Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 27, 2022

Експерти полічили світові втрати від пандемії

Автор:

|

Грудень 19, 2021

|

Рубрика:

Експерти полічили світові втрати від пандемії

Міжнародна група демографів полічила, скільки населення у сукупності втратило через пандемію коронавірусу — 2020-го в 37 розвинених країнах світу загалом було втрачено 28 млн років життя громадян. Найбільші такі втрати відбулися в Росії, Болгарії, Латвії, США та Польщі. За даними дослідження, рекордні показники саме в цих країнах забезпечила висока смертність від вірусу серед осіб відносно молодого віку.
Основою для розрахунків та аналізу стали дані про 37 розвинених країн, до яких є доступ у міжнародній базі даних про смертність людини The Human Mortality Database. Фахівці уточнили, що повністю розрахувати, як на демографічну ситуацію вплинули смерті осіб, які померли безпосередньо від Covid-19, неможливо, бо цьому перешкоджають складності з кодифікацією цієї причини смерті. Крім цього, неможливо достовірно зіставити підходи до обліку загиблих у різних країнах.
Точнішим є розрахунок надсмертності — різниці між прогнозованою до пандемії коронавірусної інфекції та реально зафіксованою за підсумками минулого року кількістю смертей. Також враховували зміни в показниках тривалості життя та кількість років, втрачених від передчасних смертей. Так результат враховує всіх осіб, які прямо постраждали від пандемії, зокрема, тих, хто не зміг отримати через неї планову медичну допомогу.
У більшості країн із вибірки показник очікуваної тривалості життя за підсумками 2020 року передбачувано знизився. Найбільше він упав у Росії (на 2,32 року) і ще чотирьох країнах з порівнянними показниками: серед них — США (на 1,98 року), Болгарія (1,75 року), Латвія (на 1,61 року) та Польща (на 1,36 року). Показник очікуваної тривалості життя за підсумками минулого року не змінився в Південній Кореї, Норвегії, Данії, Новій Зеландії, а на Тайвані він, навпаки, зріс на 0,66 року.
Показник років життя, втрачених через передчасну смерть, за підсумками 2020 року, за даними авторів дослідження, для 31 розвиненої країни був 28 млн років, з них більшість, 17,3 млн років, припали на чоловіків. Максимальні втрати були зафіксовані в Росії, де цей показник був 5,8 тис. років на 100 тис. жителів, Болгарії (5,4 тис. років), Латвії (3,9 тис. років), США (3,3 тис. років) і Польщі (2,8 тис. років).
У Новій Зеландії та на Тайвані, як і у випадку з показником очікуваної тривалості життя, кількість втрачених років, попри пандемічні втрати, знизилася, в Ісландії, Південній Кореї, Данії та Норвегії залишилася без змін.
Про Україну в дослідженні не згадують. Але, за даними Держстату України, за минулий рік смертність зросла на 6,1 % порівняно з попереднім роком. За дев’ять місяців 2021-го в Україні померло 487,9 тис. громадян, найбільше — від серцево-судинних захворювань.
Найпоширеніша причина смерті як 2021-го, так і в попереднього року — серцево-судинні захворювання (загалом за дев’ять місяців цього року померло 306 127 громадян). Серед таких захворювань: ішемічна хвороба серця (213 278 осіб); цереброваскулярні хвороби (59 270 осіб); алкогольна кардіоміопатія (2 549 осіб). На другому місці серед найпоширеніших причин — онкологія. Цього року від онкологічних захворювань померло 55 828 українців (2020-го — 77 880 осіб). На третьому місці серед причин смертності був коронавірус — 40 014 громадян (торік померло 21 284 особи).
Серед найпоширеніших причин смерті — нещасні випадки, 2021-го померло 20 816 осіб. На п’ятому місці — хвороби органів травлення. Від них цього року померло 18 093 громадян. Інші поширені причини смерті: хвороби органів дихання; інфекційні і паразитарні захворювання; хвороби нервової системи; хвороби сечостатевої системи; ендокринні хвороби, розлади харчування та порушення обміну речовин; розлади психіки та поведінки; хвороби шкіри та підшкірної клітковини; хвороби кістково-м’язової системи і сполучної тканини; хвороби крові та кровотворних органів і окремі порушення зі залученням імунного механізму.
Близько 700 осіб 2021-го померли від вроджених вад розвитку, деформації та хромосомної аномалії. Також цього року причиною смерті для 62 жінок стала вагітність, пологи і післяпологовий період.
На початку грудня в Організації Об’єднаних Націй (ООН) повідомили, що темпи скорочення населення в Україні є одними з найвищих у світі і 2050 року кількість жителів там може зменшитися до 35 млн. Основні тези демографічної доповіді ООН: населення України стрімко старіє. Вік майже кожного п’ятого українця перевищує 60 років. До 2050-го таких осіб уже буде 36 %. Причина — падіння народжуваності, мляву народжуваність пояснюють недостатнім рівнем добробуту населення, а також тим, що жінкам складно поєднувати професійну діяльність і виховання дітей. Крім цього, для України характерний високий рівень смертності. Майже кожен третій громадянин гине у віці до 65 років. Причому половині цих смертей можна було б запобігти.
Також за кордоном на заробітках перебувають близько 3 млн трудових міґрантів із України. Кожен другий український заробітчанин працює на низько кваліфікованій роботі. Зростає й частка молодих (до 35 років) і кваліфікованих українців, які бажають реалізувати себе за кордоном, а кількість жителів у сільській місцевості скорочується.
Як повідомляв «Міст», через коронавірус перенесли фінал «Міс світу-2021».

About Author

Meest-Online