Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

Болгарія блокує Північній Македонії вступ до ЄС

Автор:

|

Жовтень 13, 2020

|

Рубрика:

Болгарія блокує Північній Македонії вступ до ЄС
Демонстрація в Скоп’є за право називатися македонцями

Роками тривала суперечка між Грецією та Македонією щодо її назви. Греки остерігалися ймовірних територіальних претензій, адже Македонією називається й одна із провінцій Греції. Не встигли нарешті залагодити цю проблему, перейменувавши державу у Північну Македонією, як виникла нова — тепер уже з Болгарією. І ціна питання знову членство Північної Македонії в Європейському Союзі (ЄС).

«Промивання мізків»
Софія не на жарт зчепилася зі Скоп’є через національну ідентичність і вимагає визнання того, що історично Північна Македонія є… болгарською. На вступ до ЄС Північна Македонія чекала 15 літ — саме стільки вона перебуває у статусі «держави-кандидата». Після вирішення тривалої суперечки з Грецією Північна Македонія березні ц. р. приєдналася до НАТО і мріяла про ЄС.
Але тепер увагу засобів масової інформації привернув документ зі складною назвою «Пояснювальний меморандум про стосунки між Республікою Болгарія та Республікою Північна Македонія у контексті процесу ЄС із розширення, асоціації та стабілізації». Цей документ на шести сторінках Софія розіслала у столиці 26 країн ЄС і він містить болгарське трактування історичних питань. Серед іншого, у Софії вважають, що після завершення Другої світової війни у Північній Македонії відбувалися «етнічні та лінгвістичні маніпуляції», а «процес приєднання Республіки Північна Македонія є гарною нагодою для керівництва країни покінчити з ідеологічною спадщиною та практиками комуністичної Югославії».
Згідно з болгарською офіційною інтерпретацією історії, слов’янські жителі Північної Македонії насправді є болгарами, котрі розмовляють болгарською мовою. А штучну «македонську» ідентичність їм нав’язав комуністичний режим Йосипа Броза Тіто шляхом «промивання мізків».
Болгарія наполягає, щоб документи ЄС посилалися на «офіційну мову Республіки Північна Македонія» або, якщо це абсолютно необхідно, на «македонську мову» з приміткою «згідно з Конституцією Республіки Північна Македонія». Крім цього, Софія заявляє, що принципово буде називати країну тільки «Республіка Північна Македонія», тому що коротка назва Північна Македонія стосується географічного реґіону, частина якого розташована на території сусідніх країн, у т. ч. в Болгарії.

Націоналістична риторика
Ці твердження не нові. Насправді таку позицію у Софії відстоюють ще з 1950-х рр., що вже не раз спричиняло конфлікти між двома країнами на міжнародній арені. Тепер же Болгарія вирішила скористатися своєю перевагою членства у ЄС.
Ульф Бруннбауер, голова студій Південно-Східної та Східної Європи в Реґенсбурзького університету Федеративної Республіки Німеччина (ФРН), вважає, що болгарський меморандум є спробою нав’язати власні націоналістичні погляди на історію та культуру іншої країни та її народу». За словами професора, це як Німеччина казала б австрійцям, що вони німці. Або ж, коли б Данія вважала норвежців якоюсь аномалією, адже вони були частиною їхньої імперії.
Нікола Димитров, віцепрем’єр Північної Македонії, заявив, що не мова є фактором визнання чи невизнання, адже у XXI ст., особливо в Європі, у праві на самовизначення та самовираження не можна відмовляти нікому. Натомість Івайло Дітчев, болгарський соціолог, вважає, що головним посланням документу є те, що Північної Македонії не існує, а якщо ця нова нація послідовно відмовляється самоліквідуватися, у Болгарії це вважають аґресією.
У ході Другої світової війни Болгарське царство входило до держав осі й окупувало територію сучасної Північної Македонії, де цей період називають «болгарською фашистською окупацією». Однак у Софії таке твердження заперечують і вважають, що болгари «визволили» ці терени. Ба більше, у декларації, ухваленій парламентом Болгарії торік, Софія вимагає від Скоп’є припинити називати цей період «болгарською фашистською окупацією» і внести відповідні зміни до історичної літератури та пам’ятників.
У документі підкреслюють, що Болгарія не претендує на македонські землі та не заперечує право на самоідентифікацію громадян. Але самі македонці вважають себе спадкоємцями великого полководця давнини Александра Македонського, хоча наука це й заперечує.
Суперечки мала б розв’язати комісія істориків, створена після підписання договору про дружбу 2017 року. Історики й освітяни з обох країн узялися працювати над укладенням списку суперечливих тем. Вчені вже досягли згоди щодо середньовічної історії, але дискусії навколо визвольної боротьби проти Османської імперії затягнулися через особу Гоце Делчева. Він боровся за незалежність Македонії, яка перебувала під протекторатом Османської імперії на початку ХХ ст. У комуністичній Югославії, частиною якої була Північна Македонія, книги з історії називали Делчева македонцем.
Робота комісії припинилася торік. Офіційна причина — спершу вибори у Північній Македонії, потім — пандемія коронавірусу. Тепер же болгарський уряд наполягає на відновленні роботи комісії та конкретних результатах її роботи. Інакше погрожують заблокувати Північній Македонії шлях до перемовин із ЄС про вступ.

Не той майданчик
У Брюсселі (Бельгія) суперечку Болгарії та Північної Македонії не коментують. Однак ФРН, яка зараз проводить чергове головування в ЄС, закликала обидві країни розв’язати проблему на основі роботи комісії істориків. Анке Гольштейн, послиня ФРН у Північній Македонії, заперечила проти спроб Болгарії внести двосторонні питання у порядок денний перемовин Скоп’є з ЄС про вступ. «Двосторонні проблеми необхідно вирішувати на двосторонньому рівні», — заявила вона в ефірі «Радіо Свобода».
Та за оцінками Драґі Ґорґієва, голови північномакедонської комісії експертів, досягти цього буде непросто. «Болгарський меморандум, який заперечує існування сучасної македонської мови й ідентичності, точно не допоможе успішній роботі комісії», — запевнив він у розмові з кореспондентом Deutsche Welle.
Івайло Дітчев і декотрі політичні оглядачі в обох країнах вважають, що йдеться про PR-виверт болгарського прем’єра Бойка Борисова, покликаний відвернути суспільну увагу, адже у Болгарії вже кілька місяців тривають антикорупційні протести. Утім, інші експерти з такою оцінкою не згодні. «Протести у Софії ніяк із цим не пов’язані», — вважає Андрей Ковачев, депутат Європейського парламенту від Болгарії. Він додав, що новий уряд у Софії від цієї позиції не відступить і запевнив, що Північна Македонія не зможе розпочати перемовини з ЄС про вступ, доки не пристане на вимоги Болгарії. «Навіть не сподівайтеся, в Болгарії ви вже ніколи не знайдете такого зрадника, як Ґеорґій Дімітров (перший комуністичний правитель Болгарії у 1946-1949 рр., котрий визнав існування окремої македонської нації та мови. — Ред.)», — зазначив він.
У жовтні ц. р. мали розпочатися перемовини про вступ Північної Македонії в ЄС, оскільки країна виконала всі висунуті їй умови. Однак на заваді несподівано став… Еммануель Макрон, президент Франції. Він вирішив, що прогрес македонців недостатній, а також наголосив на необхідності реформування процесу прийому нових членів до складу Євросоюзу. Експерти припустили, що це може означати «замороження» приймання нових країн через скепсис громадян ЄС.
Але ж у березні ц. р. Рада Євросоюзу все ж погодила рішення про початок перемовин щодо приймання в унію Північної Македонії й Албанії. За кілька днів по тому македонців взяли в НАТО, й країна розраховувала на швидке входження і в ЄС. Проте процес затягнувся.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply