Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 17, 2021

Антиукраїнський «конґрес» у Празі

Автор:

|

Січень 09, 2019

|

Рубрика:

Антиукраїнський «конґрес» у Празі

Українці Чехії на Староміській площі Праги відзначили День Соборності України проведенням флешмобу «Україна Єдина», Stop Putin, Stop War (січень 2018 р.), але на «конґрес» українську діаспору не запросили

Служба безпеки України (СБУ) веде розслідування у справі про спробу захоплення влади у зв’язку з проведенням в Празі у травні 2018 року «Першого національного українського конґресу» (ПНУК). який оголосив всі органи влади України нелегітимними та поставив собі за мету силою повалити державний лад у країні. Про це йдеться в матеріалах судової справи, опублікованих 2 січня в Єдиному державному реєстрі судових рішень. Причому, це зовсім не єдиний приклад, коли столиця Чехії стає осередком, м’яко кажучи, не зовсім дружніх до України дій.

Балакучі президенти
Днями колишній президент Чехії Вацлав Клаус в інтерв’ю ТV Prima заявив про те, що еліти західних країн, зокрема, і його власної, нібито самі підштовхують Україну до провокацій проти Російської Федерації (РФ) та особисто Путіна. Клаус заявив, що Путін поводиться «обережно і тверезо» і не реагує на «провокації». Заява викликала доволі нервову реакцію з боку посла України в Празі. На своїй сторінці у Twitter Євген Перебийніс звернувся до колишнього керівника Чехії зі запитанням: «Чи означає заява про Україну його згоду з тим, що 1938 року Чехо-Словаччина спровокувала «обережного і розсудливого» Гітлера?».
Не менш довгий язик виявився й у чинного президента Чехії. 30 грудня його представник Іржі Овчачек написав у Twitter, що Мілош Земан виступає за те, щоб Прага офіційно виступила проти «возвеличення військових злочинців Україною». «Якщо б це відбувалося в Росії, то видавалися б тисячі різних заяв. Ганьба!», — йдеться далі в повідомленні.
Оскільки в тексті згадували Міністерство закордонних справ (МЗС) Чехії, яке «на возвеличення бандерівців в Україні боязко мовчить», глава чеського МЗС Томаш Петршичек мусів дати відповідь. Він заявив, що Україна має право вирішувати сама, яким чином їй впоратися з болючими сторінками своєї історії. «Зі складними сторінками історії кожна країна повинна впоратися сама. Це не справа дипломатії: оцінювати або досліджувати історію, це справа істориків», — вважає чеський міністр.

«Таємна екзекьюта»
Але повернімося до розслідування СБУ. Згідно з матеріалами справи, 24-26 травня 2018-го в Празі відбувся захід під назвою ПНУК. Його учасники проголосили себе єдиним легітимним законодавчим органом влади України, а Верховну Раду України (ВРУ), Генеральну прокуратуру України (ГПУ) і Міністерство внутрішніх справ (МВС) — злочинними організаціями.
Учасники конґресу заявили про створення своєї судової гілки влади «Українського народного трибуналу» і власної спецслужби «Таємна екзекьюта», яка має відповідати за виконання вироків. Також було оголошено про створення «Української народної армії» (УНА) і низки парамілітарних структур. Завданням УНА є силове протистояння Національній гвардії та Національній поліції для повалення конституційного ладу. За даними СБУ, УНА планувала сформувати п’ять територіальних «леґіонів». У вересні 2018 року СБУ встановила, що підрозділи УНА «Центр» уже діяли на території Києва, Київської, Житомирської, Вінницької, Кіровоградської, Черкаської областей та міста Кременчук (Полтавська область).

Американський водій і стрілець із автомата
Лідером ПНУК є Рустам Ташбаєв. Він близько 20 років тому еміґрував до США, отримав американське громадянство та працював звичайним водієм, але 2014-го повернувся до України. Ташбаєв насамперед відомий, як організатор політичної акції «Майдан 3.0». У червні 2015 року його прихильники встановили на Майдані намети, однак простояли вони недовго. Самого Ташбаєва правоохоронці затримали і депортували з України. Валентин Наливайченко, тодішній глава СБУ, заявляв, що провокаційний захід на Майдані фінансувала терористична організація «Луганська народна республіка» (ЛНР).
На збіговиську в травні минулого року єдиним кандидатом у Президенти України від ПНУК пропонували кандидатуру активіста Євромайдану Івана Бубенчика. Однак 1 листопада йому без пояснення причин висловили недовіру. Нагадаємо, що в лютому 2016-го в інтерв’ю виданню Bird in Flight Бубенчик повідомив, що вранці 20 лютого 2014 року вбив із автомата Калашникова двох офіцерів «Беркута». У квітні 2018-го Бубенчика затримали при спробі виїхати до Польщі та доправили в Печерський райсуд Києва. У ГПУ пояснили, що активіста підозрюють у вбивстві правоохоронця і військовослужбовця внутрішніх військ, а також у замаху на вбивство військовослужбовця. Звинувачення вимагало арешту підозрюваного. Однак пізніше ГПУ зняла з Бубенчика підозру в умисному вбивстві та відкликала клопотання про арешт, мотивуючи це тим, що об’єктивних доказів причетності Бубенчика до вбивства силовиків у слідства немає. Зрештою, чоловіка відпустили на поруки та зобов’язали здати закордонний паспорт.

Українська діаспора обурена
На думку народного депутата Дмитра Тимчука, координатора групи «Інформаційний спротив», весь «конґрес» та обрання саме такого кандидата було російською провокацією. «Вже зараз російські окупанти — через свої медіа та підконтрольні їм «українські» видання — поширюють новину про нового кандидата в Президенти — «майданівського стрільця», котрого висунули «українські націоналісти», — йшлося в статті «Інформаційного спротиву» одразу після проведення «конґресу».
Закордонні українці також із підозрою поставилися до того, що зібрання у Празі мало назву «Першого національного українського конґресу», надто схожу на Світовий конґрес українців (СКУ), офіційну діаспорну організацію, що об’єднує 53 українські організації по цілому світу.
«І від імені СКУ, і від імені Європейського конґресу українців (ЄКУ) можу сказати, що не раз створювалися якісь проекти, щоб видавати бажане за дійсне. Але там де не було наших організацій із СКУ, ніякого успіху воно не мало. Бо ці проекти були штучні, а діаспору штучно створити неможливо. Нас на цей «конґрес» не запрошували, і це скидається на провокацію», — розповідала в інтер’ю «Радіо Свобода» Ярослава Хортяні, голова ЄКУ.

На додачу — ще й русини
Чому такий відверто антиукраїнський захід відбувся саме в столиці Чехії? Не виключено, що завдяки покровительству людей із найближчого оточення президента країни. Річ у тім, що до виборчого штабу Мілоша Земана, котрий 27 січня минулого року вдруге виграв президентські вибори, входили керівники Всесвітньої ради підкарпатських русинів — організації, яка виступає за надання Закарпатській області автономії та фінансується РФ. Мова про Василя Джугана та Михайла Тяска. Зокрема, Facebook-сторінка останнього, яку він веде російською, рясніє проросійськими публікаціями, прапорами закарпатських русинів разом із прапорами РФ, мапами зі Закарпаттям у складі Чехо-Словаччини.
Активізація так званого русинського питання триває від самого початку російської аґресії. Навесні 2014-го про своє існування нагадав такий собі Петро Гецко — «прем’єр-міністр» віртуальної «Республіки Підкарпатська Русь», котрого оголосили в розшук за статтею «посягання на територіальну цілісність України» ще за часів режиму Януковича. Ось одна з його типових заяв: «Історична спадщина пов’язує русинів із Карпатською територією, але аж ніяк не з новою українською нацією й ідеологією, що виникли на початку ХХ ст. В історичній пам’яті сьогоднішніх русинів немає почуття приналежності до історії українського народу, в т. ч. підстав для національної гордості за Богдана Хмельницького, Тараса Шевченка, Івана Франка й інших героїв українських історичних міфів. І тим більше — за Мазепу, Бандеру, Шухевича».
Зрозуміло, що за цього «прем’єра» радо вхопилися російські пропагандисти. Певний час Гецко був справжньою зіркою інформаційного простору РФ. Тим більше, що він ще й виявився однокурсником і сусідою по гуртожитку (разом вчилися в Московському інженерно-фізичному інституті) іншого одіозного персонажа — Олега Царьова. Останній, нагадаємо, свого часу проголосив себе «спікером» ще однієї віртуальної політичної структури — «парламенту Новоросії», існування якого заперечували навіть ватажки ДНР і ЛНР.
Оскільки «прем’єр» Гецко озвучував очевидні бздури (наприклад, заявляв про понад 800 тис. русинів при тому, що все населення Закарпатської області становить 1,2 млн осіб), про нього достатньо швидко забули. Але на сцені з’явилися інші персонажі. Зокрема, американський водій і стрілець із автомата.

Ігор Берчак

Мовою чисел
Українські громадяни, котрі працюють у Чехії, переказали найбільше грошей на Батьківщину порівняно з іншими іноземцями, котрі працюють в країні. Про це повідомляє «Радіо Прага» з посиланням на дані Чеського статистичного управління. «За минулий рік іноземні робітники перевели з Чеської Республіки загалом 1,8 млрд EUR до своїх країн. Це було приблизно на 17 % більше, ніж 2017-го. Одна третина від загального обсягу пішла до України, близько 22,5 % — до Словаччини і 2,3 % — до Німеччини», — йдеться в повідомленні. Водночас збільшилася і кількість грошей, які чеські робітники перевели з-за кордону на свою батьківщину. Сума сягнула 3,2 млрд EUR, що приблизно на 9 % більше, ніж роком раніше. Найбільша частка (1,49 млрд EUR) була зароблена чехами в Німеччині, на другому місці — 540 млн EUR — в Австрії.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply