Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

Диктатор Лукашенко повністю копіює сталінські методи

Автор:

|

Серпень 14, 2021

|

Рубрика:

Диктатор Лукашенко повністю копіює сталінські методи
Олександр Лукашенко

Американські тележурналісти натрапили на концентраційний табір неподалік від Мінська, столиці Білорусі.

«Усіх дістанемо»
Яке писав «Міст», в одному з парків Києва знайшли 3 серпня в зашморгу 26-річного очільника громадської організації «Білоруський дім в Україні» Віталія Шишова, який торік утік із Мінська, щоб уникнути репресій за участь у протестах проти самопроголошеного президента Лукашенка. Садна на обличчі й тілі повішеного спонукають до сумнівів, що це був суїцид. Відтак, українська поліція порушила кримінальну справу про навмисне вбивство.
Але Шишов не перший повішений опонент Лукашенка. 2010-го біля Мінська витягли мертвим зі зашморгу Олега Бябеніна, засновника опозиційної організації «Хартія-97». Торік в одному з парків білоруської столиці — 28-річного мітинаря Микиту Кривцова. А в лісі на Гродненщині — 29-річного директора військово-історичного музею та члена дільничної виборчої комісії на президентських виборах Білорусі Костянтина Шишмакова, який відмовився підписати сфальсифікований підсумковий протокол.
Соратники Шишова вважають його вбивство показовою стратою аґентами білоруських Сил спеціальних операцій, бо він ідентифікував їх серед утікачів до України. Юрій Щучко, колега страченого, розповів: «У нас були інсайди від білоруських силовиків, інтегрованих у структуру терористичного режиму Лукашенка. Нас попереджали, що готують провокації, можливі викрадення аж до знищення. Працівники українських спецслужб попереджали нас, що аґентура Комітету державної безпеки (КДБ) Білорусі в Україні є, й її стає більше, в т. ч. за рахунок потоку біженців. Віталій займався їхньою верифікацією. Він був нашою контррозвідкою. І ми знали, що на нас полюють».
Тетяна Мартинова, засновниця білоруського опозиційного руху «Годі боятися!» нагадала погрозу Миколу Карпенкова, начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ Білорусі у боротьбі з організованою злочинністю й корупцією, тим, хто протестував проти режиму Лукашенка: «Ми вас усіх дістанемо».
Віктор Ягун, колишній заступник голови Служби безпеки України, пояснив: «Режим Лукашенка хоче показати опозиції, що піде на все задля знищення чи залякування опозиціонерів».
Свою чергою, Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних націй із прав людини, теж кваліфікувало вбивство Шишова як залякування громадянського суспільства в Білорусі. А Михайло Саакашвілі, колишній президент Грузії, констатував: «Зараз у Білорусі стиль такий, як стиль Путіна — політичних опонентів убивати, щоб всім іншим не кортіло».
Утім, «стиль Путіна» цілком могли застосувати в Києві щодо його співгромадяни. Адже Христо Грозєв, керівник міжнародної організації розслідувачів Bellingcat, заявив, що серед втікачів із Білорусі до Києва виявили аґентів Федеральної служби безпеки Російської Федерації (РФ).
Цинічного удару вони завдали не лише по білоруській опозиції — Павло Клімкін, колишній міністр закордонних справ України, обурювався: «Хто довірятиме нам, якщо у нас убивають керівників білоруської опозиції? Чи можемо ми довіряти самі собі й своїм спецслужбам? Безпека — ключова основа державності».
А Андрій Курейчик, член Координаційної ради білоруської опозиції, попередив: «Білорусь фактично вийшла за межі своєї юрисдикції в терористичну діяльність. Це означає, що спецслужби можуть убивати не тільки безпосередніх опонентів режиму з білоруського середовища. Цілком можливо, що можуть також убивати й українських, польських, литовських політиків, які ведуть неправильну, на думку Лукашенка, лінію. Дається індульгенція на вчинення політичних убивств, це якісно новий рівень небезпеки, яка виходить від Білорусі».

Концтабір під Мінськом

«Поширена модель»
Тижневик «Міст» також писав, що 24-річна білоруська легкоатлетка Христина Тимановська розповіла, що і їй погрожували імітацією її суїциду за те протест у мережі Instagram проти тиску на неї, аби вона взяла на Олімпіаді в Токіо участь в естафеті 4 х 400 м, на якій не спеціалізується. Білоруські спортивні функціонери силоміць відвезли її в аеропорт, щоб дочасно відправити з Японії до Мінська, але вона, остерігаючись, що потрапить у Білорусі до в’язниці або психіатричної лікарні, звернулася по допомогу до японської поліції та згодом отримала від Польщі гуманітарну візу.
Валерій Мацкевич, член Координаційної ради опозиції Білорусі розповів: «Достатньо поширена модель, за якою діють силовики Лукашенка, — якщо той чи інший діяч намагається покинути країну, то силовики не гребують тим, аби повернути людину додому через вплив на родичів. Це складно пояснити з точки зору моралі та закону, але Лукашенко діє як диктатор, поглинений жагою помсти. Повернення Тимановської, наскільки нам відомо, особистий наказ Лукашенка, ймовірно, для того, щоб вона дала якісь покаянні свідчення, щоб зняти її на відео та використовувати з пропаґандистською метою».
Репресії щодо легкоатлетки спонукали рятуватися від режиму Лукашенка її колегу — Яну Максимову, яка вирішила не повертатися разом зі своєю сім’єю з Німеччини до Білорусі й пояснила: «Зараз там можна втратити не тільки свободу, а й позбутися життя».
Оглядач-міжнародник Іван Яковина пояснив: «Спортсмени для диктаторів — їхні солдати. Спорт для них — передусім, політика».
А американський телеканал CNN продемонстрував, від чого втікають білоруси, — будівництво на місці колишнього ракетного сховища неподалік від Мінська концентраційного табору для політичних в’язнів. По периметру цього об’єкта встановили три рівні паркану під напругою, відеокамери, військову охорону та табличку «В’їзд заборонено». На вікнах відремонтованих бараків — ґрати й світловідбиваюче скло.
Стамбульська Академія кримінального права опублікувала дані про кількість людей за ґратами на 100 тис. населення в різних країнах. Білорусь — перша в Європі в цьому списку. На кожні 100 тис. людей там 354 ув’язнених.
А генеральний прокурор Білорусі доповів 26 липня Лукашенку, що в цій країні порушили понад 4,2 тис. кримінальних справ, пов’язаних із екстремізмом і тероризмом. А Світлана Тихановська, лідерка білоруської опозиції, пояснила: «Режим намагається зібрати якомога більше заручників, щоб обміняти їх на скасування санкцій».

Ігор Голод

Коментарі експертів
Богдан Яременко, депутат Верховної Ради України, колишній генеральний консул у Стамбулі:
— Білоруські «правоохоронці» не знають меж у себе вдома, але за кордоном можливості у них скромніші. За кордоном білоруські спецслужби працюють, в основному, в інтересах росіян або за сприяння росіян. Ліквідація опозиційного активіста за межами Білорусі, організована білоруськими спецслужбами (особливо після істеричних силових акцій із літаком Ryanair і Романом Протасевичем), матиме для Білорусі серйозні наслідки, які додатково позбавлять режим диктатора Лукашенка і без цього мінімального поля для маневру у стосунках зі Заходом. Такі наслідки були б цілком корисними для РФ, керівництво якої втомилося від вічних білоруських політичних викрутасів із багатовекторністю. Білорусь заганяють у стійло союзної держави.

Браян Вітмор, старший експерт центру європейської політики Atlantic council:
— Режим Лукашенка випустив «ескадрони смерті» в Європу. У січні ц. р. брюссельське медіа EUObserver опублікувало аудіозапис голосу Вадима Зайцева, який очолював білоруське КДБ на момент запису аудіо. Зі запису очевидно, що планують убивства трьох дисидентів, які жили на той час у Німеччині. «Президент чекає цих операцій», — казав Зайцев працівникам Сьомого департаменту «Альфи» білоруського КДБ, таємного підрозділу, утвореного для операцій проти політичних опонентів Лукашенка. Зайцев сказав, що Лукашенко вніс «більше 1,5 млн USD на призначений для цього рахунок», щоб вести ці справи повз офіційну бухгалтерію і «хоче бачити результат». Зайцев також сказав, що КДБ має «відпрацювати» Павла Шеремата, журналіста, який 2012 року жив у Москві. Він детально описав те, як саме потрібно вбити Шеремета. Зайцев наполягав на вибуху. На записі він каже, що «якщо все виглядатиме як природна смерть, тоді це не настільки застрягне у головах людей». За чотири роки Павла Шеремета вбили в Києві. У липні 2016-го в його автомобілі вибухнула бомба.

About Author

Meest-Online