Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 14, 2021

Євразійський економічний простір — створено

Автор:

|

Листопад 25, 2011

|

Рубрика:

Дмитро Медведєв, президент Російської Федерації (РФ), оголосив, що вніс на ратифікацію до Державної думи Договір із Білоруссю й Казахстаном про Євразійську економічну комісію (ЄЕК). Документ засвідчує створення єдиного економічного простору на основі подальшої інтеґрації трьох сусідніх країн. Під час зустрічі 18 листопада з лідерами Білорусі та Казахстану — Олександром Лукашенком і Нурсултаном Назарбаєвим — пан Медведєв поставив підпис під листом на ім’я Бориса Гризлова, спікера Держдуми, із пропозицією ратифікувати щойно підписаний Договір про створення ЄЕК.

Три країни взяло на себе зобов’язання до кінця цього року виконати внутрішньодержавні процедури для набуття договором чинності, і президент Медведєв повідомив, що «подасть гарний приклад — зробить один простий крок і внесе відповідні документи в Державну думу». Наступний крок пообіцяв зробити білоруський президент, запевнивши, що «найближчим часом буде ратифіковано ці документи в білоруському парламенті».

Після перемовин у Кремлі президенти Медведєв, Лукашенко та Назарбаєв підписали Декларацію про євразійську економічну інтеґрацію, Договір про Євразійську економічну комісію та Реґламент роботи Євразійської економічної комісії.

Виступаючи на прес-конференції після підписання угоди, Дмитро Медведєв заявив, що інте­рес до нової інтеґраційної структури виявляють і інші партнери по Співдружності Незалежних Держав. «Ми, звичайно, відкриті для всіх, хто розуміє перевагу об’єднання наших потенціалів, і будемо працювати над цим завданням», — наголосив він.

Євразійський економічний союз уникне тих проблем, із якими зіштовхнувся Європейський Союз (ЄС), уважає президент РФ. «По-перше, ми йдемо на це свідомо. І ми розуміємо, хто інтеґрується в наш Євразійський економічний союз і нинішній економічний простір, — оголосив він. — Це не конґломерат розрізнених країн — чи то тих, що використовують євро як засіб платежу, чи 27 держав ЄС».

«Гадаю, що РФ даремно аж так виправдовується у Брюсселі, що вона когось тут «напружує», — прокоментував його виступ глава Білорусі Олександр Лукашенко.

«Наразі це — три країни, у яких була спільна історія, спільне минуле й котрі розвиваються за схожим сценарієм, тому що ми створюємо нову економіку», — підкреслив Дмитро Медведєв. Президент РФ уважає, що в Росії, Казахстані та Білорусі економіки швидко зростають, «навіть за наявності тих проблем, які є зараз у всіх наших країнах».

«Ми починаємо не з різних рівнів, а стартуємо з приблизно одного майданчика з розумінням, звісно, того, що економіка РФ — більша, партнерські економіки — менші, — наголосив він. — Я не хочу натякати на ЄС, але вони частково купили «кота в мішку». У нас же немає такої ситуації. Тому я впевнений, що ми створимо міцний, ефективний і такий, що добре розвивається, економічний союз».

Пан Медведєв наголосив, що інтеґраційне об’єднання, створене РФ, Білоруссю та Казахстаном, відкрите для нових членів, «але це не означає, що будь-яка країна, навіть близька нам і партнерська, може завтра до нього вступити».

«Для кожної країни повинна бути створена робоча карта долучення, яке може тривати й рік, і два, і десять, і 15 років. Це — для того, щоби не порушити наших економічних інтересів, і для того, щоби не створити труднощів для країни, що приєднується, — сказав президент РФ. — Будемо діяти обережно, з урахуванням досвіду ЄС».

На думку Дмитра Медведєва, механізм ухвалення рішень Євразійською економічною комісією виключає домінування якоїсь країни над іншою: «Це — рівноправна комісія. Вона буде працювати, сподіваюся, ефективно, а принципи її роботи будуватимуться на ринкових, на демократичних засадах, і, сподіваюся, буде враховано найкращий світовий інтеґраційний досвід. Ми вміємо домовлятися. Ми вміємо чути одне одного й уміємо досягати компромісів. І в нас по-справжньому гарний і робочий настрій. Це є запорукою того, що та інтеґрація, якою ми займаємося, — інтеґрація економік РФ, Білорусі та Казахстану — буде успішно розвиватися в інте­ресах наших країн і наших народів».

Нурсултан Назарбаєв заявив, що створення Євразійського економічного союзу в жодному разі не є відтворенням СРСР: «Як можна говорити про реінкарнацію СРСР? Радянський Союз існував при жорсткій командно-адміністративній системі, тотальній державній власності на засоби виробництва, комуністичній ідеї як каркасі. Це — якісь незрозумілі фантомні страхи наших опозиціонерів або просто ворогів, котрі не хочуть мати такої інтеґрації на цій території». Так президент Казахстану висловився в Москві на прес-конференції після підписання документів щодо створення Євразійського економічного союзу. Указуючи на переваги новоствореного наднаціонального союзу, пан Назарбаєв зауважив: «Вигода тут очевидна, і можна все пояснити на пальцях».

«Якщо казати про факти, то за один рік роботи Митного союзу товарообіг між нашими країнами в середньому збільшився на 40 %: у нас із РФ — на 57 %, а з Білоруссю — удвічі. Нічого подібного ніколи не було», — констатував президент Казахстану, зазначивши при цьому, що країни ЄС десятиліттями йшли до створення наднаціонального утворення. «Перед схваленням сьогоднішніх документів ми пройшли дуже складний шлях — п’ять років минуло від часу підписання в Сочі. ЄС йшов до того 40 років», — уточнив Нурсултан Назарбаєв.

Борис Гризлов, голова вищої ради партії «Єдина Росія», раніше заявляв, що Євразійський союз буде неповним без України. Відповідаючи на запитання про можливість входження української держави до ЄС, пан Гризлов сказав, що «Україна як суверенна держава ухвалюватиме рішення про вектор інтеґрації виходячи з інтересів своїх громадян».

Євген Клен

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply