Новини для українців всього свту

Thursday, Aug. 5, 2021

Білорусь — єдина держава в Європі, де зберігається смертна кара

Автор:

|

Грудень 05, 2018

|

Рубрика:

Білорусь — єдина держава в Європі, де зберігається смертна кара

Олександр Лукашенко готовий змінити свою позицію в обмін на поступки з боку Заходу

Правоохоронні органи Республіки Білорусь (РБ) заявили про виконання чергових смертних вироків. Коли і де були страчені двоє вбивць, традиційно не повідомляють.
Судячи з повідомлень, приречені були справжніми покидьками. Група «чорних ріелторів» у складі чотирьох осіб діяла на території Могилівської області РБ із 2009-го по 2015 рік. Злочинці вмовляли місцевих жителів (в основному, самотніх пенсіонерів, або тих, хто зловживав алкоголем) продати чи розміняти житло, а потім жорстоко вбивали, закопуючи декого живцем. Слідству вдалося довести, принаймні, шість убивств, хоча підозрюють, що жертв було значно більше. Могилівський обласний суд засудив двох злочинців до вищої міри покарання, ще двом дали по 24 і 22 роки позбавлення волі.
Хоча в цьому випадку направду йдеться про банду холоднокровних убивць, дискусії навколо смертної кари не припиняються, адже РБ — єдина держава в Європі, де вона досі діє. Відповідно до карного кодексу республіки, смертні вироки можуть бути винесені за особливо важкі злочини, зокрема, за застосування зброї масового ураження, розв’язування війни, геноцид, міжнародний тероризм, вбивство, захоплення влади, теракт, вбивство співробітника внутрішніх органів або державну зраду. Страта може бути призначена лише чоловікам у віці від 18 до 65 років і здійснюється шляхом розстрілу.
Президент може помилувати засудженого до смерті. Правда, за всі роки свого правління Олександр Лукашенко лише одній людині замінив розстріл на 15 років ув’язнення. З моменту проголошення РБ незалежності 1991 року були виконані, за різними даними, понад 400 смертних вироків. Пік припав на другу половину 1990-х, коли щороку розстрілювали до півсотні осіб.
Міжнародна спільнота, зокрема Комітет із прав людини Організації Об’єднаних Націй і низка правозахисних організацій, неодноразово закликали офіційний Мінськ або замінити смертну кару мораторієм на її виконання, або хоча б змінити саму процедуру страти і дозволити видачу тіла родичам. Зараз ніхто точно не знає, коли і де розстрілюють злочинців, і що в подальшому відбувається з їхніми тілами. Це дає підстави декотрим правозахисникам стверджувати, що насправді в країні було розстріляно набагато більше людей, ніж вказується в офіційних джерелах.
Але Олександр Лукашенко непохитний. «Якщо ти, негідник і покидьок, йдеш і вже не вперше вбиваєш людину — яке ти маєш право жити на цій землі?», — питає він. При цьому президент РБ посилається на «волю народу», щоразу нагадуючи про республіканський референдум 1996 року. Тоді на запитання «Чи підтримуєте ви скасування смертної кари в Республіці Білорусь?» понад 80 % учасників відповіли негативно. Щоправда, правозахисники наголошують, що опитування проводилося в далекі 1990-ті, коли на всьому пострадянському просторі панував розгул злочинності. Так, у РБ тоді щороку скоювали понад 1,3 тис. убивств (на 10 млн населення). Зараз криміногенна ситуація значно спокійніша.
Проте експерти стверджують, що проблема смертної кари є предметом торгу між Мінськом і Брюсселем. За словами білоруських джерел, ще 2010-го був момент, коли п. Лукашенко реально задумався над запровадженням мораторію на страти. Однак різке погіршення відносин із Європейським Союзом і США, які не визнали результати президентських виборів, на яких Лукашенко вчетверте став главою держави, й які супроводжувалися масовими акціями протесту, змусили його відмовитися від цієї ідеї.
Зараз риторика змінилася. Президент РБ не приховує, що може змінити свою позицію в цьому питанні на деякі послаблення з боку Заходу. І для цього не знадобиться референдум — для запровадження мораторію на смертну кару цілком достатньо рішення самого президента чи повністю підконтрольного йому парламенту країни.

Ігор Берчак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply