Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 12, 2022

Чого бояться торговці алмазами у Бельгії?

Автор:

|

Липень 05, 2022

|

Рубрика:

Чого бояться торговці алмазами у Бельгії?
Один із алмазних кар’єрів у Якутії

Місто Антверпен, розташоване на півночі Бельгії, — один із найбільших у світі майданчиків для торгівлі алмазами. За даними Антверпенського світового алмазного центру (AWDC), щороку тут продають коштовних каменів на 36 млрд EUR, це 190 млн EUR на день. Проте зараз місцеві торговці алмазами переживають скрутні часи. Однією з причин цього стали правила Європейського Союзу (ЄС), спрямовані на боротьбу з відмиванням грошей. Проблеми виникають і через критику щодо купівлі бельгійцями необроблених якутських алмазів, адже вторговані продавцем кошти поповнюють державний бюджет Російської Федерації (РФ), отже, з них фінансують війну РФ проти України.

Замороження доларових рахунків
Директива ЄС, спрямована на боротьбу з відмиванням грошей, є переліком правил, покликаних позбавити зловмисників можливості легалізувати кошти, отримані злочинним шляхом, або спрямувати їх на фінансування тероризму. Кожна країна-член Євросоюзу розробляє своє законодавство у цій галузі, що зазвичай базується на рекомендаціях Міжнародної робочої групи щодо боротьби з відмиванням грошей (FATF). Вперше цю директиву випустили 1991 року й відтоді кілька разів оновлювали. Остання версія документа набула чинності у червні 2021-го.
Внаслідок застосування цих правил дві третини з 1,6 тис. торговців алмазами в Антверпені виявилися позбавленими доступу до грошей, які вони зберігали на доларових рахунках у банках. З точки зору Роба ван Бердена, власника крамниці Diamond House Antwerp, який торгує діамантами вже понад чотири десятиліття, це стало «дискримінацією всієї галузі».
Нещодавно через суд він домігся від банку повернення доступу до рахунку своєї компанії. Однак особистий рахунок досі залишається заблокованим. Продавці діамантів вважають, що банки в Бельгії несправедливо застосували правила ЄС проти них і мають намір найближчим часом подати проти банків колективний позов.

Чи можна торгувати алмазами з РФ?
Крім практичних проблем, пов’язаних із утратою доступу до доларових активів, підприємці з Антверпена зіштовхнулися і з проблемами морального плану. Адже чималу частину їхнього обороту становлять надходження від продажу алмазів, які раніше імпортували з РФ, адже на тлі війни в Україні дехто став називати їх «кривавими». 2021 року Антверпен імпортував із Якутії необроблених алмазів на 1,8 млрд USD.
«Виняток чистої води» — під таким заголовком на сайті Tagesschau німецького суспільно-правового телеканалу ARD вийшла стаття про продаж російських алмазів у Бельгії. Журналісти нагадують, що хоча в ЄС зараз діють санкції, що забороняють експорт предметів розкоші до РФ, імпорт російських алмазів до Європи, на відміну від США, продовжує залишатися легальним.
За статистикою кожен четвертий алмаз, який імпортують компанії з Антверпена, видобувається в РФ. Ця обставина не залишилася непоміченою і для президента України, який записав відеозвернення до бельгійського парламенту. У ньому були й такі слова: «Свобода набагато цінніша за алмази, цінніша за контракти з Росією, російські кораблі в портах, російську нафту та газ. Тому допоможіть нам! Кожен знає, що необхідно зробити, щоб відновити мир у Європі».
Александер де Кроо, прем’єр-міністр Бельгії, відреагував на цей заклик Володимира Зеленського стримано. За його словами, Брюссель ніколи не чинив опір виконанню заходів, пов’язаних із обмеженнями на торгівлю алмазами. Проте принципи, якими керується Європейська комісія (ЄК) при підготовці санкцій, нагадав він, звучать так: «Вплив на Росію має бути дужчим, ніж на нас самих». Якщо ЄК таки вирішить заборонити імпорт алмазів із РФ, ми не виступатимемо проти цих заходів, пообіцяв п. де Кроо.

Криваві коштовності
Більшість алмазів, які експортують до ЄС із РФ, видобуває російська держкомпанія «Алроса», яка видобуває більше чверті всіх алмазів у світі. У самій Росії частка компанії «Алроса» на ринку видобутку алмазів сягає 90 %.
За даними німецької газети Taz, 2021-го до російського бюджету надійшов більш ніж 1 млрд USD від продажу алмазів. «Між військовою машиною Путіна й алмазною промисловістю Росії існують тісні зв’язки», — констатують журналісти. Вони спираються на висновки бельгійського аналітичного центру International Peace Information Service, що, зокрема, вказав на те, що Сергій Іванов, глава «Алроси», — син Сергія Іванова-старшого, члена Ради безпеки РФ та однієї з довірених осіб Путіна.
Сергій Іванов-молодший перебуває під санкціями США: першого ж дня повномасштабного російського вторгнення в Україну його активи заморозили, а ділові трансакції між ним і громадянами США опинилися під забороною. Сергій Іванов-старший — спецпредставник володаря Кремля з питань природоохоронної діяльності, екології та транспорту. Ще один член ради директорів «Алроси» — Антон Силуанов, міністр фінансів РФ.
Через два тижні після початку війни в Україні США заборонили імпорт російських алмазів та запровадили прямі та непрямі санкції проти «Алроси» й її дочірніх компаній. Водночас два найбільші ювелірні підприємства у Сполучених Штатах — Signet Jewelers і Tiffany — оголосили, що відмовляються купувати «криваві алмази» з Росії.
Згодом до санкцій проти російського експортера коштовного каміння приєдналися Канада, Велика Британія, Нова Зеландія та Багамські острови. В Об’єднаному Королівстві з 29 квітня діють нові митні ставки на алмази, які ввозять із РФ, незалежно від того, оброблені вони чи ні, а британським компаніям заборонили вести бізнес із «Алросою».

Годі фінансувати війну!
Україна, ЄС, Австралія, Велика Британія, Канада та США вимагають заборонити торгівлю алмазами з державними компаніями РФ у зв’язку з російським вторгненням в Україну, розширивши визначення так званого процесу Кімберлі (ПК) щодо «конфліктних алмазів» на алмази, які видобули в Росії.
Процес Кімберлі — затверджена Організацією Об’єднаних Націй 2003 року схема для запобігання надходженню на ринок так званих кривавих алмазів, які видобувають незаконно, а кошти від продажу спрямовують на фінансування закупівлі зброї для повстанців у Західній Африці й їхніх союзників, що воюють проти законних урядів.
У листі до голови ПК Андрій Ткаченко, представник України, запропонував дві поправки до схеми: розширити визначення, долучивши до нього державні суб’єкти, а також дозволити країнам, що приєдналися до процесу, більшістю голосів відлучати країну, яка порушує суверенітет іншого члена організації.
Проєкт обговорювали 20 травня, але його зняли після заперечень з боку РФ, Білорусі, Центральноафриканської Республіки, Киргизстану та Малі. Представник Москви в ПК заявив тоді, що ситуація в Україні ніяк не впливає на роботу організації й «абсолютно виходить за рамки» системи сертифікації. Процес повторно розглядали на зустрічі 20-24 червня у Ботсвані, але ситуація зайшла в глухий кут.

Чи є сенс у санкціях?
Тим часом Антверпен, де продають до 80 % усіх нешліфованих алмазів світу, продовжує залишатися лазівкою для постачання російського коштовного каміння на міжнародний ринок. На думку Тома Нейса, офіційного представника AWDC, приєднавшись до санкцій проти компанії «Алроса», Євросоюз зашкодить самому собі, адже Росія зможе продати свої алмази й за межами ЄС, приміром, у Дубаї (Об’єднані Арабські Емірати) чи Мумбаї (Андія), а в Антверпені за такого сценарію втратять 10 тис. робочих місць.
До речі, виконання санкцій проти російського виробника алмазів і в США не є бездоганним. Адже більшість коштовного каміння, видобутого в Якутії, потрапляє на американський ринок у вигляді діамантів, оброблених в Індії, а купівлю такого товару закони США не забороняють. «90-95 % усіх алмазів шліфують в Індії. А алмаз, який зазнав значної обробки, вже не російський, а індійський», — пояснює Коен Ванденбемпт, професор у галузі стратегії з Університету Антверпена. На його думку, враховуючи характер роботи та структуру алмазодобувної галузі, санкції, запроваджені в цій галузі проти РФ, малоефективні.
Як повідомляв «Міст», встановили рекорд вартості діамантів.

Довідка
Якутія є унікальною територією за різноманітністю, кількістю та якістю корисних копалин. Тут офіційно зареєстровані 1 823 родовища 58 видів мінеральної сировини. Найважливішим є родовище алмазів — 82 % запасів РФ. При цьому більше 16 тис. потенційних родовищ залишаються малодослідженими. Запаси якутських алмазів зосереджені в Якутській алмазній провінції. Завдяки промисловій розробці родовищ в Мало-Ботуобинському, Далдин-Алакітському й Анабарському районах, Якутія лідирує в РФ щодо видобутку алмазів. Найвідоміше родовище — кімберлітова трубка «Мир».

About Author

Meest-Online