Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

Аутсайдери несподівано стають лідерами у ФРН

Автор:

|

Вересень 25, 2021

|

Рубрика:

Аутсайдери несподівано стають лідерами у ФРН
Олаф Шольц

Напередодні виборів до Бундестагу в Федеративній Республіці Німеччина (ФРН) 26 вересня можлива сенсація. Адже у лідери перегонів вибивається Соціал-демократична партія (СДПН), що входить до складу правлячої коаліції. В Олафа Шольца, її кандидата в канцлери, з’явився реальний шанс очолити новий уряд після відходу Анґели Меркель. На фінішній прямій партія Шольца зробила ривок, зрівнявшись, а за результатами деяких опитувань, навіть випередивши консервативний блок ХДС/ХСС. Зараз СДПН і ХДС/ХСС ідуть корпус у корпус, з результатом близько 23 %, але тенденція — на користь соціал-демократів. Як сталося, що СДПН, яка наприкінці червня ц. р. мала 14 %, за два місяці вийшла з третього місця на перше?

Перемога на теледебатах
Серія телевізійних дебатів кандидатів у канцлери — невід’ємна частина виборчої кампанії. Раніше їх називали «дуеллю», а тепер німці звикають до слова «триель», оскільки партій-лідерів уперше в історії ФРН виявилося три — додалися «зелені». І хоча дебати не мають вирішального значення, на цих виборах до них прикута особлива увага, позаяк результат голосування — досі непередбачуваний.
За підсумками перших теледебатів, що відбулися 29 серпня на приватних телеканалах RTL і n-tv, соціологи віддали перше місце Олафу Шольцу. За підсумками бліц-опитування, проведеного соціологічною службою Forsa, його назвали переможцем 36 % респондентів. На другому місці — Анналена Бербок, співголова опозиційної партії «Союз-90/Зелені» з 30 %, а Армін Лашет, глава ХДС і нещодавній фаворит гонитви, опинився на третьому місці з 25 %. Дебати зміцнили імідж п. Шольца як теперішнього лідера симпатій виборців. Головними темами дебатів стала внутрішня політика. Росію й Україну не згадували.
Успіх кандидата в канцлери від соціал-демократів став для багатьох несподіваним. На думку оглядачів, причина не стільки в ньому, скільки в слабкості його головних суперників. Так, щодо п. Лашета, прем’єр-міністра землі Північний Рейн-Вестфалія, сумніваються навіть у власній партії. Він очолив ХДС лише на початку ц. р., після тривалої внутрішньопартійної боротьби, тож на підготовку під нього виборчої кампанії залишалося надто мало часу.

Рятувальник Кличко
За результатами опитувань, більшість членів партії хотіли бачити кандидатом у канцлери Маркуса Зедера, главу сестринської партії Християнсько-соціальний союз (ХСС) і прем’єра Баварії. Крім цього, п. Лашета вважають послідовником політики п. Меркель, а частина виборців прагне коригування курсу.
Політик припустився передусім іміджевої помилки. Під час візиту в район катастрофічної повені на заході країни у липні ц. р., жертвами якої стали десятки людей, камери зняли, як у момент, коли президент ФРН висловлював співчуття постраждалим, Армін Лашет на задньому плані сміявся про щось зі своїми супутниками. Йому довелося вибачатися, а рейтинґ партії незабаром після цього почав падати, хоча інцидент навряд чи був єдиною цього причиною.
З початком вирішальної фази кампанії консерватори помітно нервують, у засобах масової інформації обговорювали, чи варто блоку ХДС/ХСС іти на безпрецедентний крок — змінити на фінішній прямій кандидата в канцлери. Дійшло до того, що вперше допомогти кандидату в канцлери ФРН від правлячої партії закликали українського політика. 4 вересня Віталій Кличко, міський голова Києва і колишній професійний боксер, який зробив спортивну кар’єру саме в ФРН і має хороші зв’язки з ХДС, узяв участь у заході п. Лашета в Ганновері, яке влаштувало молодіжне крило ХДС.

Із аутсайдера — у фаворити
Олаф Шольц виграє і від слабкості Анналени Бербок. У рейтинґу партій німецькі «зелені» останніми роками зміцнилися на другому місці, а навесні деякі опитування пророкували їм лідерство на виборах. З того часу їхній рейтинґ упав майже на десять відсоткових пунктів і застиг на позначці 18 %. Одна з головних причин — серія іміджевих невдач п. Бербок.
Почалося з того, що 40-річна депутатка Бундестагу зі запізненням поінформувала про свої додаткові доходи, потім їй довелося вибачатися за неточності в біографії та плагіат у книзі. Як і у випадку з ХДС/ХСС, частина «зелених» хотіла іншого кандидата в канцлери — співголову Роберта Габека, у якого більше досвіду.
На цьому тлі п. Шольц зміг компенсувати свої і своєї партії недоліки та вивести її в лідери гонитви. Його успіх здивував багатьох. Віцеканцлер і міністр фінансів у коаліційному уряді п. Меркель зміг майже самотужки підняти рейтинґ СДПН після того, як той роками був немов зацементований на рівні 14-15 %.
Коли 2020-го СДПН оголосила, що її кандидатом у канцлери буде Олаф Шольц, це викликало насмішки конкурентів і коментаторів — мовляв, у нього все одно немає шансів. Тепер із нього вже не глузують. Сама СДПН, яка ще нещодавно була відома гучними внутрішньопартійними суперечками, перед виборами поводиться незвично дисципліновано, керівництво партії пішло в тінь, надавши трибуну єдиному Шольцу.
У СДПН було багато часу для розробки стратегії виборчої кампанії. Її плакати — червоні з чорно-білими портретами п. Шольца в костюмі при краватці — з’явилися одними з перших на вулицях німецьких міст. PR-менеджери кампанії змогли обернути неґативний імідж Шольца як нудьгара та бюрократа у його фірмовий знак, позиціонуючи політика як більш досвідченого порівняно з конкурентами. Сигнал, який п. Шольц посилає виборцям: так, я нудний, я «робот» або «шольцомат», як назвав його один журналіст, але надійний і досвідчений — зі мною не пропадеш.
Так Олаф Шольц поводився і на теледебатах. Своєю незворушністю він дедалі більше нагадує Анґелу Меркель, чий стиль подобається багатьом німцям. Дійшло навіть до того, що для обкладинки одного часопису п. Шольц склав долоні «будиночком» — фірмовий жест п. Меркель. Деякі газети пишуть, що після виборів на зміну Mutti (мами), як називають теперішню канцлерку, може прийти Vati (тато). І це вже не сприймають як жарт.

Анґела не здається
Анґела Меркель відчайдушно намагається врятувати ситуацію. Вона вже розкритикувала Олафа Шольца, який відмовився виключити можливу коаліцію з «лівими». Канцлерін вважає, що між п. Шольцем і нею — «величезна різниця для майбутнього ФРН». «Зі мною як канцлером ніколи не було б коаліції, в яку входила б «ліва» партія. І не зовсім ясно, стосується це до Олафа Шольца, чи ні», — заявила вона.
У німецькому політикумі вважають, що п. Меркель може залишитися на своїй посаді аж до Різдва, попри теперішні федеральні вибори до Бундестагу у вересні. Він пояснив свою оцінку тим, що перемовини про нову правлячу коаліцію затягнуться після виборів. «Мій прогноз такий, що це займе дуже багато часу, адже, ймовірно, жодна партія не наблизиться до 30 %, і це призведе до різних варіантів коаліції», — уточнив політик.
Нагадаємо, що термін повноважень п. Меркель офіційно закінчиться на установчому засіданні новообраного Бундестагу відразу після виборів. Але вона, ймовірно, залишиться виконувати обов’язки канцлера до формування нового уряду. При цьому у неї є можливість за тривалістю перебування на цій посаді випередити Гельмута Коля. Ніхто не перебував при владі довше, ніж «канцлер єдності», — він правив рівно 5 869 днів із 1 жовтня 1982-го по 26 жовтня 1998 року. Анґела Меркель може повторити цей термін, якщо затримається на цій посаді щонайменше до 17 грудня.
Як повідомляв «Міст», Москва здатна вплинути на вибори у Бундестаг.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply