Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 24, 2021

Британія пішла: в Євросоюзі залишилося вже 27 країн

Автор:

|

Лютий 05, 2020

|

Рубрика:

Британія пішла: в Євросоюзі залишилося вже 27 країн

Більш, ніж через три роки після референдуму, 31 січня 2020 року, о 23.00 за Ґрінвічем, Велика Британія офіційно покинула Європейський Союз (ЄС). Вона була членом об’єднання 47 років, але ухвалила рішення про вихід після того, як у червні 2016-го за це проголосували 52 % учасників плебісциту.
Тисячі годин перемовин, зміна прем’єра та дочасні вибори знадобилося Об’єднаному Королівству для того, щоб уникнути «жорсткого» виходу без жодних домовленостей із ЄС і забезпечити безболісний для економіки та своїх громадян Brexit.
Упродовж 31 січня європейські лідери висловлювали жаль у зв’язку з втратою Великої Британії та казали про сподівання на успішне майбутнє для країн, що залишились у складі ЄС. Анґела Меркель, канцлерка Німеччини, та Еммануель Макрон, президент Франції, назвали Brexit сумним моментом, переломним для Європи. У Брюсселі (Бельгія), де розміщені головні інституції ЄС, спустили прапор Об’єднаного Королівства.
А у Великій Британії люди, огорнуті символікою своєї країни, виходили на вулиці та збирались у барах, щоб відзначити цей день. На парламентській площі у Лондоні зібралися сотні людей, щоб відлічити останні хвилини до Brexit, немов до Нового року.
Борис Джонсон, прем’єр-міністр країни, влаштував для своїх міністрів і радників вечірку на Давнінґ-стрит. Він звернувся до нації зі заявою, у якій сказав, що завданням уряду є об’єднати країну і вести вперед. «Найважливіше, що потрібно сказати сьогодні ввечері, це те, що це не кінець, а початок», — зазначив він.
Утім, цьому раділи не всі, адже 48 % учасників референдуму хотіли залишитися в ЄС. В Шотландії, яка голосувала проти Brexit, урядовий будинок підсвітили синім і жовтим — кольорами Євросоюзу, а біля парламенту лунав гімн ЄС «Ода радості».
Нікола Стерджен, прем’єрка Шотландії, заявила, що незалежна Шотландія буде прагнути до повноправного членства в ЄС. У відповідь Дональд Туск, колишній президент Євроради, заявив, що Брюссель відчуває співчуття до ідеї Шотландії про незалежність заради вступу у Євросоюз. Його слова в Лондоні сприйняли неґативно. Домінік Рааб, міністр закордонних справ Об’єднаного Королівства, заявив, що такі коментарі можуть сприяти «сепаратистським тенденціям» в ЄС і звинуватив польського політика у безвідповідальності та «неєвропейськості».
Натомість виходу Великої Британії з ЄС зраділа Марін Ле Пен, лідерка французького руху Національного фронту. «Європейський Союз залишиться в історії як гучний провал, — заявила вона. — Brexit повинен ознаменувати собою початок будівництва Європейського альянсу незалежних націй, до якого прагне більшість європейців».
Що ж, 1 лютого розпочався перехідний період, упродовж якого Велика Британія продовжить застосовувати закони ЄС, але більше не буде представлена в інституціях об’єднання. Перехідний період потрібен для того, аби громадяни та підприємства мали більше часу для адаптації до нових умов, а Лондон і Брюссель могли домовитися про майбутні торгові стосунки. Європейська служба зовнішніх зв’язків відкрила у Лондоні о дипломатичне представництво Євросоюзу. Його очолив португальський дипломат Жуан Вале де Алмейду.
Свою чергою, Дмитро Кулеба, віцепрем’єр України з європейської й євроатлантичної інтеграції, упевнений, що Brexit буде корисним для відносин між Україною й Об’єднаним Королівством. Він вважає, що Brexit також забезпечить вигідну торгову угоду, а Велика Британія отримає більше гнучкості у питаннях підтримки України.
Відтак Україна запровадила для громадян Об’єднаного Королівства безвізовий режим в’їзду та транзитного проїзду, який діятиме на тимчасовій основі до 30 січня 2021 року. Натомість Велика Британія жодних змін у візовому режимі для громадян України не планує. Про це заявила Мелінда Сіммонс, послиня цієї країни в Києві.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply