Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

До річниці збиття українського літака над Іраном

Автор:

|

Січень 14, 2021

|

Рубрика:

До річниці збиття українського літака над Іраном
Залишки збитого літака МАУ

8 січня 2021-го виповнився рік, як у небі над Іраном збили літак авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» (МАУ), який виконував рейс PS752 за маршрутом Тегеран-Київ. На облавку перебували 176 осіб — 67 пасажирів і дев’ятеро членів екіпажу — громадяни шести країн: Ірану, Канади, України, Швеції, Афганістану та Великої Британії. Більшість пасажирів прямували транзитом до Торонто на навчання та роботу після новорічних свят в Ірані. Усі загинули, серед них — 11 українців (екіпаж у повному складі та двоє пасажирів), 55 канадців і 30 постійних мешканців Канади. За кількістю жертв ця траґедія увійшла до 50 найбільших авіатрощ у світі.
Керівництво МАУ заявило, що технічний стан літака був задовільним, помилка пілотів виключена, а екіпаж заздалегідь посилили досвідченими пілотами з огляду на складність рейсу. На той момент не було жодних обмежень щодо перельотів над Тегераном, хоча за кілька годин до цього Іран завдав ракетних ударів по військових базах США в Іраку. Лише через три дні Хасан Рухані, президент Ірану офіційно визнав, що літак збили зі зенітно-ракетного комплексу, що належав Корпусу вартових Ісламської революції (КВІР). Причиною траґедії в Тегерані назвали «людський фактор». Офіційне розслідування влада Ірану не завершила й досі.

Винуватці мають бути покарані
На річницю траґедії Україна, Канада, Велика Британія, Швеція й Афганістан закликали Іран надати повне пояснення подій і рішень, що призвели до катастрофи. «Ми терміново закликаємо Іран надати повне та всебічне пояснення подій і рішень, які призвели до цієї жахливої авіакатастрофи, в т. ч. конкретні дії для того, щоб це більше ніколи не повторилося», — йдеться в спільній заяві п’яти країн. У документі також наголосили, що уряди держав-підписантів «притягнуть Іран до відповідальності з метою встановлення справедливості та забезпечать виплату компенсацій Іраном повною мірою сім’ям загиблих і постраждалим державам».
Майк Помпео, державний секретар США, також ушанував пам’ять загиблих і закликав якнайшвидше притягнути винуватців до відповідальності. «США приєднуються до урядів України, Канади, Великої Британії, Швеції й Афганістану в ушанування жертв цієї жахливої траґедії та закликом до справедливості, — мовиться в його заяві. — Й через рік бійців КВІР досі не притягнули до відповідальності за те, що забрали життя 176 невинних пасажирів і членів екіпажу, котрі були на облавку. Натомість у перебігу всього цього затягнутого розслідування іранський режим продовжував захищати тих представників КВІР, котрі відповідальні за це. Ми чекаємо на той день, коли влада Ірану почне цінувати життя іранців із такою ж завзятістю, як нині покриває злочини своїх посадовців».
Зробив заяву і президент України. «Уже ні в кого немає сумнівів у тому, що двома ракетами були злочинно забрані життя 176 мирних людей на борту мирного літака. Не знати тоді, що в повітрі саме пасажирський літак, було неможливо. Не зрозуміти, що перша ракета вразила зовсім не військову ціль, також було неможливо. Це вже аксіоматичні дані. Це те, що вдалося дуже швидко встановити завдяки професійній роботі наших спеціалістів з безпеки, експертів і дипломатів. Це те, з чим абсолютно погоджується світова спільнота», — написав п. Зеленський у Facebook.
«Зрозуміло, що всі винні в цій катастрофі обов’язково будуть притягнуті до відповідальності. У сучасному світі немає шансу, що такий злочин залишиться без належної реакції. Строку давності у таких злочинів теж немає, — наголосив він. — І ми, очевидно, також ідемо до дієвого покарання винних та отримання належних компенсацій для сімей загиблих. Все це обов’язково буде зроблено. Бо тільки так справедливо. Хоча все це, на превеликий жаль, уже ніколи не компенсує людських втрат». Нагадаємо, що 29 грудня 2020-го глава держави надав членам екіпажу рейсу PS752звання Героїв України з удостоєнням ордену «Золота Зірка».

Канада не годиться на розмір компенсацій
Канадська влада докладає всіх зусиль для забезпечення виплат Іраном належних відшкодувань родичам жертв катастрофи літака компанії МАУ в Тегерані. Про це заявив Джастін Трюдо, прем’єр-міністр Канади. «Ми продовжуємо тісно співпрацювати з нашими міжнародними партнерами, аби упевнитися в проведенні детального, прозорого та достовірного розслідування причин цієї траґедії, а також у притягненні Ірану до відповідальності. Крім цього, впевнитися, що він здійснить повні відшкодування родинам жертв, і причетні до траґедії відповідатимуть за справедливістю», — зазначив він.
Глава уряду пообіцяв, що Канада й надалі підтримуватиме членів родин громадян і постійних жителів країни, котрі загинули під час траґедій літаків рейсів МАУ PS752, а також Ethiopian Airlines Flight 302. «Аби віддати шану студентам, викладачам та усім, пов’язаним з академічною сферою, ми також засновуємо стипендію у пам’ять про пасажирів рейсу PS752. Ми продовжуємо обговорювати з родичами ініціативи з ушанування, у т. ч. монумент пам’яті загиблих в авіакатастрофах», — підсумував він.
Своєю чергою, Ральф Ґудейл, колишній міністр Кабінету міністрів Канади, а тепер — спеціальний радник прем’єра з питань цієї катастрофи, заявив, що пропозиція Ірану (поки що неофіційна) виплатити родичам жертв катастрофи рейсу PS752 по 150 тис. USD є неприйнятною. На його переконання, Іран не має права в односторонньому порядку ухвалювати рішення стосовно компенсацій. За словами п. Ґудейла, остаточна сума відшкодування має стати предметом перемовин між Іраном та п’ятьма іншими державами, громадяни яких загинули у авіакатастрофі. Він додав, що Канада може застосувати проти Ірану санкції, якщо бачитиме у цьому потребу, утім «головне — упевнитися в наявності усіх фактів, аби діяти на основі точно встановленої інформації». Також чиновник наголосив, що Канада докладе максимальних зусиль, аби отримати відповіді стосовно цієї траґедії. «Шлях пошуку правди складний. Він вимагає пекельної роботи. Однак Канада невтомно прагнутиме докопатися до того, що все ж таки трапилося», — заявив він і нагадав, що Канада кілька місяців тому сформувала команду експертів, котрі займаються розслідуванням обставин траґедії, позаяк Іран «дав удосталь приводів сумніватися у його правдивості та надійності».
Як писав «Міст», день катастрофи літака МАУ в Канаді визнали днем жалоби. «Ми встановлюємо 8 січня Національним днем пам’яті жертв усіх авіакатастроф, аби продовжувати віддавати шану жертвам авіаційних трощ, як удома, так і за кордоном, й визнавати глибокий сум їхніх родичів і близьких. Разом ми завжди пам’ятатимемо про ці траґедії та зберігатимемо загиблих у своїх серцях і думках», — заявив п. Трюдо.

Ігор Берчак

До слова
Компанія Boeing погодилася виплатити відшкодування авіаперевізникам, які використовували модель 737 МАХ, та компенсації родичам загиблих у двох катастрофах цих літаків. «Відповідно до угоди про відкладене переслідування, Boeing виплатить понад 2,5 млрд USD. Ця сума складається зі штрафу у 243,6 млн USD, компенсаційних виплат авіакомпаніям-користувачам Boeing 737 MAX в обсязі 1,77 млрд USD, а також 500 млн USD, які підуть на створення фонду для жертв катастроф. З цього фонду відшкодування отримають близькі, родичі та правонаступники 346 пасажирів, котрі загинули в катастрофах рейсу 302 авіакомпанії Ethiopian Airlines Flight та рейсу 610 Lion Air», — йдеться в заяві Департаменту юстиції США.
У документі пояснюють, що компанія Boeing уклала угоду з цим відомством для «припинення карного переслідування, пов’язаного зі змовою з метою введення в оману групи з оцінки літальних засобів Федеральної авіаційної адміністрації (FAA AEG) у зв’язку з розслідуванням щодо Boeing 737 MAX». У заяві також зазначили, що Boeing ще на етапі отримання дозвільної документації на комерційний запуск моделі 737 МАХ увів контролюючі органи США в оману стосовно програмного забезпечення літака. І це завадило FAA належним чином затвердити правила використання літального засобу та згодом призвело до двох траґедій.
Нагадаємо, авіаперевізники почали використовувати літаки Boeing 737 MAX 2017 року. Однак у березні 2019-го його експлуатацію заборонили після двох авіакатастроф, які забрали життя 346 осіб: в Індонезії в жовтні 2018 року та в Ефіопії в березні 2019-го. Причиною авіакатастроф стали вади у роботі програмного забезпечення системи маневрування. Також встановили порушення в офіційній системі контролю за виробництвом літаків. У травні 2020 року, після виправлення недоліків, компанія Boeing відновила виробництво лайнерів 737 Mаx.
Як повідомляв «Міст», Україна отримала звіт Ірану про збитий літак МАУ.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply