Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 3, 2022

ЄС готовий платити за газ за схемою Кремля

Автор:

|

Травень 19, 2022

|

Рубрика:

ЄС готовий платити за газ за схемою Кремля

Виробники зброї часто підтримують обидві сторони воєнного конфлікту. Так їхні прибутки зростають, а людей гине ще більше. Щось подібне зараз відбувається і з Європейським Союзом (ЄС). З одного боку там активно допомагають Україні протистояти збройній аґресії Російської Федерації (РФ), а з іншого боку переказують Москві кошти, які та витрачає на фінансування війни.
Кремль запропонував ЄС схему, як обійти санкції, запроваджені Брюсселем, й Євросоюз на неї пристав. «Європейські компанії шукають шляхи продовження імпорту газу від «Газпрому». А ЄС має намір запропонувати своїм імпортерам рішення, щоб уникнути порушення санкцій при купівлі палива у Росії, але при цьому ефективно задовольняти вимоги Путіна щодо оплати в рублях», — повідомляє аґенція Вloomberg, посилаючись на власні джерела.
Після нападу на Україну володар Кремля розпорядився продавати газ лише за рублі. Після того, як європейські країни стали відмовлятися від цього, у Москві вигадали, що платити можна, як і раніше, в євро, але на спецрахунок у «Газпромбанку», а фінансова установа вже сама конвертує валютний платіж.
У рекомендаціях ЄС йдеться, що відкривати рахунки в «Газпромбанку» не забороняється, але покупці газу необхідно чітко заявити, що вважають платіж виконаним у момент переказу євро чи доларів, а не після конвертації валюти у рублі. Ось такий фіговий листочок.
А італійський енергетичний гігант Eni SpA пішов ще далі, і заявив, що готовий відкрити банківський рахунок у рублях.
Однак Європейська комісія (ЄК) вирішила ухвалити документ, в якому закликала країни-члени ЄС активізувати підготовку до «повного припинення постачання російського газу», розглянувши надзвичайні заходи, такі як тимчасове обмеження цін на газ. Після того, як у квітні ц. р. Москва припинила постачання газу до Польщі та Болгарії, ЄК рекомендує готуватися до повномасштабного «шоку постачання».
Першим серед нових заходів, передбачених Брюсселем, є пряме втручання в ринок із «максимальною регульованою ціною» на природний газ, який постачають європейським споживачам і компаніям. І хоча обмеження цін на газ негайно полегшить життя споживачам і запобігатиме інфляційному тиску на економіку, це викликало великі суперечки навіть усередині ЄК. «Короткотермінові спотові ціни на газових ринках пов’язані з довготерміновими майбутніми цінами через газові сховища, — пояснює Лайон Хірт, доцент кафедри енергетичної політики в школі Hertie в Берліні (Німеччина). — Якщо уряди оголосять про майбутню цінову межу, у фірм не буде стимулу заповнювати газові сховища, радше навпаки: раптово стане фінансово привабливим відкласти закачування сховищ або навіть виснажити сховища сьогодні і продавати газ, поки ціни високі».
З ринком нафти справа набагато краща. Так, Німеччина планує припинити імпорт російської нафти до кінця цього року, навіть якщо не запровадять загальноєвропейську заборону у рамках наступного пакету санкцій. Берлін уже робить зусилля щодо укладання угод із альтернативними постачальниками, і німецький уряд упевнений, що зможе вирішити логістичні проблеми, що залишилися, впродовж наступних шести-семи місяців. Німеччина вже знизила частку споживання російської нафти з 35 % до 12 %.
Домовленості країн ЄС про поетапне запровадження ембарго на російську нафту можуть досягнути на саміті 30-31 травня. Більшість європейських держав розглядає заборону на імпорт нафти з РФ, уже запроваджену США та Великою Британією, як найкращий спосіб впливу на Росію у відповідь на війну в Україні.
Проте плани ЄС запровадити нафтове ембарго блокує Угорщина. «Весь союз перебуває у заручниках в однієї держави. Нас не можна тримати у заручниках», — обурився Ґабрієлюс Ландсберґіс, міністр закордонних справ Литви. Для запровадження ембарго ЄС потрібна згода всіх 27 держав, тому ЄК зараз веде перемовини з угорським урядом щодо програми інвестицій, яка допоможе зменшити залежність країни від російських вуглеводнів.
Як повідомляв «Міст», відбувається повна відмова від російських газу та нафти.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply