Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 28, 2022

Через проросійську позицію Угорщина втрачає союзників

Автор:

|

Вересень 06, 2022

|

Рубрика:

Через проросійську позицію Угорщина втрачає союзників

Віктор Орбан

У липні ц. р. Віктор Орбан, прем’єр-міністр Угорщини, виступив із резонансною промовою в румунському карпатському курорті Байле-Туснад, що викликала хвилю обурення. У ній він розкритикував змішування європейських та неєвропейських «рас». На думку глави угорського уряду, це згодом призведе до витіснення західноєвропейських народів та утворення «змішаних» країн у постзахідному світі». Саме така термінологія, що нагадує мовний інструментарій нацистів, викликала міжнародну критику.
Тим часом заяви Орбана про Російську Федерацію (РФ) та її війну проти України отримали менший розголос. А дарма, адже вони заслуговують, щонайменше, не меншої уваги. У тій промові прем’єр-міністр Угорщини фактично зробив себе рупором Кремля. Він ухопився за російські побоювання щодо ризиків можливого членства України в НАТО, назвавши їх якщо не виправданням, то, принаймні, зрозумілою причиною для аґресії РФ. А ще прем’єр-міністр повторив слова Сергія Лаврова, міністра закордонних справ РФ, про те, що Росія, мовляв, посуне лінію фронту далі на захід.

Нехтування правами України
Крім того, Віктор Орбан майже незавуальовано закинув Заходу, особливо Сполученим Штатах, відповідальність за війну в Україні, позаяк вони, мовляв, проігнорували безпекові інтереси Москви, та закликав до негайних мирних перемовин. «Для того, щоб такі перемовини стали успішними, — сказав він, — їх мають проводити між Росією та Сполученими Штатами, позаяк саме останні можуть усунути побоювання Москви.
Навіть якщо угорський прем’єр-міністр і не прагнув прямо виправдати російську аґресію, подібні заяви, а також повне ігнорування суверенного права України домагатися членства в обраному нею безпековому альянсі, заперечують здатність України ухвалювати власні рішення. Таким чином, Орбан бере на озброєння російські арґументи, замінюючи ними ті цінності та міжнародні зобов’язання, на яких ґрунтуються об’єднання, членом яких Угорщина є.

Вето на санкції ЄС проти РФ
Той факт, що Орбан у своїй промові віддав перевагу російському наративу, органічно вписується в лінію поведінки угорського уряду з початку російського вторгнення в Україну, тобто з кінця лютого ц. р. Адже Будапешт наголошує на важливості підтримання добрих взаємин із Кремлем і ставить під сумніви антиросійську санкційну політику Європейського Союзу (ЄС). Приміром, у червні угорський уряд навіть погрожував накласти вето на ухвалення шостого пакету санкцій проти РФ лише для того, щоб виключити з підсанкційного списку ЄС патріарха Російської православної церкви Кирила. І це вже після того, як Угорщина успішно провела перемовини про виняток для себе з ембарго ЄС на постачання російської нафти.
Так само у той час, як ЄС закликав країни-члени зменшити залежність від російського газу, Петер Сіярто, міністр закордонних справ Угорщини, в липні зустрівся зі своїм російським колегою за посадою, щоб домовитися про постачання додаткових 700 млн куб. м природного газу для Угорщини. Тут особливо неприємне те, що ще під час свого візиту до Москви в лютому Орбан уже намагався домовитися з Путіним про постачання ще 1 млрд куб. м природного газу на додачу до щорічних обсягів у 4,5 млрд куб. м російського газу, тоді ще сподіваючись встигнути укласти угоду до парламентських виборів в Угорщині, які відбулися в квітні 2022 року. Однак тодішня спроба провалилася.

Соціальна політика в небезпеці
Але нещодавно цієї угоди, вочевидь, вдалося досягнути, хоча вона й не виправдала очікувань. Додаткові обсяги газу, обіцяні Угорщині на серпень 2022 року, становлять лише 52 млн куб. м. І це при тому, що РФ навіть не постачає й раніше обумовлені в контракті обсяги газу, які мали б надходити до Угорщини через Австрію.
Це ставить під загрозу соціальну політику Орбана, спрямовану на обмеження витрат на електроенергію та комунальні послуги для угорського населення. Під час свого візиту до Москви на початку лютого ц. р. прем’єр-міністр Угорщини заявляв, що завдяки сталим постачання російського газу можна буде гарантувати постійні низькі ціни на газі та електрику для населення.

Угорщина та Польща
Утім, після останніх подій переваги проросійської позиції Орбана для Угорщини стають вельми сумнівними. Тим не менш, враховуючи викладене вище, малоймовірно, що позиція Будапешту щодо РФ знову наблизиться до позиції західних союзників країни. Ті дедалі більше розчаровуються в Угорщині як у партнері. Але крім постійної критики в бік інститутів ЄС та Сполучених Штатів щодо верховенства права, що вже давно зробило Угорщину проблемною «дитиною» ЄС, позиція уряду Орбана щодо Кремля навіть віддалила його найважливішого союзника — польський уряд, який очолює партія правого спрямування «Право і справедливість» (ПіС).
За словами Матеуша Моравецького, прем’єр-міністра Польщі, шляхи двох країн розійшлися. Навіть Орбан зараз каже про те, щоб угорсько-польську співпрацю треба приберегти на повоєнний період. Двоє інших членів так званої Вишеградської групи, Словаччина та Чехія, дедалі більше відверталися від угорського уряду ще до війни. А проросійська позиція Угорщини поглибила розбіжності з цими двома східноєвропейськими країнами.

Співпраця радикалів
Розрив стосунків між угорською правлячою партією «Фідес» та її польською партнеркою ПіС також підриває амбіції Орбана щодо створення нового праворадикального альянсу в ЄС. У цей альянс правих сил мали б увійти європейські консервативні та реформістські партії під орудою ПіС, а також група «Ідентичність і демократія», яку очолює правопопулістська французька партія «Національне об’єднання» на чолі з Марін Ле Пен, запеклою прихильницею Путіна, й італійською партією «Ла ліґа». «Фідес» і надалі намагається підтримувати взаємини з усіма цими силами в надії, що колись ці ідеологічно близькі їй партії таки прийдуть до влади в своїх країнах. Вступна промова Орбана, виголошена на початку серпня ц. р. на Конференції консервативних політичних сил у Техасі, в якій він висловив підтримку Дональду Трампу та сподівання на повернення останнього до влади 2024 року, демонструє, що він налаштований на довготермінову міжнародну співпрацю між праворадикальними силами.
Але якщо Орбан «складає всі яйця в один кошик», то це свідчить про те, що він не хоче покращувати стосунки з чинним американським керівництвом і теперішніми європейським провідними силами. Власне, це дає підстави очікувати лише подальшого загострення конфлікту зі західними союзниками і «холодного» періоду в дипломатичних відносинах — у той час, коли єдність Заходу важливіша, ніж будь-коли за весь час після закінчення «холодної війни».

Корисний пішак
Звісно, вихід Угорщини зі складу ЄС, а особливо з НАТО, як і раніше, на порядку денному не стоять, оскільки ні те, ні інше не відповідає інтересам Орбана. Але його нарікання на занепад Заходу та доброзичливі жести на адресу ворогів Заходу, передусім РФ і Китаю, залишаться частиною зовнішньополітичного інструментарію Угорщини, на який доведеться налаштуватися її західним партнерам.
Утім, хоч Орбан прагне таким чином збільшити простір для маневру Угорщини, насправді він досягає зворотного ефекту, підірвавши позиції країни як надійного партнера на Заході. Тож угорська політика перетворює її на корисну іграшку для сил, які хочуть послабити альянси, членом яких є сама Угорщина.

Кістка з панського столу
А тепер Кремль вирішив відплатити Угорщині за вірність. «Росатом» добудує два енергоблоків на атомній електростанції (АЕС) «Пакш». Вартість проєкту, який фінансуватиме РФ, — 12,5 млрд USD. Будівництво планують розпочати вже у вересні. Управління з атомної енергії Угорщини, яке розглядало заявку на спільний проєкт двох країн, повідомило, що після цього атомна енергетика Угорщини майже повністю зможе покривати попит на електроенергію в країні.
«Адміністративну процедуру розгляду заявки на отримання дозволу на створення (двох нових. — Ред.) блоків атомної станції завершено. П’ятий і шостий блоки будуть встановлені на майданчику «Пакш-2», — зазначено у повідомленні регулятора.
Сторони планують розпочати будівництво двох нових блоків вже у вересні. Москва вже підтвердила готовність фінансувати проєкт. Наразі триває підготовка будівельного майданчика, де будуть два нові ядерні реактори. Уряд Угорщини планує, що АЕС «Пакш-2» введуть в дію до кінця цього десятиліття. Наразі на АЕС у місті Пакш діють чотири енергоблоки. Станція забезпечує 49,6 % виробництва та більше третини споживання електроенергії в країні.
Як повідомляв «Міст», Віктор Орбан продовжить впливати на війну в Україні.

About Author

Meest-Online