Новини для українців всього свту

Friday, May. 20, 2022

Білоруси перемогли Чорнобиль?

Автор:

|

Червень 29, 2017

|

Рубрика:

Білоруси перемогли Чорнобиль?

Президент Білорусі заявив, що на думку місцевих учених, радіація там уже знизилася до прийнятного рівня. Тож відтепер частина раніше закритої території «Поліського радіаційно-екологічного заповідника» стане доступною для заселення та сільського господарства.
Зазначимо, що хоча власне Чорнобильська атомна електростанція (ЧАЕС) розташована в Україні, сусідня Білорусь не набагато менше постраждала від катастрофи 26 квітня 1986 року. Практично «мертвою» стала територія площею понад 215 тис. га, яку назвали «Поліським радіаційно-екологічним заповідником» (в Україні площа Чорнобильської зони відчуження становить лише 48,8 тис. га). До аварії в цих трьох районах Гомельської області проживало майже 22 тис. жителів — зараз стоять пусткою 96 населених пунктів.
Олександр Лукашенко вже давно натякав на необхідності повернення забруднених після аварії на ЧАЕС земель в господарство. Рішення про зміну меж «Поліського радіаційно-екологічного заповідника» він прийняв буквально «на коліні» — просто під час візиту до заражених територій. Скуштувавши меду з пасіки села Бабчин, звідки після Чорнобильської аварії було евакуйовано більше 700 осіб (пасіки тримають працівники заповідника), білоруський президент доручив скоротити межі заборонених для господарського використання земель, створивши на них підприємства з деревообробки, бджільництва та розведення племінних коней. «За 31 рік після аварії дуже багато чого змінилося. Тут люди живуть, як і у всій Білорусі. Це найбільша для мене радість, один із результатів мого президентського правління», — похвалився п. Лукашенко.
Білоруський лідер розповів перед телекамерами про те, що питання відновлення та реабілітації постраждалих від катастрофи територій є для нього одним із пріоритетів. На думку президента, вже помітні результати виконаної роботи зі залучення в оборот забруднених радіацією земель. Так, за минулі кілька п’ятирічок у Гомельській області вдалося подвоїти виробництво продуктів харчування.
Утім, критики білоруської влади одразу згадали практику останніх років СРСР, коли сільськогосподарську продукцію з «брудних» районів Білорусі змішували з продукцією із «чистих» реґіонів, тим самим зводячи рівень радіоактивності до прийнятного рівня. Найбільше обурилися в Російській Федерації (РФ), адже після початку санкційної війни між РФ та ЄС значна частина продуктів на прилавках російських крамниць промаркована «Зроблено в Білорусі». Росіяни бояться, що їм продаватимуть сільськогосподарську продукцію, вирощену на радіоактивно забруднених землях, які з наказу п. Лукашенко раптом стали «чистими».
Чимало критики й від місцевих активістів. «Це зовсім не пов’язано з реальною необхідністю рекультивувати заражені землі, — сказав у розмові з «Газетою.ru» Валерій Щукін, активіст громадянської кампанії «Наш дім». — Триває загальне нівелювання радіаційної загрози в очах людей. І почалося це не зараз, а ще кілька років тому, коли були скасовані пільги «чорнобильцям» — ліквідаторам і переселенцям зі забруднених територій. У РФ ці виплати є, в Україні — є, а в Білорусі — немає». Представники опозиції вказують на те, що немає жодної необхідності повертати в господарський оборот саме забруднені радіацією землі — в країні є безліч угідь, що й так не обробляються.
На думку п. Щукіна, влада хоче забезпечити «спокійніше» ставлення своїх громадян до всього, що пов’язано з радіоактивної загрозою, оскільки проект будівництва Білоруської АЕС за російські гроші розкололо суспільство і стало сильним аргументом у руках опонентів президента. Нова атомна станція споруджується російською державної компанією «Атомстройекспорт» у Гродненській області лише за 50 км від Вільнюса, столиці Литви.

Ігор Берчак

До слова
Канада вирішила зняти з Білорусі економічні санкції, накладені більше десяти років тому. «Перегляд нашої позиції відображає визнання Канадою того, що влада Білорусі досягла прогресу у ключових сферах, серед яких звільнення політичних бранців і проведення мирних президентських виборів у жовтні 2015 року», — зазначили у Міністерстві закордонних справ країни. Крім цього, у відомстві наголосили на ролі Білорусі у розв’язанні конфлікту в Україні. «Канада також визнає конструктивну роль, яку Білорусь відіграла у полегшенні перемовин стосовно припинення вогню та досягнення перемир’я в Україні згідно із Мінськими угодами», — йдеться у заяві. Вперше Оттава запровадила економічні санкції проти Мінська у грудні 2006-го, коли виникли занепокоєння щодо дотримання прав людини під час і після виборів. Після скасування санкцій торгівля з Білоруссю стане значно легшою, а економічні можливості для канадських компаній зростуть. Рішення набере чинності у середині липня ц. р.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply