Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

Будапешт розпочав «полювання» на українців

Автор:

|

Жовтень 09, 2019

|

Рубрика:

Будапешт розпочав «полювання» на українців

Генеральна прокуратура України (ГПУ) відкрила карне провадження за фактом видачі паспортів Угорщини, Румунії, Республіки Польща та Російської Федерації (РФ) жителям західних реґіонів України та тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей. Справу розслідують за статтею Кримінального процесуального кодексу «підготовка посягання на територіальну цілісність України, за попередньою змовою групою осіб, поєднаному з розпалюванням національної ворожнечі».
Про серйозність розслідування свідчить той факт, що Печерський районний суд Києва дозволив ГПУ вилучити в Раді національної безпеки й оборони документацію за період із 7 квітня 2014-го по 26 вересня 2019 року, яка надходила від Головного управління розвідки Міністерства оборони України (МОУ), Державної прикордонної служби, Служби зовнішньої розвідки, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ та інших державних органів.

«Ганебний удар у спину»
Проблема подвійного громадянства загострилася в Україні впродовж кількох останніх років. І якщо указ Путіна від квітня ц. р. про спрощену процедуру видачі паспортів РФ мешканцям окупованих районів Донбасу є очевидним елементом гібридної війни, то дії члена Європейського Союзу (ЄС) і НАТО Угорщини можна вважати спробою політичного шантажу. Офіційний Будапешт стверджує, що в Закарпатській області України мешкають щонайменше 150 тис. етнічних угорців, чиї права нібито утискають.
Головним каменем українсько-угорського спотикання є Закон «Про освіту», який набув чинності у вересні 2017 року. Згідно з ним, у закладах дошкільного і початкового рівнів (1-4 класи) викладання рідною мовою національних меншин зберігається, водночас наголос робиться на оволодінні українською мовою. Проте у школі базового рівня навчання здійснюватиметься винятково українською, щоб діти були готові отримувати вищу освіту в українських університетах і могли вільно спілкуватися державною мовою.
У заяві Міністерства закордонних справ Угорщини український закон назвали «ганебним ударом у спину». «Неприпустимо, що Україна позбавила угорців права навчатися рідною мовою в школах і університетах і залишила їм можливість робити це у дитячих садках і початкових класах», — йшлося у заяві. Петер Сіярто, угорський міністр закордонних справ, заявив, що Будапешт блокуватиме всі кроки зі зближення України й ЄС, а також наполягатиме на кардинальному перегляді підтримки, яку НАТО надає Україні.
Ще одним недружнім кроком з боку Будапешта стала кампанія з масової видачі угорських паспортів мешканцям українського Закарпаття. Причому п. Сіярто на всіх кутках переконував, що це не суперечить українським законам. «На Закарпатті живуть етнічні угорці, котрі, згідно з угорським законодавством, мають право на подвійне громадянство. Якщо ви подивитесь на українські закони, то ніде не сказано, що мати паспорт іншої країни — це злочин чи це заборонено», — зазначав він.

«Велика Угорщина» почала вилазити боком
Точна кількість мешканців Закарпаття, котрі встигли отримати угорський паспорт, невідома. За приблизними підрахунками, може йтися про кілька десятків тисяч осіб. Однак «паспортна лихоманка» почала вилазити Будапешту боком.
Лобіюючи свого часу прийняття закону про спрощену процедуру отримання громадянства, Віктор Орбан, прем’єр-міністр Угорщини, думав лише про свої популістські заклики щодо відновлення «Великої Угорщини». Поступово з’ясувалося, що «нові угорці» керувалися не стільки мріями про «повернення» на батьківщину предків, як цілком меркантильними мотивами. Як виявилося, закарпатські угорці почали масово фіктивно реєструватися в прикордонних угорських селах, щоб отримувати в рази більші пенсії й інші види соціальної допомоги країни-члена ЄС. Для порівняння, середня пенсія в Угорщині складає близько 125 тис. форинтів, в еквіваленті — 12,5 тис. грн.
Водночас, за угорськими законами, право на пенсію мають лише ті особи, котрі постійно проживають на території країни. Однак чимало українців, отримавши угорське громадянство за спрощеною процедурою, цього правила не дотримуються, спокійно живучи собі в Україні (де також отримують пенсію) і лише час від часу приїжджаючи на нову батьківщину, щоб отримати пенсію ще й там.

Кошторис — 3-5 тис. EUR
При цьому в багатьох випадках громадянство Угорщини за спрощеною схемою отримують українці, котрі не мають жодного угорського коріння та навіть не володіють угорською мовою, що є обов’язковими умовами. В Інтернеті рясніє від оголошень на кшталт «Оформлення Utlevel (паспорт громадянина Угорщини для виїзду за кордон. — Ред.) «під ключ». Посередники обіцяють оформлення довідки з архіву, яка засвідчить, що предки клієнта були народжені або проживали у Південній Словаччині, Трансільванії, Воєводині чи на Закарпатті до 1920 року або в період з 1938-го по 1945 рік. Це стане формальною підставою для спрощеного оформлення угорського громадянства. Також у пакет послуг може входити залучення підставної особи, котра здасть тест на знання угорської мови. Загальний кошторис — 3-5 тис. EUR.

Одному дають, а 10-20 інших позбавляють
Тож не дивно, що тепер угорська влада змушена забирати назад паспорти, які раніше радо роздавала мешканцям Закарпаття. Про це в ефірі Oboz.TV заявив Геннадій Москаль, колишній голова Закарпатської обласної державної адміністрації (ОДА). «Зараз ідуть суди один за іншим. Виявилося, що більше половини паспортів видали людям, котрі не є етнічними угорцями, не знають мови і проживають у Києві або десь іще. Сьогодні поліція отримала вказівку, що якщо людина показує угорський паспорт, але не розмовляє і не розуміє угорської, паспорт забирають. І є такий «Вісник президента Угорщини», тому що приймає у громадянство президент, а приймає тихо, бо Угорщина і Румунія не афішують, щоб у людини тут, в Україні, не було проблем. Але зате цілих дві-три сторінки у кожному віснику — «позбавити громадянства Угорщини такого-то». Тобто, афішується на 100 %», — заявив п. Москаль.
Він згадав, як, обіймаючи посаду голови Закарпатської ОДА, зустрічався з високопоставленим угорським чиновником: «Міністр приїхав. Каже — в селі прописані 600 осіб із громадянством. Пішли до школи, покажіть хоч одну дитину, яка навчається. Якщо стільки людей, мають бути діти. Жодної. Був великий репортаж на їхньому телебаченні. Зараз вони якщо одному дають, а 10-20 інших позбавляють», — розповів ексчиновник.

Подвійна позиція щодо подвійного громадянства
Водночас позиція теперішньої української влади щодо подвійного громадянства залишається не до кінця зрозумілою. З одного боку, ГПУ розпочала масштабне розслідування за фактом масової видачі паспортів інших держав, із іншого від деяких членів Зе-команди лунають заяви про готовність узаконити процедуру подвійного громадянства.
«Я не можу говорити від усього уряду, але моя особиста позиція полягає в тому, що подвійне громадянство об’єктивно назріло і відповідає інтересам України», — заявив у інтерв’ю «Європейській правді» Дмитро Кулеба, віце-прем’єр-міністр з європейської та євроатлантичної інтеграції. Він наголосив, що озвучене питання не стосується російського громадянства. У цьому ж інтерв’ю дипломат розповів про «червоні лінії» у взаєминах із Угорщиною та зауважив, що у президент Зеленський готовий до діалогу з Будапештом. «Червоні лінії» є завжди, але я б тут дивився ширше, ніж Закон «Про освіту». Ключова «червона лінія» полягає в тому, що українці угорського походження є громадянами України», — зазначив урядовець. За його словами, Угорщина має повне право підтримувати своїх етнічних співвітчизників, але Україна завжди сприйматиме їх як своїх громадян, «з усіма правами й обов’язками».

Ігор Берчак

До теми
Командування Збройних сил РФ вживає заходів для прискорення так званої паспортизації населення на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей. Про це повідомив Максим Праута, речник МОУ з посиланням на Головне управління розвідки. За його словами, із 1 жовтня ц. р. у підрозділах російсько-окупаційних військ служитимуть лише військовослужбовці з російськими паспортами й особи, котрі розпочали оформляти громадянство РФ. «Збільшенням кількості російських громадян на тимчасово окупованій території за рахунок місцевих жителів РФ намагається посилити свої позиції на міжнародних перемовинах із врегулювання ситуації на Донбасі. Крім цього, у такий спосіб РФ планує не допустити втрати свого впливу в реґіоні у разі змушення її погодитись на окремі поступки з реалізації мінських угод і зберігає потенціал для подальшої аґресії проти України», — зазначив полковник Праута.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply