Новини для українців всього свту

Tuesday, Apr. 13, 2021

Данія здалася в гібридній війні

Автор:

|

Листопад 06, 2019

|

Рубрика:

Данія здалася в гібридній війні

Міністерство з проблем клімату й енергетики Данії дозволило прокласти частину трубогону «Північний потік-2» на континентальному шельфі на південний схід від Борнхольма в Балтійському морі для постачання газу з Російської Федерації (РФ) до Європи в обхід України.

«Причина — нашкодити»
У міністерство запевнили, що дозвіл прокласти частину трубогону «Північний потік-2» видали згідно зі законом про континентальний шельф і зобов’язань Данії щодо Конвенції Організації Об’єднаних Націй із морського права. Для України це — погана новина, бо транзит російського газу в інші країни Європи щороку приносить їй до 3 млрд USD. Відтак американський економіст Тімоті Еш вважає: «Єдина причина будувати цей трубогін — нашкодити Україні».
Але в компанії «Нафтогаз Україна» констатували: «Після того, як Польща і Данія погодили між морський кордон, південніше Борнхольма з’явилася ексклюзивна економічна зона, де можна заблокувати дозвіл із дуже обмеженого переліку причин, яких не знайшла, до прикладу, Швеція. Було зрозуміло, що рано чи пізно дозвіл Данії доведеться видати». А Андрій Коболєв, голова правління «Нафтогазу» зауважив: «Геополітичну зброю неможливо зупинити інструментами, які регулюють винятково торгові взаємини».
Проєкт «Північний потік-2» передбачає будівництво нової нитки газогону від узбережжя РФ через Балтійське море до Німеччини на додаток до вже діючого Nord Stream. Передбачається, що потужність другої гілки Nord Stream 2 становитиме 55 млрд куб. м газу щороку, а його довжина сягне більше 1,2 тис. км.
Газогін будує російський «Газпром» спільно з європейськими компаніями Engie, Uniper, OMV, Shell і Wintershall. Хоч у США, Польщі та країнах Балтії застерігали, що через Nord Stream 2 Європейський Союз (ЄС) «підсяде на російську газову голку». Зокрема, Рік Перрі, міністр енергетики США, попереджав: «Північний потік-2» збільшить вплив РФ на зовнішню політику Європи, яка стане вразливішою щодо перебоїв з постачанням. «Північний потік-2» і «Турецький потік» дозволять Москві до кінця десятиліття припинити транзит газу через Україну. «Північний потік-2» завдасть нищівного удару по енергетичній різноманітності та безпеці Європи, бо стане єдиним джерелом поставок з єдиної країни, яка буде постачати цей газ одним маршрутом і буде постачати його, використовуючи залежні держави, які підпорядкує своїй волі Москва».
Президент США зауважив із цього приводу: «Будують великий газолін у Європі, який іде прямо до Німеччини. Я казав Анґелі (канцлерці Німеччини Меркель. — Авт.): «Платите Росії мільярди доларів, а потім ми захищаємо вас від Росії?».

«Для дій США вже запізно»
Однак Джон Салліван, перший заступник держсекретаря США, запевнив: «Нашим першочерговим завданням є протидія «Північному потоку-2», будівництвом якого Росія формує залежність (країн ЄС, які експортують газ із РФ. — Авт.). Завершення будівництва цього другого трубогону забезпечить (Росії. — Авт.) величезний важіль тиску. Влада США у зв’язку з цим хоче допомогти Україні, в т. ч. шляхом можливої зупинки «Північного потоку-2», щоб газ продовжив надходити в Європу через Україну».
А сенатор Тед Круз заявив: «США можуть зупинити будівництво газогону «Північний потік-2». Доволі переконливою ознакою цього, вважає Круз, є липневе голосування з результатом 20 проти двох у комітеті зі закордонних справ Сенату. Воно передбачає запровадження санкцій проти кораблів, що допомагають РФ будувати газогін у Балтійському морі. У Конґресі є підтримка для схвалення цього законопроєкту. На планеті є лише п’ять компаній, здатних прокладати трубогони на морських глибинах, і це робить законопроєкт ефективним. Найкраще, що ми можемо зробити, — це позбавити президента РФ грошей через його «аґресивний мілітаризм».
Що ж, 31 жовтня комітет із міжнародних відносин Сенату погодив санкції проти фізичних і юридичних осіб, залучених до будівництва газогону «Північний потік-2». Ці санкції розглянуть у Сенаті та Палаті представників. Якщо в Конґресі підтримають їхній проєкт і його підпише президент США, санкцій зазнають кораблі, які прокладають російські газогони в морі на глибині понад 30 м.
Відтак Шимон Шинковський вел Сеньк, віцеміністр закордонних справ Польщі, зазначив: «Спротив побудові газогону «Північний потік-2» не є безнадійним саме завдяки союзу зі США». Однак Леонід Бершидський, коментатор аґенції Bloomberg, зауважив: «Для дій США вже запізно. Санкції треба було застосовувати проти європейських компаній, залучених до будівництва, ще перед початком реалізації проєкту».

Призведе до вторгнення?
Президент України відреагував на новину з Данії тирадою: «Це питання не тільки енергетичної безпеки. Це питання геополітичне — це посилює Росію і послаблює Європу. Це моя точка зору, і не тільки моя, а й нашого уряду. Ми розуміли, що так може статися. Я і наш уряд були готові до такого рішення».
За оцінкою аґенції Fitch Ratings введення в експлуатацію газогону «Північний потік-2» призведе до скорочення обсягів транспортування газу з РФ через Україну, а відтак — і її прибутків. Згідно з прогнозами Fitch Ratings, дефіцит поточного рахунку платіжного балансу України збільшиться з 2,5% від валового внутрішнього продукту 2019-го до 2,9 % 2020 року, й 3,4 % 2021-го.
Дмитро Сологуб, заступник голови правління Національному банку України, зауважив під час «круглого столу» на тему «Що відбудеться з гривнею до кінця року»: «Можуть бути кілька сценаріїв у неґативному аспекті. Один сценарій, який є в нашому базовому — зниження обсягів транзиту через Україну. Наступного року, ми зараз закладаємо прогноз, що це буде не 80 млрд куб. м газу, як цього року, а 50 млрд».
А Ольга Бєлькова, народний депутат України, заявила на конференції «Путінський газопровід «Північний потік-2» і його справжня вартість для Європи» в Страсбурзі: «Північний потік-2» небезпечний не лише для України, а й для всієї Європи. Більше того, для нас він становить як економічну, так і військову загрозу. 40 % експорту газу з РФ до Європи йде через Україну, і російське вторгнення в нашу країну зупинилося лише за 80 км від транзитних газогонів. У разі реалізації «Північного потоку-2» і «Турецького потоку» РФ зможе повністю відмовитися від використання української газотранспортної системи та здійснити повномасштабне вторгнення до України».
Соєю чергою, Ребекка Гармс, колишня депутатка Європейського парламенту, зауважила: «Північний потік-2» — це не лише загроза нашим східноєвропейським партнерам, оскільки російська армія зміцнюється за рахунок європейських грошей, а мета Кремля — не лише Київ, Крим, країни Балтії, а ЄС загалом, проти якого зараз використовують гібридну зброю».
Натомість фонд «Вільна Росія» представив на тій конференції результати дослідження, в якому наголосив: «Північний потік-2» посилить вразливість перед російським політичним тиском і шантажем. Він переформатує безпекову архітектуру Європи та зробить континент більше вразливим перед російською аґресією. Він принесе російську корупцію до Європи, підірве демократичні інституції та суспільства».

Затягується й дорожчає
Тим часом у німецькій радіокомпанії NDR зауважили: «Будівництво газогону «Північний потік-2» не лише затягується, але й стає дедалі дорожчим. Це пов’язано зі затримкою процедури затвердження в Данії».
А 10 вересня Європейський суд загальної юрисдикції в Люксембурзі скасував дозвіл Європейської комісії російський концерн «Газпром» використовувати понад 50 % потужності газогону OPAL, який є сухопутним продовженням «Північного потоку-1». Михайло Гончар, президент Центру глобалістики «Стратегія XXI», вважає: «Можна припустити, що подібна доля чекає і газогін EUGAL, який будується паралельно OPAL і в який, як очікується, буде надходити газ із «Північного потоку-2». Для нас це означає збереження поточного рівня транзиту (газу з РФ. — Авт.). Але не варто особливо розраховувати, що така ситуація триватиме довго — в поставках газу з Росії морем зацікавлена Німеччина, і вона може пролобіювати зняття цих обмежень».
Натомість Геннадій Рябцев, директор спецпроєктів науково-технічного центру «Психея», вважає: «Не виключено, що на телекамери президент РФ, у зв’язку зі закінченням терміну дії контракту на транзит, «дасть команду прикрутити кран», а приводом для цього стане, наприклад, те, що Україна, нібито «краде газ».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply