівень, необхідний для покриття, принаймні, трьох місяців імпорту, а форинт торгується на рекордно низькому рівні», — повідомляє Bloomberg. «Завдяки цій угоді форинт отримає захисну парасольку», — запевнив Мартон Надь, міністр економічного розвитку Угорщини. — Це може допомогти стабілізувати форинт, оскільки платежі настануть через три роки.
Угорщина є однією з країн ЄС, яка найбільше залежить від російських енергоресурсів, і, згідно з урядовими даними, вартість імпорту нафти та газу цього року зросла до приблизно 19 млрд із 4 млрд USD 2019-го.
Натомість Гергей Корачонь, мер угорської столиці, різко розкритикував уряд Угорщини та його главу Віктора Орбана. Він звинуватив прем’єр-міністра країни, якого називають другом Путіна, у брехні про користь купівлі газу в Російській Федерації (РФ).
Міський голова заявив, що уряд Орбана ставить країну на бік тих, хто програв, і шкодить економіці Угорщини. «Те, що траплялося багато разів в угорській історії, відбувається знову: уряд не тільки ставить країну на неправильний бік історії, а й ставить її на бік тих, хто програв. Те, що вони не можуть відрізнити аґресора від жертви, не тільки — хоча й цього було б достатньо — морально невиправдано, але й економічно шкідливо. Адже дешевий російський газ — це брехня», — наголосив він.
Політик зазначив, що домовленості Орбана з Путіним дуже шкодять країні та не приносять користі угорцям. «Путін дає газ Угорщині за дуже високою ціною, а наші підвищені комунальні платежі лише збагачують його. Фактично, знижка на комунальні послуги була урізана за довготерміновим контрактом на закупівлю газу, укладеного влітку минулого року, який не має жодного стосунку ні до війни, ні до санкцій. «Ми нічого не отримуємо за безвідповідальну політику, яку проводить уряд. Ми повинні вийти з тіні Путіна, повинні перейти від викопної енергії до відновлюваної», — підкреслив п. Корачонь і додав, що угорці замість енергозалежності мають обрати енергонезалежність.
Своєю чергою, державний імпортер енергоносіїв Туреччини BOTAS також вирішив перенести частину платежів за газ — на 2024 рік. Відповідна угода між Анкарою та Москвою дозволить BOTAS виплачувати 25 % своїх зобов’язань у рублях, а не в доларах.
Значна залежність Туреччини від імпорту енергоносіїв посилила тиск на її валюту та бюджет. Турецька ліра знецінилася більш ніж на 28 % щодо долара 2022-го, що є найбільшим показником після арґентинського песо. Дефіцит торговельного балансу в серпні ц. р. зріс у більш ніж удвічі, порівнюючи з тим самим місяцем роком раніше, і становив 11,2 млрд USD. Bloomberg повідомляє, що Реджеп Таїп Ердоган, президент Туреччини, обговорював ціни на газ із Путіним і сподівається отримати від нього знижку.
Як повідомляв «Міст», у Польщі відкрили «Балтійський газогін».

About Author

Meest-Online