Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 4, 2022

Газ із Азербайджану дістався до Європи

Автор:

|

Лютий 09, 2021

|

Рубрика:

Газ із Азербайджану дістався до Європи

Багато років російський енергетичний монополіст «Газпром» здійснював гегемонію на всьому пострадянському просторі і тиснув на Європу. Але цьому нарешті настав край.

«Південний газовий коридор»
Нещодавно в Європу доправили першу партію газу з Азербайджану. Хоча й цей проєкт наразі не пропонує якихось істотних перспектив для західноєвропейських ринків, із ним усе ж пов’язують певні надії.
Довгоочікуваний «Південний газовий коридор» розпочав свою роботу вже офіційно, й Азербайджанська нафтогазова компанія SOCAR повідомила про комерційне постачання першої партії природного газу з азербайджанського родовища Шах-Деніз до італійського Мелендуньо на узбережжі Адріатичного моря. Цей газогін загальною протяжністю 3,5 тис. км складається з трьох частин — Південнокавказький, Трансанатолійський і Трансадріатичний газогони, — і щорічно по ньому будуть постачати по 16 млрд куб. м газу. З цього обсягу Туреччина буде щорічно отримувати 6 млрд куб. м. газу, а Європа — 10 млрд куб. м.
З того моменту, як 2013 року азербайджанський уряд анонсував будівництво «Південного газового коридору», його називали проєктом, якого Європа гостро жадала, щоб знизити свою залежність від російського постачання природного газу та нафти. У першому кварталі 2020-го майже три чверті імпорту природного газу та близько третини імпорту нафти, які споживали в Європейському Союзі (ЄС), походили з Російської Федерації (РФ).
Тепер, зокрема, через Трансадріатичний газогін понад 10 млрд куб. м газу будуть постачати «Південним газовим коридором» у європейські країни впродовж наступних 25 років. З цих 10 млрд куб. м газу 8 млрд куб. м будуть експортувати до Італії, а решту 2 млрд куб. м — до Греції, Болгарії і в сусідні з ними країни.
Асен Василєв, колишній міністр економіки, енергетики та туризму Болгарії, зазначив: «Завершення будівництва «Південного газового коридору» може стати важливою віхою в процесі диверсифікації газового постачання не лише для Південно-Східної Європи, а й для всього ЄС загалом. На додачу до традиційного постачання «Газпрому», газ із Азербайджану вже тече Трансадріатичним газогоном. Однак «Південний газовий коридор» має потенціал для масштабної диверсифікації газового постачання до ЄС, адже надасть можливість швидко достачати газ зі запланованих родовищ на сході Середземного моря і з терміналів зрідженого газу в Греції та Туреччині».

«Політичні ниточки» Кремля
Хоча початок роботи «Південного газового коридору» викликає певну наснагу, зміни миттєвими не стануть. Геополітична ситуація вказує на те, що РФ і досі тримає у своїх руках ключові «політичні ниточки» — такі, як угода про перемир’я між Вірменією й Азербайджаном, — за які Кремль зможе потягнути в будь-який момент.
Очікується, що такі країни південно-східної частини Європи, як Греція, Болгарія та Сербія, зможуть отримати величезну вигоду. «Південний газовий коридор» досягає Європи через Трансадріатичний газогін, направляючи газ сполучними лініями, що розгалужуються по всьому реґіону, — багато з цих ліній можуть працювати й у реверсному режимі.
31 грудня 2020 року азербайджанський газ досяг Греції через пункт Неа Месімвріа, де Трансадріатичний газогін з’єднується з грецькою національною мережею. Болгарія також отримала першу партію азербайджанського газу через уже існуючу лінію, що сполучає її з Грецією, — точку прийому-здачі Кулата-Сідірокастро. У нещодавно опублікованій доповіді йдеться, що в майбутньому азербайджанський газ будуть також постачати через газогін-перемичку між Грецією та Болгарією (Interconnector Greece-Bulgaria), як тільки його введуть в експлуатацію в липні ц. р.

Суттєва економія
Завдяки всеохопній мережі трубогонів балканські країни зможуть скоротити обсяги своїх закупівель російського газу, що також дозволить їм домогтися від «Газпрому» зниження цін на газ. Зараз Болгарія купує у РФ 2,3 млрд куб. м газу (80 % її газового імпорту), проте вона вже підписала з Азербайджаном довготермінову угоду на щорічне пряме постачання 1 млрд куб. м газу.
Зі запуском «Південного газового коридору» Європейські реґіональні сполучні лінії можуть відкрити ще одне джерело диверсифікації газового постачання для південно-східної частини Європи, а саме: скраплений природний газ. Коментуючи запуск «Південного газового коридору», Теодора Георгієва, виконавча директорка проєктної компанії ICGB заявила, що запуск Bulgaria-Greece Interconnector пов’язаний не лише з азербайджанським газом. Вони очікують, що цей газогін-перемичка дозволить достачати природний газ із цілого ряду джерел.
2018-го ЄС імпортував 108 млрд куб. м зрідженого природного газу — це більше чверті від загального обсягу газового постачання в країни цього блоку. 2019 року головними постачальниками такого газу до Європи стали Катар (28 %), РФ (20 %) і Сполучені Штати (16 %). У міру зростання частки зрідженого природного газу в структурі енергоспоживання Євросоюзу розвивається й інфраструктура для його імпорту. У Хорватії почав свою комерційну діяльність термінал із приймання зрідженого природного газу LNG Hrvatska. Греція також планує побудувати в Олександрополісі термінал потужністю 6,1 млрд куб. м, а Болгарія та Північна Македонія планують стати акціонерами цього проєкту. Постачання газу через ці термінали здійснюватимуть через лінії-перемички.
Сухий і зріджений природний газ зі східної частини Середземноморського реґіону — в т. ч. газ із Ізраїлю, Кіпру й Єгипту, — також будуть постачати до Європи і на Близький Схід, тому що ці країни також намагаються витягти максимум зі своїх значних запасів. Газ східної частини Середземноморського реґіону стане важливим фактором на європейському ринку, позаяк у гру вступила компанія Chevron, що купила Noble Energy.
Очікується, що нові проєкти та лінії-перемички діятимуть спільно, доповнюючи газове постачання «Південним газовим коридором», який також відкриває можливості для потенційних додаткових постачальників природного газу для подальшої диверсифікації газового постачання до Європи й інших країн, а також для початку дискусій із приводу додаткових газових надходжень Європи», — повідомили представники Ради Європейського Союзу.

Ефект буде ще не скоро
«Південний газовий коридор» називають найважливішим проєктом у процесі диверсифікації газового постачання. Однак наразі цей проєкт не пропонує будь-яких істотних перспектив для західноєвропейських ринків, хіба надасть конкурентоспроможні ціни Туреччині та країнам Південно-Східної Європи, проте не іншим державам ЄС.
Через вартість тарифів і падіння гуртових цін на газ, яке спостерігали в Європі весь минулий рік, проникнення «Південного газового коридору» до Західної Європу і навіть до Італії може супроводжуватися проблемами, що дозволить РФ зберегти статус домінуючого гравця в цьому реґіоні.
Та «Південний газовий коридор» може відкрити ворота для неросійського газу до Євросоюзу. Враховуючи непрямі можливості, які супроводжують його запуск, приміром, розвиток інфраструктури взаємопов’язаних ліній і можливість для інших постачальників газу приєднатися до цього коридору, цей проєкт викликає особливу наснагу в Південно-Східній Європі. Він також сприяє реалізації нових проєктів у цьому реґіоні. Однак цей коридор не дотягується до таких великих споживачів газу, як Німеччина та Франція, що розташовані на іншому боці континенту.
Як повідомляв «Міст», українські споживачі можуть змінювати газопостачальника.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply