Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

А безвіз і нині там…

Автор:

|

Грудень 01, 2016

|

Рубрика:

А безвіз і нині там…

Віза

Виконання Європейським Союзом (ЄС) обіцянки Україні знову відтерміноване.

«Франція налякана»
18-й саміт Україна-ЄС, який відбувся 24 листопада в Брюсселі (Бельгія), завершився без стратегічних або доленосних рішень. Адже виконання Євросоюзом його обіцянки скасувати візи для громадян України вкотре було відтерміноване. Сергій Сидоренко, редактор київського інтернет-видання «Європейська правда», повідомив за інформацією «одразу кількох джерел», що затримка скасування віз для громадян України може тривати аж до літа 2017 року.
А одне «джерело» цього журналіста уточнило: «На перемовинах, де мали узгодити позицію Ради ЄС у тріалозі щодо норм механізму призупинення безвізового режиму, група країн на чолі з Францією оголосила, що не піде на поступки Європейському парламенту. Це означало, що сторони увійшли в клінч».
Сергій Сидоренко з’ясував також, що ухвалення рішення щодо призупинення механізму скасування віз для українців зірвалося не лише через Париж. На зустрічі постійних представників країн-членів ЄС були три групи держав із різними позиціями, яким не вдалося домовитися між собою. Зокрема, у «французькій групі» опинилося аж п’ять країн, у т. ч. Німеччина й Італія.
Але саме представник Франції заявив, що «треба визначитися: або ми відкриваємо візову лібералізацію, або зберігаємо вільне переміщення громадян ЄС усередині Шенґенської зони». «Така риторика пролунала вперше. Досі ніхто з офіційних осіб не припускав, що скасування візового режиму може призвести до розвалу Шенґену. Це твердження, на перший погляд, було просто позбавлене логіки, і французький дипломат не пояснив під час загальної зустрічі, про що йшлося», — зауважив редактор «Європейської правди».
А «джерело, наближене до європейської дипломатії», конкретизувало журналісту позицію французів, яку вони висловлювали у приватних розмовах: «Йдеться саме про ідею заморозити всі процеси до обрання нового президента Франції. Франція налякана перемогою Дональда Трампа. На цьому тлі перемога Марі Ле Пен стає реальною, й якщо це станеться, це буде кінець старим порядкам, кінець усьому. Навіть в українських питаннях».

«Керівництво ЄС лютувало»
Сергій Сидоренко також зауважив, що, за його словами, «найвище керівництво ЄС лютувало» у відповідь на цю ідею. «Джерела» журналіста цитували йому заявлене з приводу позиції «відмовників» Жаном-Клодом Юнкером, президентом Європейської комісії (ЄК): «Європа втрачає залишки довіри, втрачає Україну».
В офісі президента ЄК навіть лунала думка про те, щоб він під час саміту Україна-ЄС виступив із радикальною заявою, поставивши питання руба: країни ЄС мають змінити політику та невідкладно надати Україні безвіз. Це означало б інституційний конфлікт ЄК і Радою ЄС, але п. Юнкер був готовий піти на це.
Однак після телефонної розмови п. Юнкера з Анґелою Меркель, канцлером Німеччини, і Франсуа Олландом, президентом Франції, напруга суттєво знизилася. Високопосадовець ЄК пояснив п. Сидоренкові: «Юнкер опирався на спілкування з Олландом, котрий, вочевидь, пообіцяв йому щось. Але той не має абсолютної влади у Франції. Крім Олланда, у Франції є також міністерства внутрішніх і зовнішніх справ».
Редактор «Європейської правди» переповів ще й такі пояснення єврочиновників: «Логіка «безвізоскептиків» у Парижі така: скасування віз для України дасть козирі націоналістам, зокрема п. Ле Пен, котрі спекулюватимуть на цьому і переконуватимуть виборця: мовляв, уже завтра сюди приїдуть тисячі біженців і заберуть вашу роботу. І байдуже, що це неправда — виборець цілком може повірити. Причому питання не тільки і не стільки в Україні. Механізм призупинення, схвалення якого загальмувала Франція, був вигаданий через Туреччину, коли йшлося про скасування віз для турецьких громадян. У Франції мало хто знає про Україну, і виборці не надто бояться українських міґрантів, але там добре знайомі з турецькими міґрантами — й у себе, і в сусідній Німеччині. Саме турецький фактор може бути розкручений французькими націоналістами».

«Великі шанси»
Однак Сергій Сидоренкові вважає: «Якщо безвіз не схвалять у найближчий місяць-півтора, є шанс, що він буде похований назавжди. Адже у разі, якщо візову лібералізацію відкладуть до виборів, то після них повертатися до українського питання буде вже нікому. Хто б не став наступним президентом Франції, він буде значно скептичнішим до України і не поспішатиме виконувати зобов’язання країни перед Києвом. А за півтора місяці після президентських виборів у Франції відбудуться парламентські, де також майже напевно переможуть праві сили. Чи захочуть президент Ле Пен і прем’єр-республіканець лібералізувати візовий режим для України та Грузії? Питання — риторичне».
Але водночас журналіст спробував заспокоїти своїх співвітчизників таким чином: «Наразі маємо справді великі шанси, що розвиток подій піде позитивним шляхом». Бо єврокомісар Йоганнес Ган запевнив його: мовляв, хоч схвалення безвізу до кінця 2016-го — мета амбітна, однак вона — цілком досяжна. За його словами, «якщо є політична воля — жодної проблеми не буде, технічно це питання вирішується дуже просто».
Той факт, що «технічно завдання не є складним», підтвердили, за словами п. Сидоренка, всі його співрозмовники. Відтак, він зазначив: «Не будемо вдаватися в технічні деталі, але коректно буде сказати, що зараз узгоджено 99 % тексту механізму призупинення безвізу. І ті питання, що залишилися, не мають надвеликої політичної ваги».
Журналіст також нагадує, що в ЄС є потужне політичне лобі, яке «пробиватиме» безвіз для України. «Отже, сподіваємося на краще. Підстави для цього є», — радить він.
Євген Магда, директор Центру суспільних відносин, також вважає, що Україна поза сумнівом отримає безвізовий режим. «Президент ЄК Жан-Клод Юнкер закликав ухвалити це рішення ще цього року. Тож приблизно у першому кварталі 2017-го можемо отримати цей «день X», коли зможемо їздити до ЄС із біометричними паспортами і без віз. Затримка значною мірою пов’язана з тим, що вона стала жертвою міґраційної кризи в Євросоюзі», — пояснив він.

«Морквинка зігниє»?
Василь Філіпчук, голова Міжнародного центру перспективних досліджень, сподівається, що у високопосадовців ЄС буде достатньо інструментів, аби реалізувати свої заклики про надання Україні безвізового режиму до кінця 2016-го. За його словами, йдеться про наступні два, максимум три робочі тижні.
Бо в ЄС навряд чи не усвідомлюють те, на чому наголосив п. Філіпчук: «Якщо протягом цього терміну не буде прийнято рішення або щодо механізму призупинення безвізового режиму, або щодо роз’єднання цього питання з наданням Україні безвізового режиму, тоді, боюся, лінія довіри до Євросоюзу в Україні опиниться під великим запитанням».
Бо, як цілком слушно зауважив голова Міжнародного центру перспективних досліджень, питання безвізового режиму важливе не лише як спрощення для українців можливості подорожувати Європейським континентом, але й значною мірою уособлення того, що нарешті після Майдану, після стількох років внутрішніх проблем і труднощів, які ми переживаємо, а це — і російська аґресія, і трагічні події на Євромайдані, що нарешті є хоча б якісь позитивні новини, що є світло в кінці тунелю.
Безвізовий режим уже фактично став такою морквинкою, яку тримають перед українцям і кажуть, що життя може бути кращим. І той факт, що спочатку було відтягування, невиконання певних зобов’язань із нашого боку, потім були пояснення з боку ЄС, що треба ще зачекати і ще щось зробити, а тепер це затягування пояснюється взагалі міґраційними питаннями.
Це — дуже слабка розрада для українців. Не можна постійно тримати морквинку і не давати хоча б трошки відчути позитив, бо через якийсь час ця морквинка зігниє і перетвориться на антистимул. Тобто подальше затягування з безвізовим режимом зіграє на посилення антиєвропейських тенденцій і скепсису в українському суспільстві щодо євроінтеграції. Тобто рішення мало би бути навіть попри внутрішні українські проблеми, корупцію тощо.

Ігор Голод

Пряма мова
Богдан Яременко, голова правління фонду «Майдан закордонних справ»:
— Давайте зізнаємося чесно: ми виходили на Майдан і не було у нас ніякої ідеї безвізу. Так, була ідея європейської інтеграції, яку ми, українці, сприймаємо не як якісь критерії та стандарти, а (хочемо) жити краще». І коли люди вважають, що ми бідніємо, отже, ми рухаємося у протилежному від інтеграції напрямку. Влада створила проблему, якої немає, завищила очікування та зробила це абсолютно маніпулятивно, щоб відвернути увагу від того, що не може забезпечити кращі умови життя.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply