Новини для українців всього свту

Tuesday, Apr. 13, 2021

Бундестаг не зумів посприяти прокладанню газогону в обхід України

Автор:

|

Листопад 13, 2019

|

Рубрика:

Бундестаг не зумів посприяти прокладанню газогону в обхід України
Роль Данії у побудові «Північного потоку-2» виявилася ключовою

Уряд Федеративної республіки Німеччина (ФРН) намагається допомогти гібридній війні Російської Федерації (РФ) проти України та Європейського Союзу (ЄС).

Забракло голосів
У німецькому парламенті забракло голосів для ухвалення поправок до газової директиви Євросоюзу, яка застерегла, що трубогони на її теренах (у т. ч. водних) з інших країн повинні відповідати вимогам, що стосуються трубогонів ЄС (поділ компаній-постачальників газу та підприємств, які його транспортують, доступ до труби інших операторів, прозоре регулювання тарифів за прокачування). Тобто директива заборонила, щоб транспортуванням газу займалася та компанія, яка видобуває і продає його.
Газогін «Північний потік-2», покликаний з’єднати російських постачальників зі споживачами в Європі, цій вимозі не відповідає. Тому німецька правляча коаліція запропонувала поправки до газової директиви ЄС. Позаяк вона робить винятки для газогонів, збудованих до 23 травня ц. р., німецький уряд вніс у парламент проєкт її ратифікації, в якому є запис про дату 23 травня 2019-го.
Але з документів, доступ до яких отримав німецький часопис Bild, випливає, що цього запису немає в поправці, представленій правлячою коаліцією. А перед ухваленням рішення щодо поправок у парламенті фракція правої партії «Альтернатива для Німеччини» висловила сумнів у наявності кворуму.
Під час поіменного голосування з’ясувалося, що проголосували лише 133 парламентарії за необхідних 355, а бундестаг здатен ухвалювати рішення лише тоді, коли в залі засідань присутні більше ніж половина зі 709 депутатів. Але цього разу засідання відбувалося вночі, тож депутатів у залі було мало.
Відтак голосування перенесли. Тож, принаймні наразі, компанія-оператор «Північного потоку-2» повинна бути незалежною від російського концерну «Газпром» (тобто він не зможе водночас володіти трубогоном і продавати газ, який надходить ним), а 50 % його пропускної потужності мають резервувати для альтернативних постачальників.
Зілке Діркес, представниця парламентської пресслужби, повідомила, що дата наступного розгляду поправок до директиви ЄС наразі офіційно невідома — в порядок денний цього тижня питання не внесли. Але ймовірно, що засідання з цього питання буде в грудні.

«Старий комплекс»
Джерела київського інтернетвидання «Європейська правда» засвідчили: «Коаліція не облишить свою ідею та ще раз спробує забезпечити «зелене світло» російському газовому монополісту, попередньо провівши «роботу над помилками». Уряд візьме невелику павзу, щоб домовитися про підтримку ініціативи з усіма провідними партіями. Також не виключено, що у законопроєкт внесуть мінімальні зміни».
Вітольд Ващиковський, співголова парламентського комітету асоціації Україна-ЄС та ексміністр закордонних справ Польщі, зауважив: «Варто визнати, у питанні підтримки «Північного потоку-2» у ФРН існує консенсус усіх провідних політичних сил. Тому там не відступлять із його підтримкою».
Зокрема, проігнорують різку й емоційну тираду в німецькому парламенті Юрґена Тріттіна, депутата від Партії зелених: «Ми всі дуже зацікавлені в тому, щоби не було подальшої дестабілізації України. Якими є зараз ваші кроки, любий уряде, щоби зробити внесок у вирішення затяжної суперечки навколо транзиту? Що ви робитимете для дотримання обіцянки канцлерки, аби й в майбутньому було гарантоване відповідне продовження транзиту територією України, від чого, зокрема, залежить стабільність цієї держави? Нічого!».
Проігнорують нагадування Майка Помпео, державного секретаря США, що його країна — проти «Північного потоку-2» й залежності Європи від російських енергоносіїв. «Ми не хочемо, щоб енергозабезпечення Європи залежало від Путіна. Німеччина повинна боротися заради свободи у світі спільно зі США», — наголосив він.
Проігнорують перестороги Карла Шльогеля, німецького історика, філософа та письменника, котрий заявив: «Я вважаю дуже нестабільною та небезпечною ситуацію в Німеччині. З різних причин. Це історично «особливих відносин» між РФ і ФРН, старий комплекс провини нацистів перед саме «росіянами» через Другу світову війну, намагання заробляти гроші. «Північний потік 2» — політичний проект, і йому справедливо чинять опір представники балтійських країн, Польщі, України. Путін — «майстер-хореограф», котрий використовує всі протиріччя Заходу, при цьому, Росія є насправді слабкою державою, єдиною силою якої є військова загроза і слабкість Заходу.

«Газпром» перестрахувався
Теоретично Європейська комісія (ЄК) здатна заблокувати виняток німців для «Північного потоку-2». Інший шлях для введення в дію нового газогону — укладання міжурядової угоди між Берліном і Москвою, але й він неможливий без згоди Брюсселя.
Тим часом компанія-оператор проекту «Північний потік-2» подала позов до арбітражного суду проти ЄС через невідповідності поправок до газової директиви. На думку компанії-оператора, Євросоюз порушив свої зобов’язання, прийнявши «дискримінаційні поправки» до цієї директиви.
Своєю чергою, «Газпром» перестрахувався — створив окрему компанію, яка буде оператором останніх 12 морських миль «Північного потоку-2», які проходять водами ФРН, щоб управління газогоном формально не порушувало газову директиву ЄС. Якщо його добудують, він разом із іншими російськими транзитними трубогонами дасть змогу перебрати на себе майже весь обсяг газу, який зараз проходить Україною й приносить їй суттєві доходи — приблизно 3 % від усього валового внутрішнього продукту держави.
Утім, 8 листопада польський антимонопольний регулятор UOKIK оштрафував на 172 млн PLN (приблизно 40 млн EUR) у рамках розслідування стосовно «Північного потоку-2» партнера російського «Газпрому», французьку компанію Engie Energy — через «вперту на необґрунтовану відмову» надати інформацію. UOKІK ініціював антимонопольне розслідування у зв’язку з можливим порушенням законодавства про конкуренцію «Газпромом» та іноземними інвесторами під час реалізації проєкту газогону «Північний потік-2». На думку регулятора, могло мати місце «створення спільного підприємства без отримання попередньої згоди UOKІK.
Своєю чергою, Тарас Качка, заступник міністра економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства України, запевнив: «Дії уряду Німеччини щодо «Північного потоку-2», зрештою, призведуть до того, що Україна, Польща, країни Балтії та ще низка держав заблокують проєкт іншими способами. Максимум, чого досягне ФРН і ЄК таким саботажем — то це того, що будуть тривалі судові процедури, які також заблокують «Північний потік-2» у ситуації тотальної непевності. Судові процеси між ЄК, урядом Німеччини, Польщею, Україною… Між багатьма».

Тільки сповільнити?
Єгор Божок, заступник міністра закордонних справ України, повідомив із приводу імплементації в німецьке законодавство газової директиви ЄС: «Міністр закордонних справ Вадим Пристайко особисто проводить консультації з європейськими колегами, в т. ч. німецького, провів низку консультацій із європейськими дипломатами, в т. ч. з послинею ФРН в Україні Анкою Фельдгузен і главою представництва ЄС в Україні Матті Маасікасом. Крім цього, активно працює українське посольство в Берліні.
«Наша позиція дуже проста — можливе рішення Бундестагу в обхід правил ЄС щодо енергетичної лібералізації створить руйнівний прецедент для ЄС як інституції та його енергобезпеки. Тому Німеччина має додатково зважити цю обставину. Єврокомісія також має вжити всіх можливих заходів для забезпечення відповідності усіх держав Євросоюзу енергетичному законодавству та основоположним принципам ЄС», — пояснив дипломат.
А Михайло Гончар, президент Центру глобалістики «Стратегія XXI» , посилаючись на медіа Данії, навів ще один алгоритм зупинки «Північного потоку-2» — порадив екологам та українській владі готувати скарги до Ради з розгляду скарг в енергетиці Данії, які, вважає він, можуть на роки відкласти рішення про згоду Данії на добудову газогону.
Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова, також вважає, що «блокування доступу російського «Газпрому» до прямих поставок газу на ринок ЄС є гарантією енергетичної безпеки України». Натомість польський євродепутат Яцек Саріуш-Вольський дійшов такого висновку: «Північний потік-2» буде збудовано й тепер можна тільки сповільнити його будівництво. Адже загроза санкцій із боку Конґресу США також виконує якусь гальмівну роль. Крім цього, в Євросоюзі є нове законодавство, яке стосується контролю закордонних інвестицій з погляду безпеки, а не економіки в енергетичній сфері».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply